VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Větřkovicích vyhledávali utonulé

Kopřivnice-Lubina /FOTOGALERIE, VIDEO/ Vetřkovická přehrada v Lubině zažila ve čtvrtek a v pátek první ročník mezinárodního soustředění speciální kynologické záchranné služby. Během něj záchranářští psi nacvičovali komplikované vyhledávání utonulého.

2.7.2010 1
SDÍLEJ:

Vetřkovická přehrada v Lubině zažila ve čtvrtek a v pátek první ročník mezinárodního soustředění speciální kynologické záchranné služby. Během něj záchranářští psi nacvičovali komplikované vyhledávání utonulého.Foto: Deník/Jana Hromočuková

Na větřkovické přehradě v Lubině, místní části města Kopřivnice, si ve čtvrtek 1. července a v pátek 2. července dali dostaveníčko záchranáři. Konal se zde totiž první ročník soustředění mezinárodní organizace SIRDS (Special international rescue dog service), která sdružuje speciální kynologické záchranné služby čtyř států, České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska.

„Dnes se zde koná v rámci prvního mezinárodního soustředění organizace SIRDS nácvik vyhledávání utonulých,“ informoval Alexander Berek, záchranář a velitel slovenského týmu. „SIRDS je vlastně mezinárodní skupina, která se skládá z partnerů speciální kynologické záchranné služby, tedy tým, který operativně reaguje na mimořádné události v partnerských státech,“ vysvětlil vzápětí Berek. Sdružení záchranářů čtyř států tak velmi často zasahuje nejen u pátrání po nezvěstných osobách, ale také při již zmíněném utonutí, výbuchu plynu nebo vyhledávání ukrytých mrtvých těl.

Přestože se historicky prvního společného soustředění zúčastnili pouze zástupci České republiky a Slovenska, program by velmi nabitý. „Snažili jsme se, aby program soustředění byl velmi pestrý a abychom si mohli vyměnit cenné informace v co nejvíce oblastech,“ vysvětlil vedoucí českých záchranářů Ladislav Kletenský. Záchranáře a jejich psy proto čekal nejen nácvik vyhledávání utonulých na Větřkovicích, ale také společné slaňování ze štramberského Váňova kamene. „V sobotu pak všichni absolvujeme nácvik vyhledávání v sutinách, který se odehraje v Šenově u Nového Jičína, v bývalém vojenském prostoru, který se nyní bourá,“ doplnil Kletenský. Pro neúčast polských a maďarských kolegů měl jednoduché vysvětlení. „Přestože svou účast přislíbili, nejspíš jim do toho něco vlezlo. Dá se předpokládat, že po těch ničivých povodních mají plné ruce práce a maďarští kolegové jim tam vypomáhají,“ vysvětlil záchranář. Celkem deset záchranářů a čtrnáct pejsků mělo základnu v obci Skotnice, pod jejíž záštitou se akce také odehrála.

K velmi zajímavým částem soustředění patřil již zmíněný nácvik vyhledávání utonulých. Při něm pětice vycvičených záchranářských psů v několika metrové hloubce vyhledávalo takzvanou pachovou konzervu. „Jde vlastně o předmět, do kterého se umístí specifický vzorek mrtvolného pachu člověka,“ vysvětlil potápěč, jenž měl umisťování vzorku na starosti, Luboš Brník. „Vzorek je vlastně kus látky, který se kontaminuje daným pachem,“ doplnill Brník vzápětí. Mrtvolný pach, jehož molekuly se podle záchranářů vodou šíří a psi jsou schopni je přesně vyhledat, se získává pomocí speciálních tablet. „Když se speciálně vycvičený pes k takovému místu přiblíží, zachytí pach a štěkotem dá najevo, kde se utonulý, v tomto případě pachová konzerva, nachází,“ dodal potápěč.

Jak slovenští tak čeští záchranáři si od společného soustředění slibovali především výměnu cenných informací. „Protože každá ze spolupracujících organizací má svá specifika, například česká strana má výborné výsledky ve vyhledávání v sutinách, doufáme, že cílem této akce bude především výměna informací a předání cenných zkušeností,“ uvedl Berek. Jeho slova v zápětí potvrdil také zástupce české strany, Ladislav Kletenský: „Vyhledávání utonulých psy se na Větřkovicích konalo vůbec poprvé, a protože je psů na vyhledávání ve vodě málo a slovenští kolegové v tomto mají obrovské zkušenosti a úspěchy, jsme velmi rádi, že k nám přijeli a doufáme, že se od nich naši psi něco naučí.“ Další akce mezinárodní organizace SIRDS je naplánovaná na říjen letošního roku a místem konání bude tentokrát Slovensko.

Autor: Jana Hromočuková

2.7.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení