VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nabídka plynařů překvapila

Fulnek - Není mnoho pozitivních zpráv v poslední době. Ta, kterou dostali na svém posledním zasedání zastupitelé Fulneku, jim ale, obrazně řečeno, vyrazila dech.

29.3.2010
SDÍLEJ:

Plynovod. Ilustrační foto.Foto: REUTERS

Když starosta Fulneku Jiří Dener pozval k řečnickému pultíku Tomáše Malíka, zástupce společnosti RWE SMP net, asi nikdo ze zastupitelů netušil, jaký posel dobrých zpráv se vyklube z tohoto hosta.

Malík zastupitelům předestřel, že přišel kvůli možnému odkoupení 22 kilometrů plynovodu. „Už jsme vedli nějaká jednání, abychom si upřesnili rozsah plynárenských sítí, které město vlastní, a dohodli nějaké další okolnosti, i proto, abychom mohli spočítat cenu a učinit vám nějakou nabídku, která, myslím si, bude pro město velice zajímavá,“ naznačil tajemně Malík.

Poté přítomným vysvětlil, že město sice je vlastníkem plynárenského zařízení, ale ze zákona jej nemůže provozovat. „Není to dům, který by mohl na ceně získat. Je to spíše automobil, který časem ztrácí. To zařízení stárne, navíc nerovnoměrně. Někde jsou ty poruchy mnohem častější než jinde. A my nemůžeme investovat do cizího majetku a vy zase nemůžete dát do rozpočtu větší částku k opravě tohoto zařízení. To je základní důvod, proč vám nabízíme odkoupení,“ vysvětlil jednoduchou filozofii Malík.

Poté se na chvíli vrátil do minulosti a připomněl, že odkupy plynárenských zařízení bývaly často předmětem ostrých diskuzí. „To skončilo minulý rok, kdy se zástupci měst a obcí obrátili na energetický regulační úřad s tím, aby se stanovila jednoznačná metodika, jak k této věci přistupovat. Doby, kdy se tato zařízení odkupovala za maximálně dvacet až třicet procent pořizovací hodnoty, už jsou pryč. Loni vyšla vyhláška, která stanoví způsob výpočtu ceny. Tu vypočítá určitý program, do nějž se zadá řada údajů. Neposuzuje se samotná cena zařízení a přípojek, ale také odběry, které stanovují měrné zatížení sítě.

Milion za kilometr

Zástupce plynárenské distribuční společnosti upřesnil, že mají zájem o 22 kilometrů plynovodu a 2,8 kilometru přípojek, jichž je 268. Poté již konečně přestal zastupitele napínat a vyřkl nabízenou cenu. V tu chvíli by v zasedacím sále bylo možno slyšet spadnout špendlík. Nabízená suma totiž zněla 22 milionů 802 tisíc korun. „Není to pro nás malá položka, ale vedení rozhodlo, že tuto cenu nabídneme. Myslím si, že to je mimořádná nabídka,“ poznamenal Malík.

Zastupitel Bohumír Kusý se pro formu ještě zeptal, jaká je výše nájmu, kterou dostává ročně město za užívání zmíněného plynárenského zařízení. Když uslyšel, že jednu korunu, ustal v dotazech.

„Pokud se zastupitelstvo rozhodne, podnikneme všechny kroky k přípravě kupní smlouvy,“ uvedl Malík.

Zastupce plynárenské společnosti dodal, že v případě souhlasu může být smlouva o prodeji zmíněného zařízení nachystaná tak, aby na příštím zasedání zastupitellé mohli odsouhlasit její uzavření. Starosta Dener ještě za tímto jednáním udělal poněkud veselou tečku, když řekl, že děkuje za nabídku, která je velkolepá, neboť město počítalo s polovinou. V tu chvíli se začalo ozývat, že takové věci nemůže říkat. „Toto tady vůbec nezaznělo,“ vyslovil za všechny přítomné Kusý.

Autor: Ivan Pavelek

29.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení