VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nebezpečná skládka je jen jedna

Kopřivnice - V Kopřivnici skončily několik měsíců trvající vrtné práce v celkem deseti vytipovaných lokalitách. Město si může oddechnout, podle výsledků je na jeho území nebezpečná skládka jen jedna.

11.8.2011 3
SDÍLEJ:

Skládky z dřívějších dob znamenají pro mnohá města nemalé náklady na jejich odstranění. Ilustrační foto.Foto: Deník/Libor Želinský

Po několik měsíců bylo v Kopřivnici možné vidět pracovníky firmy Vodní zdroje Ekomonitor Chrudim, kteří prováděli vrtné práce na deseti vytipovaných lokalitách. Od začátku srpna jsou tyto práce minulostí. Projekt Odstraňování starých ekologických zátěží, který se zabývá monitorováním bývalých skládek, však zdaleka není u konce.

Podle informací radnice pracovníci zmíněné firmy v polovině července provedli posledních deset vrtů, tentokrát v lokalitě Pod Břehem, jež se nachází pod Velovou v jedné z místních částí města, Lubině, kde byl v minulosti ukládán nebezpečný odpad. Přestože odběr vzorků komplikovala jílovitá struktura půdy, nakonec se vše zdařilo. Výsledky navíc ukázaly, že toto místo není nebezpečné.

„Z dosavadních zpracovaných výsledků devíti skládek vyplývá, že až na skládku kalů u Bubla ranče, kterou firma doporučuje zakrýt, aby nedocházelo ke kontaminaci spodní vody, stačí bývalé skládky pouze monitorovat,“ uvedla kopřivnická tisková mluvčí Lucie Petříčková s tím, že firma městu doporučila monitoring, aby se ještě jednou ověřily jimi získané výsledky. „Pokud podle firmy dojde k potvrzení jejich stanovisek, můžeme práce ukončit,“ doplnila mluvčí vzápětí, s tím, že na většině lokalit jsou stejně dosud neobdělávané louky, u kterých zatím nikdo nepočítá s nějakou změnou využití.

Městu tak na bedrech zůstává jen jeden velký problém, a to v podobě skládky u zmíněného Bubla ranče. Kvalitní zabezpečení místa bude velmi nákladné. Město chce finance nutné na práce získat pomocí dotace. Ta byla v červenci již podána. „Žádost o dotaci jsme již předali na Státní fond životního prostředí, konkrétně to bylo třináctého července,“ prozradila Petříčková a pokračovala: „S největší pravděpodobností v listopadu bychom mohli vědět, zda dotaci získáme. Pokud ano, zahájíme práce na smlouvě a zhruba v prvním čtvrtletí příštího roku by se mohla začít připravovat veřejná zakázka.“

Pokud město na dotaci dosáhne, nebude zabezpečení problematické skládky již nic stát v cestě. Pozemky, které město ještě na začátku roku nevlastnilo, jsou totiž již jeho majetkem. „Po červnovém zastupitelstvu, kde se zástupci města shodli, že je potřeba se skládkou okamžitě začít něco dělat, byl schválen odkup pozemků postižených kaly. Město je v současnosti již jejich vlastníkem,“ uzavřela Petříčková.

Autor: Jana Hromočuková

11.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Deník - Naši prvňáci

Tento týden představíme školáky ze ZŠ Komenského 68, Nový Jičín

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Jistebník doma zdolal v derby Libhošť

/FOTOGALERIE/ Novojičínské derby v I. A třídě, sk. B, nakonec dopadlo lépe pro nováčka, který porazil oslabené hosty 2:0.  

Město zřídilo rozptylovou loučku

Další možnost, jak se rozloučit se svými blízkými zesnulými, budou mít obyvatelé Fulneku.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE rozhovor s Alfrédem Šrámkem, kandidátem na poslance za Realisty

JUDr. Alfréd Šrámek, kandidát na poslance za Realisty byl hostem on-line rozhovoru Deníku.

Čtyřproudovka má být bezpečnější

Osmapadesátiletou chodkyni srazilo ve Frenštátě pod Radhoštěm vozidlo, které řídil jednatřicetiletý řidič. Žena v tu chvíli přecházela silnici po přechodu pro chodce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení