VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nebezpečná skládka zmizí. Bude to stát miliony

Kopřivnice - Město se začalo zbavovat nebezpečné skládky kalů. Největší ekologická zátěž by měla zmizet během dvou let. Bude to stát sedmdesát milionů korun.

27.1.2012
SDÍLEJ:

Velkou ekologickou zátěž s sebou nese Ostravsko v podobě lagun. S pozůstatky minulých let se nyní pere i Kopřivnice.Foto: DENÍK

Začátek letošního roku bude pro Kopřivnici velmi důležitý. Právě v lednu se totiž ve městě automobilů rozběhly práce na likvidaci staré skládky kalů. Ta představovala nejen velkou, ale zejména nebezpečnou zátěž.

O skládce, která vznikla v období největšího rozmachu kopřivnické automobilky na místě dnešního kynologického cvičiště, se začalo v Kopřivnici mluvit již v loňském roce. Právě tehdy se ve městě rozjel projekt, který měl za úkol staré skládky zmapovat.

„V šedesátých až osmdesátých letech minulého století prošla Kopřivnice obrovským rozvojem průmyslové výroby, jehož důsledkem byla, mimo jiné, řada nekoncepčně vytvořených skládek. Jejich rozsah, složení i možné hrozby zjišťovala kopřivnická radnice v rámci projektu Lokalizace a charakteristika starých ekologických zátěží, který byl ukončen loni na podzim,“ uvedla kopřivnická tisková mluvčí Lucie Petříčková.

„S pomocí pamětníků jsme následně vytipovali deset starých skládek, které byly podrobně zanalyzovány odborníky na sanační geologii. Město tak získalo komplexní popis existujících i potenciálních rizik. Jak se naštěstí ukázalo, jedinou vážně kontaminovanou lokalitou je právě skládka kalů,“ doplnil informaci vedoucí odboru životního prostředí Hynek Rulíšek.

Průzkumné práce ukázaly, že skládka je znečištěna ropnými látkami, polyaromáty a v menší míře také některými těžkými kovy. „Ačkoliv za současného stavu nebylo prokázáno akutní ohrožení zdraví občanů, chceme předejít možnému riziku znečištění podzemních vod a provést sanační zásah. Na základě doporučení odborníků jsme se rozhodli pro tzv. enkapsulaci neboli zapouzdření,“ uvedl Rulíšek a pokračoval:

„Velmi zjednodušeně se dá říci, že skládka bude uzavřena do nepropustné těsnicí stěny, která zabrání případnému šíření kontaminace. Po ukončení prací bude provedena rekultivace skládky s ozeleněním. Zbývající lokality budou po dobu dvou let monitorovány a vlastníci dotčených pozemků obdrží informace o jejich doporučeném využití.

Zbavení se skládky bude náročné, a to nejen technicky, ale zejména finančně. Město to bude stát minimálně sedmdesát milionů korun. Proto se radnice rozhodla požádat o dotaci. Tu nakonec získala. „Náročný projekt bude podpořen více než šedesátimilionovou dotací z Operačního programu Životní prostředí,“ potvrdila informaci Petříčková.

Rulíšek k celé věci na závěr dodal: „Dotace nám již byla přiznána, ale než ji budeme moci čerpat, musíme splnit několik podmínek, jako například získání stavebního povolení, výběr zhotovitele projektu a uzavření smlouvy o dílo. Navíc, kvůli spoluúčasti města, bude nutno vyhradit z rozpočtu zhruba sedm milionů korun.“

Autor: Jana Hromočuková

27.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Hřiště frenštátských hasičů za Domovem Hortenzie v sobotu patřilo záchranářům všeho druhu. Konal se tam další ročník oblíbené akce Den se záchranáři.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení