VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Listopad 1989: Nejhorší prý bylo získat nějaké lidi

Frenštát pod Radhoštěm – Centrem dění po 17. listopadu se ve Frenštátě pod Radhoštěm stalo rovněž náměstí. To ale bylo v prvních dnech vcelku prázdné.

19.11.2009
SDÍLEJ:

Na generální stávku ve Frenštátě pod Radhoštěm přišlo kolem tří tisícovek lidí.Foto: Archiv/Dalibora Norského

Když se počátkem týdně objevili ve Frenštátě pod Radhoštěm studenti z Brna s prohlášením, málem je museli číst sami. Až do půlky týdne se u kašny objevovalo jen pár odvážlivců bedlivě sledovaných muži v zelených uniformách s červenými výložkami.

Dalibor Norský měl tenkrát osmapadesát a pracoval ve Frenštátě v čistírně. Právě připravoval věci na svatbu syna jeho družky, který, se chtěl ženit 25. listopadu. Svatbu měl mít v restauraci Rekovice. „Dováželi jsme tam věci a tehdy jsem si všimnul, že na náměstí je u kašny několik lidí. Pár odvážlivců a studenti četli to prohlášení, ale nic se nedělo. Tak jsem tam šel, bylo to asi ve čtvrtek nebo v pátek a poprvé jsem tam promluvil,“ vzpomínal Norský. Tehdy na náměstí mimo jiné řekl, že musí skončit doba, kdy se kvůli nějakým požadavkům mlátí lidi. Koncem týdne už byli u kašny například jeho bratr Přemysl Norský a Karel Míček, dnešní zastupitelé, Petr Špaček a profesor z průmyslové školy Miroslav Malíček.

V pátek už se domluvily podrobnosti generální stávky, která se v pondělí uskutečnila po celém území republiky. Ten den ve Frenštátě pod Radhoštěm ve vinárně Vatikán vzniklo oficiálně občanské fórum. „Ta doba ale byla hodně složitá a nikdo nevěděl, jak to dopadne. Oni se nechtěli vzdát,“ poznamenal Norský. „Je fakt, že ti čtyřicátníci měli oprávněný strach. Ale mi to už bylo jedno, jestli mě třeba zavřou,“ pokračoval Norský.

Stejně jako jinde i ve Frenštátě pod Radhoštěm začalo Občanské fórum vyjednávat s tehdejšími představiteli města o změně na postech na radnici. Komunisté ale tak snadno nemínili ustupovat ze svých pozic. Do nově složené rady města, která měla být třináctičlenná, navrhovali šest svých zástupců, pět bezpartijních a dva lidovce. „S tím jsem ale nesouhlasil a nakonec jsme nové složení rady projednávali v Občanském fóru,“ připomněl si okamžiky ze 14. prosince.

Nakonec byla rada jedenáctičlenná a dodatečně do ní byli zvoleni právě Norský a Ivan Žárský z Občanského fóra. Žárský se stal místostrostou, Norský tajemníkem. Předsedou národního výboru zůstal straník Oldřich Šmajstrla. „Bylo to špatné, ale tenkrát nikdo toho starostu dělat nechtěl. Snažil jsem se přemluvit Karla Míčka, který se později skutečně starostou stal, ale tenkrát to nechtěli. Možná i proto, že tomu nikdo nerozuměl,“ snažil se vysvětlit Norský.

Když se ohlédne dvacet let nazpět, cítí, že by opět neváhal. „Říkal jsem si, ať je to jak chce, teď je třeba do toho jít, aby se neopakoval rok šedesát osm. Buďto mě zavřou nebo vyhrajeme. To byl ten důvod, proč jsem vystoupil na tom náměstí. Ale získat lidi, bylo z počátku hodně těžké,“ uzavřel Norský

Autor: Ivan Pavelek

19.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení