VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Některé památky potřebují nutně ozdravnou injekci

Novojičínsko - V zoufalém stavu jsou některé historické objekty v okrese. Pokud do nich majitelé brzy neinvestují, mohou dopadnout jako třeba dům číslo 113 ve Frenštátěpod Radhoštěm.

6.10.2011 3
SDÍLEJ:

Předtím a potom. Dům číslo 113 na Horní ulici ve Frenštátě pod Radhoštěm.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Zmíněný dům číslo 113 na Horní ulici ve Frenštátě pod Radhoštěm byl z roku 1919 a patřil k architektonicky nejhezčím ve městě. V jeho přízemí byly prodejní prostory, v patře převážně byty. Po roce 1989 v něm byla drogerie.

Objekt posléze koupila společnost Martinvest, která se časem ocitla v likvidaci. Pak, asi od roku 1998, nastaly problémy. Nejprve na přilehlý chodník začala opadávat omítka, která ohrožovala chodce, později už začaly na chodník padat i kusy cihel. Stavební úřad nechal vyklidit prodejnu drogerie a netrvalo dlouho a dovnitř objektu se propadl strop. „Uložili jsme vlastníkovi několik pokut, ale všechno bylo marné,“ uvedla Marie Chromčáková, vedoucí stavebního odboru ve Frenštátě pod Radhoštěm, nedlouho předtím, než město vydalo příkaz k demolici. Reálně totiž hrozil i pád stěny. Budova tak přímo ohrožovala zdraví a životy lidí. Vzhledem k tomu, jak se k věci stavěl vlastník budovy, nechalo město v listopadu 2006 provést demolici na své náklady. Architektonický skvost dnes připomíná pouze hromada cihel za plotem.

Byla by škoda, kdyby podobně dopadly například asi nejohroženější nemovité památky v Novém Jičíně známé Hückelovy vily, které stojí na svahu na kraji města směrem na Valašské Meziříčí. Novorenesanční objekty, postavené v letech 1880 1882 pro majitele blízké kloboučnické továrny, jsou v současné době v zoufalém stavu. Dlouhé roky patřila nemovitost městu, nakonec se však budovy podařilo prodat ve veřejné aukci. „Hückelovy vily má soukromý podnikatelský subjekt, a ten informoval vedení města o záměru vybudovat v Hückelových vilách wellness centrum. Tento záměr nyní projednává komise životního prostředí a dále komise, která má na starost památkovou péči,“ informovala o aktuální situaci Deník Marie Machková, tisková mluvčí novojičínské radnice. Vedení města se tento záměr zamlouvá. „Nicméně trvá na tom, aby byla zachována architektura a aby nebyla tato kulturní památka poškozená,“ doplnila mluvčí novojičínské radnice Machková.

V ne tak zoufalém, ale přesto nedobrém stavu je třeba také budova Loutkového divadla v Kopřivnici. Město se zatím marně snaží získat dotaci, která by tento objekt zachránila. „Pokusíme se potřetí získat dotaci na rekonstrukci. Kromě loutkářů má zájem tento prostor využívat také divadelní soubor domu dětí a mládeže v Kopřivnici, kterému chybí divadelní sálek. Investice, o které se uvažuje, by tak byla něco málo přes čtyřicet tisíc korun,“ uvedla Dagmar Rysová, místostarostka města Kopřivnice, mající pod sebou kulturu.

Z investice by šlo 22 milionů na stavební práce a dalších zhruba 10 milionů na vybavení divadelní technikou. To znamená ozvučení a osvětlení nejen toho stávajícího sálku, ale i dalšího víceúčelového prostoru, který by nově vzniknul ve druhém nadzemním podlaží. „Tento projekt je mnohdy zpochybňován z důvodu vysoké ceny. My jsme ale vycházeli jednak z potřeb, které byly stanoveny budoucími uživateli, tak také z toho dotačního titulu, který vyžadoval v minulém období určité podmínky,“ doplnila Rysová.

Znáte podobné objekty v zoufalém stavu? Napiště nám.

Autor: Ivan Pavelek

6.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
9

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Hřiště frenštátských hasičů za Domovem Hortenzie v sobotu patřilo záchranářům všeho druhu. Konal se tam další ročník oblíbené akce Den se záchranáři.

Po pivobraní má Nový Jičín i medobraní

Premiérová snůška přinesla 15 kilogramů pochoutky, která bude dále sloužit k propagačním účelům města Nový Jičín.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení