VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Někteří lidé ani nevěděli, co doma měli, říká starostka Vrchů

Vrchy /ROZHOVOR/ - Rovných šest set let od vzniku obce slavili v loňském roce ve Vrchách. Původně přitom mysleli, že je obec mnohem starší. O pátrání po historii i jejím výsledku hovoří starostka Vrchů Jiřina Pešlová.

3.8.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Jak jste zjišťovali, kdy obec Vrchy vznikla? V kronikách?

My tady kroniky vůbec nemáme. Dělali jsme kdysi internetové stránky a na nich jsme měli napsáno, že obec vznikla v roce 1307. Zavolal mi Jiří Tichánek z Kopřivnice, se kterým jsme se několikrát potkala, a říkal, že tam máme chybu, že vznik naší obce je v roce 1412. Řekl mi, kam mám napsat, tak jsem napsala k benediktinům a oni nám to opravdu dohledali. Pan Tichánek mi pak poslal, i jak vypadala původní zdejší tvrz. Tak jsem začala dávat historii obce dohromady. Hledala jsme v knize od pana Tichánka i v dalších knihách a v archivech. Taky mi pak hodně řekli zdejší lidé.

To jste nějak navštěvovala místní?

Oslovila jsem je, jestli by nepřinesli nějaké fotografie a další věci. Říkala jsem: Doneste nám něco, co máte doma, co se váže k tomu, než jste sem přišli (Vrchy byly do roku 1945 německé a většina původních obyvatel byla odtud odsunuta pozn. red.). Slíbila jsme lidem, že když půjčí fotografie, vrátím je do deseti minut, když jich bude více, vrátím je do hodiny. Všechno jsme naskenovali a z těch fotografií jsme si udělali archiv i výstavu. Ale pak mi přišlo, že výstav z fotografií je málo.

Takže jste si půjčili i další věci.

Absolutně jsem nevěřila, co lidi doma mají. Jaké různé dokumenty třeba manželův dědeček mi dal jeho výuční kovářský list ještě s povídáním, někdo přinesl vysvědčení vydané krátce po roce 1900, lidi nosili dosídlovací dekrety.

Asi jste toho sehnali dost…

Podařilo se nám třeba sehnat patnáct set fotek. Dělali jsme i nějaké srovnávací fotky a přitom jsme zjistili, že některé domy už vůbec neexistují, takže jsme zpočátku nemohli zjistit, kde to je. Pak se nám to podařilo dohledat. Dostali jsme třeba fotky ze školy, která kdysi byla ve Vrchách v domě, který stojí naproti hřbitova. Sehnali jsme fotky školáků i s panem učitelem, bývalým historikem obce. Hodně nám toho lidi posílali.

Jak dlouho jste to sbírali?

Čtyři roky nám to lidi nosili a my jsme to shromažďovali. Pak nás napadlo, že některé fotky dáme do fotoknihy, kterou jsme jako obec vydali. Není tam moc informací, ale ty fotografie jsou super.

Ale k nějakým zajímavým informacím jste se určitě dostali.

Zjistili jsme toho o Vrchách hodně. Například jedna paní nám vyprávěla, jak byla nějaká přestřelka tady na statku. Jak tady sloužila a jak ti lidi byli moderní a bohatí. Další člověk z Fulneku, který sbírá fotografie, nám dal třeba údaje o tom, kolik tu bylo obyvatel v polovině osmnáctého století a podobně. A jednou přišla pošťačka a říkala, že jí kolegyně v práci dala kroje na masopust, ale že jí to přijde škoda.

Dotáhla to, vyprali jsme to a u kustoda zámeckých sbírek v Hradci nad Moravicí jsme zjistili, že to jsou původní kroje z tohoto regionu. Další člověk zase nabídl sbírku mincí a válečných peněz, a tak jsme udělali větší výstavu. Hleděli jsme, co všechno se našlo, pytle s hákovým křížem, německý porcelán a plno dalších věcí. Někteří lidi ani pořádně nevěděli, co doma mají.

Autor: Ivan Pavelek

3.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Po pivobraní má Nový Jičín i medobraní

Premiérová snůška přinesla 15 kilogramů pochoutky, která bude dále sloužit k propagačním účelům města Nový Jičín.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení