VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocenská je již v režii zaměstnavatele

Region - Nová nemocenská, vyšší příspěvek na mateřské dovolené a jiný způsob vypočítávání dávek v nezaměstnanosti. To vše přináší rok 2009.

2.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv VLP

Zásadní změna roku 2009 se týká nemocenské. Prvních čtrnáct dní je totiž od ledna plně v režii zaměstnavatele. Tři dny přitom nemocný nedostává žádné dávky, od čtvrtého do čtrnáctého dne se nejedná o nemocenskou, ale o takzvanou náhradu platu, kterou mu vyplácí jeho zaměstnavatel, a to ve výši šedesáti procent jeho průměrné mzdy.

Teprve po čtrnácti dnech nastupuje klasická nemocenská, a to také ve výši šedesáti procent mzdy. Při dlouhodobé pracovní neschopnosti stoupne po třiceti dnech částka na šedesát šest procent a po šedesáti dnech na dvaasedmdesát procent.

Kromě povinnosti platit v nemoci svým zaměstnancům náhradu platu získali zaměstnavatelé i právo své zaměstnance kontrolovat.
Během prvních čtrnácti dnů nemoci k vám proto může dorazit kontrola nejen ze Správy sociálního zabezpečení (tu si mimochodem mohl zaměstnavatel vyžádat na svého pracovníka i v minulosti), ale i přímo z firmy, kde pracujete.

Nižší odvody

Náklady na výplaty nemocenské má firmám vykompenzovat snížení odvodů nemocenského pojištění: namísto loňských 3,3 procenta odvádějí letos pouze 2,3 procenta a napřesrok jen 1,4 procenta. Stát jim navíc polovinu proplacených náhrad platů refunduje.

Jedním z důvodů, proč stát zákon prosadil, je mimo jiné snaha zamezit „odkládání“ dělníků na neschopenku ve chvíli, kdy pro ně firma nemá dost zakázek. Doporučení „dojdi si k doktorovi a za čtrnáct dní se ukaž“ patřilo dosud v mnohých výrobních firmách k opakovanému folkloru.
To se však počínaje prvním lednem už zaměstnavateli příliš nevyplácí. Ze zákona náleží zaměstnanci v případě, že pro něj podnik nemá dočasně práci, výdělek ve výši šedesáti procent mzdy, tedy ve stejné výši jako případná náhrada platu v nemoci.

V některých větších firmách zakotvily sice odbory do kolektivní smlouvy vyšší částku, většinou okolo sedmdesáti procent, kvůli deseti procentům si však mnozí zaměstnavatelé už rozmyslí, zda se jim vyplatí riskovat.

Vyšší mateřská

V tomto roce více peněz dostanou matky na mateřské dovolené. Výrazné zvýšení se týká především žen, které dosahovaly před mateřskou dovolenou nadprůměrných příjmů.

Dochází totiž k zásadnímu zvýšení takzvaných redukčních hranic. Jinými slovy: zatímco do ledna 2009 měla žena s pětadvacetitisícovým příjmem mateřskou 14 370 Kč stejně jako ta, jejíž mzda dosahovala například čtyřiceti tisíc, nyní se jejich dávky výrazně odlišují.
Zatímco žena s příjmem dvacet pět tisíc hrubého dostane mateřskou ve výši 16 980 Kč, ze čtyřicetitisícové mzdy plyne nárok na mateřskou 22 350 Kč.

Výše mateřské přestává stoupat v závislosti na mzdě až od příjmu pětasedmdesát tisíc korun hrubého měsíčně. Dříve se tato hranice pohybovala okolo mzdy pětadvacet tisíc korun za měsíc.

Peněžitá pomoc v mateřství stoupne i ženám s nízkými příjmy, byť o částku spíše symbolickou. O jedno procento totiž stoupne denní vyměřovací základ. Ženě s příjmem patnáct tisíc se tak mateřská zvýší o sto padesát korun.

Úřady práce zpřísní pravidla

Výrazná změna nastala se změnou letopočtu v případě podpory v nezaměstnanosti – a to oběma směry. Zatímco do konce loňského roku měl nezaměstnaný do padesáti let právo na podporu půl roku, člověk mezi padesáti a pětapadesáti lety devět měsíců a v případě věku nad pětapadesát let jeden rok, nyní se všechny kategorie o měsíc zkracují.

Mění se i výše podpory. První dva měsíce bude činit na rozdíl od současné poloviny příjmu pětašedesát procent čistého výdělku. Na padesát procent má nezaměstnaný právo po další dva měsíce.

Zbytek podpůrčí doby dostane pětačtyřicet procent čistého příjmu. Strop pro výplatu, který dosud činil 12 250 Kč, se od počátku ledna zvyšuje na 13 307 Kč.

Pokud jste v posledním půlroce dvakrát odešli bez prokazatelně vážného důvodu z místa, které vám úřad práce zprostředkoval, ztrácíte na dávky v nezaměstnanosti nárok.

Podobně můžete dopadnout v případě, že odmítnete nabízenou rekvalifikaci.

Zpřísnění pravidel se týká i zaměstnavatelů. Pokuta za zaměstnávání „načerno“ stoupla od začátku roku z dvou na pět milionů korun.
Poslední změna, na kterou chceme upozornit, se týká sociálního pojištění. Oproti původním představám se vládě sice nepovedlo prosadit další snížení daní, přesto všichni na výplatních páskách změnu k lepšímu pocítíme.

Odvody na sociální pojištění se počínaje lednem 2009 snižují z osmi procent na šest a půl procenta. Při hrubé mzdě ve výši dvaceti tisíc korun tak zaměstnanci zbude o tři sta korun více.

Podpora nezaměstnaným

DÉLKA
Do padesáti let: 5 měsíců
Do padesáti pěti let: 8 měsíců
Nad padesát pět let: 11 měsíců

VÝŠE
První 2 měsíce: 65 % výdělku
Další 2 měsíce 50 % výdělku
Po zbytek podpůrčí doby 45 % výdělku

Strop: 13 307 Kč

Zdroj: MPSV

Autor: Martina Šrámková

2.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
9

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Hřiště frenštátských hasičů za Domovem Hortenzie v sobotu patřilo záchranářům všeho druhu. Konal se tam další ročník oblíbené akce Den se záchranáři.

Po pivobraní má Nový Jičín i medobraní

Premiérová snůška přinesla 15 kilogramů pochoutky, která bude dále sloužit k propagačním účelům města Nový Jičín.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení