VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnice bilancovala uplynulý rok

Bílovec - Zastupitelé Bílovce byli jako každým rokem seznámeni s hospodařením Bílovecké nemocnice. Ředitel Martin Rais jim přiblížil světlé i stinné stránky uplynulého roku.

5.4.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Ivan Pavelek

K řečnickému pultu v domě kultury přistoupil ředitel Bílovecké nemocnice, Martin Rais, aby přiblížil zastupitelům Bílovce rok 2009 pohledem nemocnice i s plánovanými akcemi v roce 2010. Nejprve přišly na řadu čísla. Přítomní se například dozvěděli, že nemocnice hospodařila s nákladem 116,5 milionu korun a vytvořila zisk 192 tisíc korun. „Nemocnice si vede zdravě, není zadlužená a převažují pohledávky nad závazky,“ zhodnotil Rais.

Po personální stránce se podařilo nemocnici doplnit zejména stavy sester. „Sester máme tolik, kolik potřebujeme. Neříkám ale, že bychom nepřijali ještě pět nebo šest zkušených sester. Stejně tak je to se stavem lékařů. Potřebovali bychom zkušeného internistu, lékaře na oddělení následné péče, ale není to tak urgentní, jak to bývalo,“ dodal k tématu Rais s tím, že se personálu daří objem práce zvládat. Dalším tématem, které přednesl ředitel, byly i investiční akce. Připustil však, že při současném finančním stavu nemocnice, se příliš investovat nedá. „Je to spíše o tom, abychom vyměnili přístroje, které už nejdou používat a zajistili opravu těch, které opravu vyžadují. Podařžilo se nám nakoupit za velmi příznivých podmínek dva anesteziologické přístroje na operační sál. Dále jsme loni pořídili čtyři postele na JIPku a jeden EKG přístroj pro internu,“ informoval Rais.

Nemocnice bojuje o dotace

Nemocnice se snaží řešit nákup přístrojů s Moravskoslezským krajem, s nímž spolupracuje na získávání fondů z Evropské unie. „Pokud se ta spolupráce podaří, měli bychom letos získat dotaci ve výši deseti milionů s tím, že naše spoluúčast bude osm set tisíc korun. Dotace půjde na kompletní vybavení rentgenu a veškeré techniky včetně digitalizace,“ rozvedl ředitel s tím, že další plánovanou akcí v letošním roce je také monitorovací systém na oddělení JIP. „Tím investice pro letošní rok, pokud nepřijde nějaká havárie, budou vyčerpány,“ uzavřel posmutněle Rais.

Bude v nemocnici i hospic?

Podle slov Martina Raise byla krajským úřadem vyslovena podpora pro transformaci části lůžek následné péče a zkvalitnění této péče. Vytvořily by se tak podmínky pro vznik jakéhosi hospicu pro pacienty. „Jedná se o péči o umírající pacienty v situaci, kdy je léčba vyčerpána a ten pacient už je s jedinou prognózou a jde o to, umožnit mu ten odchod klidný a bezbolestný, při zajištění základní péče tak, aby umíral, jak by si přál asi každý z nás,“.

Zastupitelé se však také vložili do diskuse s ředitelem. Například Rudolf Říman (KSČM) se Martina Raise zeptal, zdali se nechali zaměstnanci nemocnice či on sám očkovat proti mexické chřipce. „Nevím, kolik zaměstanců nemocnice se nechalo očkovat, protože nemocnice z důvodu technické nevybavenosti odmítla očkovat. Ne, já jsem se nenechal. Já osobně si myslím, že to byla spíše cesta, jak dosáhnout vyšších zisků farmaceutických firem ale to je můj osobní názor. Možná nějaké nebezpečí hrozilo, pro sebe jsem jej vyhodnotil, že nehrozilo,“ pousmál se Rais.

Autor: Věra Růčková

5.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení