VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnice hostila zdravotně sociální pracovníky

Bílovec - Ve čtvrtek se v klubovně Bílovecké nemocnice sešlo na padesát zdravotně sociálních pracovníků moravskoslezského kraje. Konference se zabývala zdravotní a sociální péčí, a násilím na seniorech.

4.12.2009
SDÍLEJ:

Zdravotně sociální pracovníci jednali v Bílovci o tíživých tématech současné péče o pacienty.Foto: Deník/Věra Růčková

Pacienti nemocnic, zejména ti na oddělení následné péče, trpí mimo svých zdravotních problémů také množstvím těch psychických, jako je deprese, úzkost či starost o svou budoucnost. Personál nemocnice se může setkat také s násilím na seniorech, ať už tím fyzickým nebo psychickým. Proto v nemocnicích fungují takzvaní zdravotně sociální pracovníci, kteří se touto problematikou zabývají a snaží se pro klienty nemocnice najít východisko nebo jim pomoci jinak.

Právě tito pracovníci se ve čtvrtek 3. prosince sešli v Bílovecké nemocnici na konferenci, která se zabývala kvalitou poskytování zdravotní a sociální péče, násilí na seniorech. „Vstupním tématem je kvalita péče. Troufám si tvrdit, že v naší nemocnici je kvalita péče na dobré úrovni. Dalším tématem je prevence a předcházení týrání seniorů, ať už v jakékoli podobě a kýmkoli. Dalším důležitým námětem, který hodně souvisí s kvalitou poskytované péče, je prevence syndromu vyhoření sociálních pracovníků,“ sdělila náměstkyně pro nelékařské obory Bílovecké nemocnice Miloslava Sachová.

Mimo tato témata se v nemocnici mluvilo také o možnostech řešení péče o neklidné pacienty, o mravnosti a etice, o složité a často bezvýsledné péči o nepřizpůsobivé občany i o eutanazii. „Nemůžu říct, že by mě nikdo o eutanazii nepožádal. V posledním měsíci to byly dvě pacientky a u obou bych řekla, že ten život nebyl naplněný. Byly tam známky, že neví, jestli se chtějí vrátit, neví, co s nimi bude. Řekla bych, že z mého pohledu to byly vcelku zdravé a bezproblematické ženy, které jsme z roviny imobility vytáhli na to, že jsou schopné chodit s chodítkem, ale v momentě, kdy už měly jít domů, mi řekly, že by raději nějakou eutanazii. Byla jsem v šoku a tehdy měly ty známky deprese, jakési sociální bolesti,“ přiblížila primářka oddělení následné péče Dagmar Palasová. O násilí na seniorech přednášela bílovecká sociální pracovnice Petra Stanovská: „Myslím, že to je vždycky aktuální téma. Měla jsem tady jedinou paní, která tomu chtěla uniknout, a to byla spíše psychická záležitost. Chceme, aby se vědělo, že se to stává, aby před tím pracovníci nezavírali oči, aby se jim snažili pomoci, jak nejlépe umí,“ zmínila.

O pacienty se starají taktéž dobrovolníci, kteří pomáhají zdravotnickému personálu v poskytované péči. Tráví s nimi jejich volné chvíle a snaží se je odvést alespoň na chvíli od jejich nemoci a stavu. „Člověk potřebuje načerpat zkušenosti, aby ta práce byla úspěšná, a aby byla úspěšná, je třeba nabýt nějaké kvalifikace, a to je motiv pro mou účast tady a jsem rád, že tady jsem. Je skutečností, že člověk si to někdy neuvědomí, že ten stav chování pacienta není úplně v pořádku, že není v klidu, a tedy potřebuje jinou péči a pozornost,“ prozradil svůj důvod přítomnosti na konferenci Ladislav Blahuta, jež se od loňského roku věnuje dobrovolnické činnosti v Bílovecké nemocnici.

Sociální pracovníci se shodli na tom, že se péče o klienty v posledních letech zlepšila. Vítaným tématem pak bylo ono zmiňované vyhoření, které při tomto nelehkém povolání hrozí většině zaměstnanců.

Autor: Věra Růčková

4.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
DUO NEJZKUŠENĚJŠÍCH! Letní posila kopřivnické Tatry David Stříž (vlevo) spolu s hrajícím asistentem Martinem Tomáškem, jenž hrával extraligu za Vítkovice a působil třeba i v ruském Novosibirsku.

Obránce kopřivnické Tatry Stříž: Na Švédsko i Francii budu rád vzpomínat

Deník - Naši prvňáci

Tento týden představíme školáky ze ZŠ Komenského 68, Nový Jičín

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Jistebník doma zdolal v derby Libhošť

/FOTOGALERIE/ Novojičínské derby v I. A třídě, sk. B, nakonec dopadlo lépe pro nováčka, který porazil oslabené hosty 2:0.  

Město zřídilo rozptylovou loučku

Další možnost, jak se rozloučit se svými blízkými zesnulými, budou mít obyvatelé Fulneku.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE rozhovor s Alfrédem Šrámkem, kandidátem na poslance za Realisty

JUDr. Alfréd Šrámek, kandidát na poslance za Realisty byl hostem on-line rozhovoru Deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení