VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnice je dáma v nejlepších letech

Bílovec - Takto pochvalně mluvil ředitel Bílovecké nemocnice Martin Rais ve svém sobotním projevu při příležitosti oslav 110. výroční založení ústavu.

1.9.2008
SDÍLEJ:

110. výročí Bílovecké nemocnice slavili nejen pacienti, personál a její vedení, ale i představitelé města.Foto: DENÍK/Věra Ručková

Rais mimo jiné učinil i milostné vyznání, ve kterém se přiznal, že se do této dámy beznadějně zamiloval. „V tomto věku to není žádná stařenka, je to dáma středního věku, které krása a mládí dodala zkušenosti a šmrnc. To je také důvod toho, proč jsem se do ní zamiloval. To a lidé, kteří tady pracují, žijí, které potkávám,“ uvedl ředitel a raději s proslovem skončil, protože byl, podle jeho slov, příliš dojat.

Toto úctyhodné výročí Bílovecké nemocnice slavili pacienti stejně jako představitelé města. „Já si velice vážím existence nemocnice v Bílovci, protože chápu její význam ze sociálního i zdravotního hlediska,“ řekla v zahajovacím proslovu starostka města Sylva Kováčiková a poté zavzpomínala, na dobu své přítomnosti v nemocnici jako pacientka: „Vzpomínky na nemoc nebývají příjemné, ale personál se choval vždy mile a byl u mě, když jsem potřebovala pomoc.“

Na slavnost dorazil také náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jiří Veverka, který si postěžoval, že mu oba předchozí řečníci vzali takříkajíc slova z úst a všem návštěvníkům popřál už jen dobrou zábavu a nemocnici spoustu dalších úspěšných let.

Kronikáři a historici dodnes nedokáží s jistotou určit, zda byla nemocnice skutečně otevřena roku 1898. Někteří mají spíše za to, že k otevření brány ústavu došlo až o dva roky později léta páně 1890. Před více než stosedmdesáti lety stávala vedle kaple Barborka dřevěná budova, která zastávala funkci nemocnice.

Zbourána byla roku 1838 a na jejím místě postavilo město zděnou budovu nové Jubilejní nemocnice císaře Františka Josefa. O pacienty se i nadále staraly řádové sestry Řádu svatého Františka. Tyto pak, až do svého odchodu v roce 1956, zajišťovali péči nemocným a tělesně strádajícím lidem. Modernizaci ústavu uspíšila epidemie tyfu, která vypukla deset let po dokončení stavby.

Do dnešního dne prodělala nemocnice v Bílovci množství oprav, přestaveb, demolicí i změn ve vedení. Od prvního ledna tohoto roku přešla nemocnice z vlastnictví kraje do rukou města ve formě akciové společnosti.

Autor: Silvie Špryňarová

1.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení