VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocniční kaplan: Mohu starosti pacientů vyslechnout, být jim na blízku

Pro kaplana novojičínské nemocnice je práce v adventním čase náročnější než jindy. Na pacienty s příchodem Vánoc mnohem více doléhá osamělost.

22.12.2016
SDÍLEJ:

Kaplan Jaromír Bok naslouchá pacientce.Foto: Nemocnice Nový Jičín

Při pohledu na přeplněná obchodní centra a plné nákupní vozíky v supermarketech se ani nechce věřit, že Vánoce jsou i o něčem jiném, než o oslavě konzumu a dárcích. Přeci jen je jejich posláním to, aby se rodina a přátelé sešli v závěru roku pohromadě a strávili spolu pohodové chvíle.

Ne všichni ale mají tu možnost. Patří mezi ně lidé, které nemoc nebo úraz odkázaly na nemocniční lůžko, a na mnohé z nich v těchto dnech doléhá velký splín. A od něho jim v Nemocnici Nový Jičín pomáhá Jaromír Bok, místní kaplan.

„Vánoce podobně jako ostatní křesťanské svátky mají svou atmosféru očekávání, výjimečných chvil a společně stráveného času. Lidé určitě podvědomě nechtějí být ochuzeni o tento pocit," uvědomuje si kaplan. „Proto se snažíme společně s dobrovolníky alespoň částečně jejich očekávání vyjít vstříc, ať už organizováním zpívání dětského sboru v nemocniční kapli nebo rozdáváním obrázků s vánoční tematikou," pokračuje.

Zejména starší a osamělejší pacienti v předvánočním období daleko častěji vyhledávají jeho služby. Jaromír Bok dochází za pacienty už třetím rokem a právě v tomto období předvánočním více než jindy vnímá potřebu druhých nebýt sám. Hlavní náplní práce nemocničního kaplana je nemocné přivést na jiné, pozitivní myšlenky.

„Vánoční období chce určitě každý z nás prožívat doma se svými blízkými tak, jak jsme zvyklí. Vytržení z tohoto domácího prostředí je vždy stresující, o to více pak o Vánocích. Jsem proto rád, že na pozici kaplana mohu tyto starosti pacientů vyslechnout, projevit jim zájem, být jim na blízku a už jen takto mnohdy pomoci," dodává Jaromír Bok s tím, že ne vždy je to ale s pacienty takto jednoduché:

„Ne každý je ihned přístupný pro návštěvu, ale často, když se pokusím pacienty vlídně a bez nucení oslovit, tak se rozpovídají. Mnohdy jsou pak rádi, že jsem se u nich chvíli zastavil, a pokud jsem získal jejich důvěru, pozvou mě, abych přišel opakovaně. Je to takové dobrodružství, protože nikdy nevím, co se z takového setkání může rozvinout."

Nemocniční kaplan je přitom pro nemocné, ale také jejich příbuzné a zdravotnický personál v Nemocnici Nový Jičín k dispozici osobně v celém předvánočním období.

„Během svátků mohou zájemci využít jeho služeb přes telefon nebo se i dohodnout na osobním setkání mimo běžnou pracovní dobu kaplana," dodává Radka Miloševská, mluvčí novojičínské nemocnice, která spadá do zdravotnického holdingu Agel.

Autor: Adam Knesl

22.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení