VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nenápadný kostel se může pyšnit bohatou minulostí

Co ukrývaly indiánské skříňky majitelky kunínského panství, hraběnky Harrachové? Poklad, díky němuž vznikl v suchdolském kostele hlavní oltář, jedinečné umělecké dílo.

21.10.2014
SDÍLEJ:

Katolický kostel v Suchdole nad Odrou. Ilustrační foto.Foto: Deník/Adam Knesl

Mnoho zajímavostí se dozvěděli ti, jež v sobotu 18. října zavítali do kostela Nejsvětější Trojice v Suchdole nad Odrou. U příležitosti 400. výročí postavení věže kostela a jako poděkování všem, kdo se podíleli na obnově jeho interiérů, se tam konal den otevřených dveří.

Během dne si mohli zájemci prohlédnout interiéry kostela i jeho půdu a vyslechnout si poutavé vyprávění o tom, co již bylo opraveno, i o tom, co ještě na obnovu čeká a jak složité je na to všechno shánět finanční prostředky. Následovala přednáška o historii kostela s projekcí a koncert pěveckého sboru Ondrášek.

Hlavní kostel

A právě přednáška Jaroslava Zezulčíka, kastelána kunínského zámku, poodhalila mnohé zajímavosti o historii tohoto svatostánku. Kostel Nejsvětější Trojice v Suchdole nad Odrou byl kdysi hlavním kostelem celého kunínského panství, které vzniklo v roce 1584 vydělením z fulneckého panství. Patřily do něj obce Kunín, Suchdol nad Odrou a Butovice.

Kostel nechal postavit první majitel panství, Jan Balcar Cetrys, jako pohřebiště svého rodu. V kryptě pod kostelem byly uloženy jeho ostatky (zemřel roku 1621) i ostatky jeho třetí ženy, Buchtové z Buchtic. „Jejich renesanční náhrobky se původně nacházely vlevo a vpravo vedle oltáře. V průběhu 19. století byly rozbity a jejich zbytky jsou umístěny v podezdívce plotu kolem hřbitova a v kamenném dláždění chodníku," prozradil Jaroslav Zezulčík.

Krypta pak měla být také místem posledního odpočinku vysokých úředníků, pohřbeni tam však byli jen tři až čtyři lidé. Za Josefa II. totiž bylo pohřbívání do krypt z hygienických důvodů zakázáno, a tak je dnes krypta zasypaná a nepřístupná.

Mecenáška

Kastelán také představil jednotlivé patrony chrámu, tedy majitele panství, jež přispívali na chod, obnovu a výzdobu kostela. Důležitá je především závěť Marie Eleonory hraběnky Harrachové, rozené kněžny z Liechtensteina, kterou sepsala 21. května 1756 ve Vídni. Stojí v ní, že zlato nacházející se ve dvou velkých indiánských skříňkách, odkazuje kostelům v kunínském panství. A tak vznikl v suchdolském kostele hlavní oltář, umělecké dílo, na němž se podíleli nejpřednější umělci z celé Moravy.

„Za namalování obrazu si vzal malíř 500 zlatých a o rok později oltář štafíroval olomoucký štafíř, který za svou práci obdržel tisíc zlatých," přiblížil další zajímavosti Zezulčík. Hraběnčiny šaty z drahocenných látek se pak proměnily v ornáty a závěsy, jež zdobily kostely v panství.

Další důležitou postavou byl Antonín Dominik Schindler, suchdolský farář, který pocházel z bohaté novojičínské rodiny. „Největší změny v tomto kostele se začaly dít za tohoto faráře. Za něj vznikl zmíněný hlavní oltář, stará kazatelna, sedes, začal s budováním ohromné knihovny. Pak byl povolán do Olomouce, kde roku 1777 zemřel," řekl dále kastelán.

Nedílnou součástí kostela je katolická fara, kterou postavil v roce 1730 vídeňský architekt Hildebrandt. Ten pracoval pro rodinu Harrachů třicet let a postavil pro ně mnoho zámeckých sídel. „Měla posílit katolickou víru v obci, kde doutná nekatolictví," uvedl dále kastelán. Přestože má fara novou střešní krytinu, je neobydlená a chátrá. Na její opravu nejsou peníze.

Autor: Simona Mikšová

21.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Škrpál přinese pořádnou porci muziky

Soudní jednání o osudu OKD u Krajského soudu v Ostravě 24. srpna 2017.
SLEDUJEME ON-LINE
21

Událost dne: věřitelé rozhodnou o osudu OKD

Slavnost se blíží. V Novém Jičíně vystoupí Neckář i Dyk

Letošní ročník je věnován 300. výročí narození Ernsta Gideona von Laudona.

Policisté hledají dívku z dětského centra

Se žádostí o pomoc se obrátili na veřejnost policisté, kteří pátrají po 14leté dívce, která odešla z dětského centra. 

I. B třída, sk. B: Až příliš krutá porážka pro Petřvald

Domácí premiéra v I. B třídě, sk. B, jim nevyšla. Fotbalisté Petřvaldu na Moravě v ní totiž přenechali všechny body Vřesině, která zvítězila 5:2.  

Souhrn I. B třídy, sk. D: Mořkov si vyšlápl na Starý Jičín

Novojičínsko – Jeseník nad Odrou přivezl všechny body z Oder, kde byly k vidění dvě penalty a dvě červené karty. Veřovice si pak dojely pro výhru do nedaleké Tiché, kde o výhře rozhodly ve druhém poločase.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení