VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neobydlená vila se změní v chráněné bydlení

Nový Jičín - Město bude mít již brzy první chráněné bydlení. Jeho zřizovatelem je studénecká příspěvková organizace Zámek Nová Horka, která se snaží o začlenění klientů se zdravotním postižením do běžného života.

13.7.2010
SDÍLEJ:

Tato vilka se již brzy změní v chráněné bydlení.Foto: Jiří Spurný

Už od října tohoto roku bude mít několik klientů se zdravotním postižením možnost opustit ústav sociální péče a vyzkoušet si život v takzvaném chráněném bydlení. Sociální službu, kterou jako první v Novém Jičíně, v rámci transformace, tedy procesu, při kterém běžné sociální ústavy zanikají a jsou nahrazeny domácí péčí, bude poskytovat příspěvková organizace Zámek Nová Horka ze Studénky.

I když chráněné bydlení není na Novojičínsku novinkou, konkrétně v Novém Jičíně bude toto zařízení prvním. „Na Novojičínsku něco podobného již nějakou dobu funguje, a to pod záštitou Slezské diakonie, ale v Novém Jičíně jsme zcela prvními zřizovateli chráněného bydlení“ uvedl Lukáš Spurný, ředitel organizace Zámek Nová Horka. Podle něj by se ale měla situace, nepříznivá zejména pro handicapované klienty, v brzké době výrazně zlepšit. „Podle mých informací by od prvního ledna příštího roku měla již zmíněná Slezská diakonie otevřít další podobné zařízení,“ uvedl Spurný.

Pro realizaci chráněného bydlení si studénecká organizace vybrala objekt neobydlené vilky na Slovanské ulici v Novém Jičíně. „Vilku jsme si vybrali proto, že jsme zařízení, jehož zřizovatelem je Moravskoslezský kraj a tento objekt byl jeho majetkem,“ vysvětlil ředitel organizace. „Jinak je totiž dosti složité sehnat objekt vhodný pro podobné účely,“ doplnil Spurný vzápětí.

V objektu již nyní začaly stavební práce, které doposud neobydlenou vilku změní v chráněné bydlení. „Po skončení právě probíhající rekonstrukce vzniknou v objektu dvě bytové jednotky ve dvou poschodích, které poskytnou domov devíti našim klientům,“ informoval Spurný. Podle něj se vnitřní uspořádání bytových jednotek bude velmi podobat klasickým bytům. „Klienti budou mít k dispozici obývací pokoj s jídelnou a kuchyňským koutem, sociální zařízení a pokoje,“ upřesnil Spurný.

V čem se ale bude chráněné bydlení od toho běžného lišit, je nepřetržitá asistenční služba. „Celkem sedm asistentů se o ubytované bude starat, nebo lépe řečeno, je podporovat a pomáhat jim, a to nepřetržitě, tedy jak na denní, tak na noční službě “ uvedl ředitel Zámku Nová Horka.

Otevření chráněného bydlení, které je financováno z evropských fondů a jeho předpokládaný rozpočet se pohybuje okolo sedmi milionů korun, je podle Spurného prvním konkrétním krokem k naplnění již zmíněného transformačního procesu. „Vnímám tento krok jako velmi důležitý, protože podobné služby jsou velmi potřebné,“ uvedl Spurný.

Novojičínské chráněné bydlení by nemělo být jediným, které na území bývalého okresu Nový Jičín vznikne. „Další plánujeme v Kopřivnici a v Sedlnicích. Oba tyto projekty se nyní nacházejí v přípravné fázi, tedy jsou předloženy do regionálního operačního fondu a čekají na to, zda se získají potřebné dotace,“ řekl Spurný a dodal: „Pokud se nám to podaří, další chráněné bydlení bychom rádi otevřeli již v příštím roce.“

Autor: Jana Hromočuková

13.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Po pivobraní má Nový Jičín i medobraní

Premiérová snůška přinesla 15 kilogramů pochoutky, která bude dále sloužit k propagačním účelům města Nový Jičín.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení