VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nezaměstnanost by měla klesat

Sedlnice - Takový je předpoklad Úřadu práce v Novém Jičíně, který svou práci a další cenné informace prezentoval na semináři za účasti zástupců obecních i městských úřadů v Sedlnicích.

24.2.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Radek Valerián

Nezaměstnanost je jedním z nejčastěji skloňovaných témat na Novojičínsku. Jen za rok 2009 dosáhla její míra 13,02 procenta. Oproti roku 2008 se jedná o nárůst nezaměstnanosti o necelých šest a půl procenta. Takováto a mnohá další nelichotivá čísla si vyslechli účastníci semináře Obce a Úřad práce, Spolupráce v roce 2010.

Ředitel Úřadu práce v Novém Jičíně Zdislav Zima přítomným zástupcům měst a obcí Novojičínska vysvětlil důvody a také důsledky hospodářské krize. „V podstatě nikde nedošlo k poklesu nezaměstnanosti. Je vidět pouze nárůst. V roce 2009 nás nezaměstnanost vynesla na patnácté místo v České republice, a to ze čtyřiatřicáté příčky,“ sdělil přítomným Zima a dodal, že úřad práce poskytl ve zmiňovaném roce své služby asi jedenadvaceti tisícům nezaměstnaných. „Jde o historicky nejvyšší počet klientů, jimž byly v jednom roce poskytnuty služby Úřadu práce v Novém Jičíně,“ dokončil Zima.

Nezaměstnanost už snad neporoste

Podle ředitele Zdislava Zimy se nadcházející jaro podepíše pozitivně na počtu volných míst a také počtu uplatněných uchazečů o práci. „Nadchází období sezonních prací. Myslíme si, že nynější ukazatel nezaměstnanosti by neměl být v nejbližších měsících překročen. Můžeme zaznamenat i její mírný pokles, který ale nebude příliš výrazný,“ uzavřel Zima.

Nejvíce propouštěly Tatra a Autopal

Úředníci byli taktéž seznámeni se situací největších zaměstnavatelů v regionu. Na pomyslném žebříčku hromadného propouštění se usadili Tatra holding a Visteon-Autopal. „Nejčetnější hromadná propouštění se prolnula v podstatě všemi odvětvími, která jsou zastoupena v regionu. Nejvíce na to doplatil automobilový průmysl. Tatra byla jedním z největších zásobovatelů nezaměstnaných v okrese. Tam se počet pracovníků snížil o padesát procent,“ zmínil Zima.

U ostatních zaměstnavatelů počty také klesly, nicméně ne tak dramaticky. Někteří z nich se dokonce dostávají zpátky do původních stavů. Hromadné propouštění se v roce 2009 týkalo 21 firem a asi tří tisíc zaměstnanců.

Kromě témat okolo nezaměstnanosti na Novojičínsku se na besedě hovořilo také o projektech úřadu práce, opatřeních, realizovaných úřadem práce na zmírnění dopadů hospodářské recese, ale také o poznatcích z provedených kontrol veřejně prospěšných prací. Právě toto poslední jmenované téma bylo jedním z nejsledovanějších.

Autor: Věra Růčková

24.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Veletrh Novojičínska. Ilustrační foto.

Na veletrh míří 60 vystavovatelů. Akci doprovodí řada koncertů

Děti provádějí děti. Ilustrační foto.

Kunínským zámkem budou provádět děti

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

/FOTOGALERIE/ Také tento týden díky vstřícnosti nemocnic v Novém Jičíně a ve Frýdku-Místku se souhlasem jejich rodičů vám přinášíme fotografie nově narozených občánků v našem okrese.

Házenkářský Laudon Cup má za sebou povedenou premiéru

Premiérový ročník mezinárodního mládežnického turnaje je minulostí. Novojičínská hala ABC a vedlejší zimní stadion, kde je položená umělá plocha, byla o víkendu plná mladých házenkářů.

Srážka osobního auta s traktorem: řidič tvrdil, že usnul

Kunín - K dopravní nehodě, při níž se čelně srazilo vozidlo Škoda Rapid s protijedoucím traktorem, vyjížděli ve čtvrtek 25. května policisté z dopravního inspektorátu.

Přijedou cimbálovky z Česka a ze zemí Visegrádské čtyřky

Hudební festival Setkání cimbálových muzik Valašského království hostí Frenštát pod Radhoštěm. Festivalové dny nabídnou folklórní hudbu z karpatského oblouku trojmezí Slovenska, Polska a Česka.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies