VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nezaměstnanost by měla klesat

Sedlnice - Takový je předpoklad Úřadu práce v Novém Jičíně, který svou práci a další cenné informace prezentoval na semináři za účasti zástupců obecních i městských úřadů v Sedlnicích.

24.2.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Radek Valerián

Nezaměstnanost je jedním z nejčastěji skloňovaných témat na Novojičínsku. Jen za rok 2009 dosáhla její míra 13,02 procenta. Oproti roku 2008 se jedná o nárůst nezaměstnanosti o necelých šest a půl procenta. Takováto a mnohá další nelichotivá čísla si vyslechli účastníci semináře Obce a Úřad práce, Spolupráce v roce 2010.

Ředitel Úřadu práce v Novém Jičíně Zdislav Zima přítomným zástupcům měst a obcí Novojičínska vysvětlil důvody a také důsledky hospodářské krize. „V podstatě nikde nedošlo k poklesu nezaměstnanosti. Je vidět pouze nárůst. V roce 2009 nás nezaměstnanost vynesla na patnácté místo v České republice, a to ze čtyřiatřicáté příčky,“ sdělil přítomným Zima a dodal, že úřad práce poskytl ve zmiňovaném roce své služby asi jedenadvaceti tisícům nezaměstnaných. „Jde o historicky nejvyšší počet klientů, jimž byly v jednom roce poskytnuty služby Úřadu práce v Novém Jičíně,“ dokončil Zima.

Nezaměstnanost už snad neporoste

Podle ředitele Zdislava Zimy se nadcházející jaro podepíše pozitivně na počtu volných míst a také počtu uplatněných uchazečů o práci. „Nadchází období sezonních prací. Myslíme si, že nynější ukazatel nezaměstnanosti by neměl být v nejbližších měsících překročen. Můžeme zaznamenat i její mírný pokles, který ale nebude příliš výrazný,“ uzavřel Zima.

Nejvíce propouštěly Tatra a Autopal

Úředníci byli taktéž seznámeni se situací největších zaměstnavatelů v regionu. Na pomyslném žebříčku hromadného propouštění se usadili Tatra holding a Visteon-Autopal. „Nejčetnější hromadná propouštění se prolnula v podstatě všemi odvětvími, která jsou zastoupena v regionu. Nejvíce na to doplatil automobilový průmysl. Tatra byla jedním z největších zásobovatelů nezaměstnaných v okrese. Tam se počet pracovníků snížil o padesát procent,“ zmínil Zima.

U ostatních zaměstnavatelů počty také klesly, nicméně ne tak dramaticky. Někteří z nich se dokonce dostávají zpátky do původních stavů. Hromadné propouštění se v roce 2009 týkalo 21 firem a asi tří tisíc zaměstnanců.

Kromě témat okolo nezaměstnanosti na Novojičínsku se na besedě hovořilo také o projektech úřadu práce, opatřeních, realizovaných úřadem práce na zmírnění dopadů hospodářské recese, ale také o poznatcích z provedených kontrol veřejně prospěšných prací. Právě toto poslední jmenované téma bylo jedním z nejsledovanějších.

Autor: Věra Růčková

24.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Domov pro matky s dětmi Salus má končit

Ilustrační foto

Tichá hostí tradiční Špačkův memoriál. Chybět nebudou ani Gulášové slavnosti

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

Kopřivnický ovál hostí další plochodrážní závod

V polovině léta ožije kopřivnický letní stadion letošním druhým plochodrážním závodem. Po premiérovém plochodrážním přeboru ČR s mezinárodní účastí, na který do Kopřivnice dorazily téměř tři tisícovky diváků, se mohou příznivci tohoto sportu těšit na tuto sobotu 29. července od 13 hodin, kdy se koná závod, který se skládá ze dvou podniků mezinárodního mistrovství České republiky.

Jak budou vypadat krajské fotbalové soutěže?

Blížící se fotbalový soutěžní ročník 2017/2018 už zná obsazení soutěží spadajících pod Moravskoslezský krajský fotbalový svaz. V příští sezoně bude mít Novojičínsko v mužských soutěžích 17 zástupců a v mládežnických soutěžích ho pak bude reprezentovat 8 celků.

Spor o milion korun město nevyhrálo

Za nemravnou označil soud milionovou pokutu, kterou chtělo město Frenštát pod Radhoštěm po kupcích pozemku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení