VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novojičínská nemocnice získala certifikát kvality a bezpečí

Nemocnice se stala akreditovaným zdravotnickým zařízením. Pohled některých pacientů na bezpečí a kvalitu se však od pohledu auditorů liší.

19.7.2015
SDÍLEJ:

Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně.Foto: Deník/Jana Hromočuková

Nemocnice Nový Jičín coby člen skupiny Agel obdržela certifikát za kvalitu a bezpečí udělovaný Spojenou akreditační komisí. Zařadila se tak mezi 106 zdravotnických zařízení v republice, která stejný certifikát též získala. Toto externí hodnocení kvality je pro zdravotnická zařízení v Česku dobrovolné.

„Získaný certifikát je důkazem, že zdravotnické zařízení má dostatečný počet odborných lékařských i nelékařských pracovníků ve všech oborech poskytované péče a že snahou veškerého personálu nemocnice je zvyšovat kvalitu péče o nemocné a zajistit bezpečné prostředí pro pacienty a zaměstnance," řekl v zastoupení mluvčí skupiny Agel Tomáš Želízko.

Manažerka kvality novojičínské nemocnice Olga Sekerášová informovala, že k udělení akreditace je nutné kromě doložení kvality zdravotnické péče také dokázat efektivní zajišťování následné péče, bezpečnosti podávání léčiv nebo předávání důležitých informací mezi ošetřujícím personálem. „Auditoři se zajímali například i o zavedené postupy při péči o pacienty s rizikem pádu, prevenci vzniku proleženin nebo prevenci poruch výživy," vysvětlila manažerka Sekerášová.

Pohled pacientů na ocenění

Novojičínský deník zjišťoval, jak na bezpečí a kvalitu služeb nemocnice nahlíží pacienti. Bolestnou zkušenost z minulého roku má Mariana Dovalová z Frenštátu pod Radhoštěm. V září minulého roku jí v nemocnici zemřela maminka.

„Přijeli jsme do nemocnice s akutním případem. Dodnes nerozumím tomu, proč maminku vyšetřili až v pondělí, když jsme přijeli o víkendu. To, že člověk musí čekat celé dva dny na ošetření, přičemž za tu dobu může i zemřít, za bezpečné rozhodně nepovažuji. Nechtěla bych nikoho nařknout, ale podle vlastní zkušenosti i z toho, co jsem zaslechla od ostatních pacientů, bych tam dobrovolně nikdy nešla," uvedla Dovalová.

Pozitivní zkušenost se službami měl naopak pacient Tomáš Križák z Nového Jičína. „V nemocnici na jednotce intenzivní péče jsem ležel se zápalem plic deset dní. Zachránili mi tam život," řekl Deníku pacient Križák.

Hodnocení kvality a bezpečnosti v novojičínské nemocnici trvalo intenzivně po dobu dvou dní. „Auditoři ve složení lékař, sestra a auditor technických částí provozu hovořili jak s managementem novojičínské nemocnice, tak prakticky se všemi zástupci zaměstnanců. Navštěvovali jednotlivá zdravotnická oddělení, ale i doprovodné provozy, které k péči o pacienta patří například stravovací provoz nebo technické zázemí nemocnice," uvedl zastupující mluvčí skupiny Agel Tomáš Želízko.

Garant pro lékařské obory Jakub Fejfar uvedl, že hodnotitelé kladli důraz i na řádné vedení lékařské dokumentace. „Dle závěru komise je lékařská péče a vše, co s ní souvisí, vedená na velmi vysoké úrovni," řekl doktor Fejfar.

Hlavní sestra nemocnice Martina Vaňková doplnila, že přípravě na akreditaci věnoval každý pracovník maximální úsilí. „Několika školení a seminářů s praktickými ukázkami se zúčastnili všichni zaměstnanci nemocnice. Hodnotitelé v době zkoumání pochválili jejich velmi aktivní a pozitivní přístup, což se jasně odrazilo v celkovém hodnocení nemocnice, uvedla hlavní sestra Vaňková.

Tomáš Želízko na závěr informoval, že novojičínská nemocnice se dlouhodobě snaží poskytovat co nejkvalitnější služby. Investuje také do modernizace svých prostor i přístrojového vybavení. Například loni otevřela nově zrekonstruované operační sály a oddělení ARO za více než dvě stě miliónů korun.

Aneta Přádková

Autor: Redakce

19.7.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Ilustrační foto.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení