VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novojičínské náměstí opět obsadili na půl roku dělníci

Nový Jičín - Se třetím březnovým týdnem začala druhá etapa rekonstrukce Masarykova náměstí v Novém Jičíně, která rozdělila plochu na dvě části. Na té pracovní začaly v pondělí své dílo konat stroje a dělníci.

17.3.2009
SDÍLEJ:

Se třetím březnovým týdnem začala druhá etapa rekonstrukce Masarykova náměstí v Novém Jičíně, která rozdělila plochu na dvě části. Na té pracovní začaly v pondělí své dílo konat stroje a dělníci.Foto: Archiv/MÚ Nový Jičín

Novojičínské náměstí se naposledy měnilo před více než třiceti léty. Aktuální stav dlažby dává jednoznačně najevo, že má ty nejlepší roky už za sebou. Město se proto rozhodlo pro rekonstrukci náměstí, kterou firma ODS – Dopravní stavby Ostrava zahájila už v loňském roce. Zatímco před rokem se nového kabátu dostalo podloubí a jeho předpolí, v pondělí 16. března odstartovala rekonstrukce centrální plochy. „Dlažba už je za hranicí životnosti, takže stavbaři odstraní staré dláždění a odfrézují betonový podklad ze sedmdesátých let minulého století. Na většině plochy se půjde asi do patnácticentimetrové hloubky,“ vysvětlil místostarosta Nového Jičína Milan Šturm.

Nová dlažba na náměstí prý bude shodná s dlážděním před podloubím. Bude však sestavena do grafických efektů a načrtnuta bude také cesta, která náměstím úhlopříčně vede. Na ploše se však objeví také několik nových elementů. „Nově se budou vodní prvky, přičemž proudy vody budou barevně nasvíceny. Počítáme i s pítkem a hlavně s návratem sochy svatého Mikuláše po více než sto dvaceti letech,“ nastínil místostarosta Šturm s tím, že původní socha se dochovala v depozitáři Muzea Novojičínska. Vzhledem k tomu, že má ale uraženou hlavu a její stav není dobrý, vzniká v Olomouci její kopie.

Rekonstrukce hlavní plochy náměstí s sebou přinese několik omezení. To, že budou muset lidé udělat pár kroků navíc je však zřejmě tím nejmenším. Kvůli opravě se totiž například neuskuteční koncerty Novojičínského kulturního léta a akce budou přemístěny mimo jiné také do amfiteátru na Skalkách. Také letní zahrádky u restaurací se dočkají několika změn. Jejich provoz sice omeze nebude, avšak podmínky pro jejich provoz budou podstatně přísnější. „Už nebude možné si jen tak vyvrtat do dlažby otvory, nebo v podloubí vést kabely. Případné opravy pak zaplatí viník. Všem doporučuji, aby se obrátili na stavební a živnostenský odbor pro případná povolení,“ upozornil Šturm.

Loňské práce na rekonstrukci přišly na téměř čtyřicet milionů korun a město je uhradilo ze svého rozpočtu. Letos si opravy vyžádají dalších téměř třicet milionů korun. Nový Jičín žádá o krajskou dotaci, dosud však nebylo rozhodnuto. Protože však musí být práce hotovy do konce srpna před začátkem městských slavností, nečeká město na konečný verdikt a s opravami už začalo. „Pevně věříme, že v žádosti o dotaci nakonec uspějeme, unikátnost našeho náměstí totiž nejen v kraji nemá obdoby,“ zdůraznil místostarosta a dodal, že opravy by měly být dokončeny podle plánu. „Firma už oproti předchozím plánům stihla v loňském roce opravit i předpolí podloubí, takže má určitý časový náskok,“ řekl Šturm a podotkl, že pro občany města je náměstí velmi citlivou záležitostí, takže stavebníci budou pod trvalým radničním i občanským dohledem.

Autor: Markéta Kovalová

17.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení