VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novojičínsko: Schodkové rozpočty počítají s velkými investicemi

Zastupitelé Nového Jičína i Kopřivnice schválili v závěru roku rozpočty měst na příští rok. Budou schodkové v řádech desítek milionů korun.

23.12.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Táborský deník

Průmyslová zóna, Hückelovy vily, další modernizace bazénu. To jsou tři hlavní investice, s kterými počítá v roce 2016 novojičínská radnice. Ta bude hospodařit v následujících dvanácti měsících s částkou převyšující 600 milionů korun a právě třetina má jít na investice.

do městské kasy však budou o téměř 90 milionů menší.

Bude více ušetřených peněz?

„Rozpočet na příští rok je koncipován jako deficitní. Na straně příjmů je 520 671 622 korun, ve výdajové části je 609 097 578 korun. Rozdíl ve výši 88 425 956 korun bude vyrovnán volnými zdroji na bankovních účtech města a případně kontokorentním úvěrem. Očekáváme totiž, že částka volných zdrojů, což jsou peníze uspořené v minulých letech, bude vyšší, než s jakou pracujeme v návrhu rozpočtu, " řekl starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák.

V příjmové části rozpočtu by měly přibližně padesát milionů korun tvořit dotace, a jak upřesňuje mluvčí radnice Marie Machková, tento údaj nepočítá s deseti miliony, které městu daruje Moravskoslezský kraj. Rozhodli o tom krajští zastupitelé v minulém týdnu.

„Mezi stěžejní akce bude patřit rozšíření průmyslové zóny, další etapa modernizace sportovní haly s bazénem, koupě chátrajících Hückelových vil a regenerace sídliště Bezručova-Riegrova," vyjmenovává Machková.

Dvaadvacet milionů korun má jít na výkup pozemků v průmyslové zóně, aby tak došlo k její rozšíření. V této části města se má také vybudovat chodník, autobusové zastávky a veřejné osvětlení za dalších 10 milionů.

Dar od kraje ve výši 10 milionů

„Krajské zastupitelstvo nám schválilo dar ve výši 10 milionů korun na zasíťování průmyslové zóny," doplnil starosta.

Na odkup chátrajících vil má jít z rozpočtu částka 13 a půl milionů, dalších pět na vypsání architektonické soutěže, pořízení projektové dokumentace a záchovnou údržbu.

„Na modernizaci dětského bazénku, ve kterém přibudou chrliče vody, skluzavky, masážní tryska a podvodní osvětlení. Na vytvoření projektu modernizace venkovního bazénu je v rozpočtu vyčleněno téměř 21 milionů korun," dodává mluvčí města s tím, že Nový Jičín chce v příštím roce investovat i do dalších projektů. Například 7,5 milionů korun do zateplení a opravy balkónů domů číslo 9,11,13 na Bulharské ulici, téměř 11 milionů korun bylo vyčleněno na regeneraci sídliště Bezručova-Riegrova.

Největší investiční akcí v Kopřivnici bude v příštím roce dostavení domova pro seniory za 40 milionů korun. I druhé největší město Novojičínska počítá se schodkem rozpočtu 51 milionů, kdy na výdaje radní počítají se sumou 368 milionů korun, naopak do městské kasy má putovat 317 milionů. „Schodek v roce 2016 bude finančně pokrytý prostředky z minulých let," uvedl starosta města Kopřivnice Miroslav Kopečný.

„V rozpočtu města na příští rok je počítáno s rekonstrukcí centra města ve fázi projektové přípravy, dále s projektovou přípravou a realizací první etapy rekonstrukce ulice Záhumení či s výstavbou chodníků na Janáčkově a Hřbitovní ulici," vyzdvihl některé investiční akce Miroslav Kopečný.V plánu je zde i regenerace centra, a také například rekonstrukce ulice Štramberské, v obou případech za částku 8 milionů.

Autor: Adam Knesl

23.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení