VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Více než kanalizace trápí obyvatele voda

Novojičínsko - Na absenci kanalizace kanalizace doplatí zejména města a větší obce, které budou muset sehnat peníze na její vybudování. Mnohem více je, a hlavně obyvatele, trápí nedostatek pitné vody.

7.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Nač je nám kanalizace, když nemáme obecní vodovod? I tak se ptají obyvatelé některých míst na Novojičínsku. Se zoufalým nedostatkem vody se totiž potýkají řadu roků, ale zejména poslední suchá období na sklonku léta, jim připravují každoroční těžkou životní zkoušku. Asi nehorší situace byla v posledních letech ve Fulneku. Tam se podařilo před několika roky zprovoznit zcela nový vodovod v místní části Jestřábí, jenže město muselo řešit další části, Lukavec a Jílovec. Situaci v Lukavci loni starosta Fulneku Josef Dubec přirovnal k válečnému stavu. Každodenní cesta s kbelíky k cisterně s pitnou vodou byla koloritem místa, kde žije kolem čtyř stovek obyvatel. „Každé pondělí, středu a pátek Severomoravské vodovody a kanalizace dovážejí pitnou vodu. Podle nich je to jediné místo, kam ji vozí,“ uvedl Dubec.

Lidé v Lukavci byli rádi, že měli alespoň z čeho vařit a měli co pít. „Ve studni mám čtyřicet centimetrů. Nestačí to ani na praní, o zalévání ani nemluvím. Všechno poschlo,“ posteskla si loni v září Eva Madziová. „Musíme šetřit. Vody ubývá, a skoro nezaprší. Kdysi se říkalo, že když jdou mraky od kostela, tak prší. Od chvíle, co se udělala Slezská Harta, to ale neplatí,“ tvrdí Evžen Sokol.

To, že déšť do Lukavce dojde málokdy, potvrdil i tehdejší předseda osadního výboru Aleš Ohnheiser. „Když jsem jel nedávno z dovolené, všude lilo a od kapličky v Lukavci už bylo sucho,“ řekl Ohnheiser a dodal, že kvůli slabé zimě byla situace asi nejhorší za posledních deset let.

Jediné řešení město spatřovalo ve vybudování vodovodu. Nakonec se mu podařilo dohodnout se s Bílovcem, kde chyběl vodovod v části Bravinné. Města sdružila prostředky, získala dotaci a celkovým nákladem přes třicet milionů korun nyní budují vodovod, který přivede vodu do Bravinného, Jílovce a Lukavce.

Na vodovod čekají i desítky obyvatel příborské části zvané Paseky. V létě jim vysychají studny a lidé zůstávají bez vody. Město však z důvodu finanční náročnosti nechce na Paseky přivést vodovod. O kritickém nedostatku vody se radnice ví delší dobu. Lidé totiž sepsali již několik žádostí o vybudování vodovodu. „Především s ohledem na vysoké finanční nároky, které by mohly dosáhnout přibližně dvaceti milionů korun, v současné době neplánujeme realizaci inženýrských sítí v této lokalitě,“ vzkázali přibližně před rokem lidem radní z Příbora.

Obyvatele Pasek se ale nechtějí se zamítavým stanoviskem smířit. „Je to strašné. Chodíme si pro vodu do studánek třeba až ke Štramberku. Doma máme studnu starou snad ze sedmnáctého století. Teď v ní voda je, ale nikdo neví, co bude za pár týdnů. Podzim deštivý nebyl a sníh nebyl vůbec žádný,“ popsala situaci na Pasekách Věra Neuwirthová, jedna z těch, jichž se nedostatek vody citelně dotýká. Proto je odhodlaná bojovat o vodu třeba do konce života. „Počkám pár měsíců, a jestli se nic dít nebude, dáme další žádost. Vždyť přece existuje tolik možností. Město může například požádat i o dotace z Evropské unie. Určitě to ale nevzdáme, protože tahle situace není normální,“ prohlásila Neuwirthová.

Autor: Ivan Pavelek

7.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ

Jak snížit spotřebu auta? Není to složité, těmto mýtům ale nevěřte

Zimní stadion v Novém Jičíně. Ilustrační foto.

Hokejisté miliony nedluží. Radnice reagovala na audit

Místo aby ženě nabídl pomoc, tak ji okradl

Jako hyena se zachoval tento týden neznámý pachatel, který okradl v Kopřivnici dvaačtyřicetiletou ženu. Té se neudělalo dobře, a tak si sedla na lavičku. Během chvilky přišla o batoh, kde měla peníze i doklady.

Audit Deníku: Stavba „prodloužené Rudné" se komplikuje

/SERIÁL DENÍKU/ Komplikace kolem dostavby prodloužené Rudné, která by výrazně pomohla dopravě mezi Ostravou a Opavou, nadále pokračují. 

Lávku přes železniční trať čeká uzavírka. Potrvá zhruba dva měsíce

S uzavírkou lávky přes železniční trať spojující ulice Nádražní a Dělnickou musí počítat pěší a cyklisté v Kopřivnici. Důvodem je její plánovaná celková rekonstrukce, během níž bude na lávku platit zákaz vstupu.

Milovníci pohybu vyrazí na tradiční pochod

Oddíl volejbalu TJ Petřvald láká všechny turisty a milovníky zdravého pohybu na tradiční turistický pochod Petřvaldská šerpa.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies