VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový energetický plán děsí obce

Trojanovice - Zásadní nesouhlasné stanovisko k návrhu nové Státní energetické koncepce ČR zaslal Jiří Novotný, předseda Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu, otevřeným dopisem předsedovi vlády Petru Nečasovi.

28.9.2011 1
SDÍLEJ:

Těžební věže Dolu Frenštát.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Novotný v úvodu textu uvádí, že sdružení zastupuje 31 měst a obcí, což čítá zhruba 200 tisíc obyvatel. „Na základě jednání s ministrem průmyslu a obchodu, jehož závěr je deklarován a publikován na www.mpo.cz ze dne 1. 10. 2010 žádáme, aby naše připomínky byly zařazeny do připomínkového řízení a aby Sdružení měst a obcí na ochranu Beskydského regionu bylo účastníkem připomínkových řízení.

Dopis dále obsahuje několik návrhů úprav nového znění Státní energetické koncepce (SEK) České republiky pro období 2011 až 2050. Jedním z nich je například návrh na vypuštění textu Dokončit průzkumné práce a rozhodnout o dalším postupu ve věci případného využití dolu Frenštát, respektive dalších lokalit.

Novotný zároveň s tímto otevřeným dopisem rozeslal další dopis nazvaný Ministr Kocourek lže starostům, v němž uvádí, že to, co se objevuje v aktualizaci SEK, je v přímém rozporu s tím, co ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek ještě před půl rokem starostům tvrdil. „Tehdy ministr řekl: V energetické koncepci dáme signál, že to černé uhlí potřebovat nebudeme,“ uvedl v dopise Novotný.

Podle něj ministr jedná v rozporu

s tím, co městům a obcím slíbil. „Sdružení měst a obcí na ochranu Beskydského regionu jsem slíbil, že nový návrh aktualizované Státní energetické koncepce zohlední jejich požadavky. Při přípravě nového návrhu Koncepce také chci mnohem víc spolupracovat s jednotlivými samosprávami,“ připomněl Jiří Novotný slova ministra Kocourka s tím, že postup ministerstva je přesně opačný a aktualizovaný návrh SEK zjevně nebere ohledy na skutečné potřeby a přání lidí pod Beskydami.

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vlček k záležitosti pro Novojičínský deník naznačil, že o konečném znění ještě není rozhodnuto. „Aktualizace Státní energetické koncepce České republiky představuje zásadní strategický dokument, který načrtne budoucnost naší energetiky na několik dekád dopředu. Určitě tedy projde připomínkovým řízením. Svoje poznámky vůči energetické koncepci tak budou moci obce kolem dolu Frenštát určitě uplatnit a to například buď prostřednictvím kraje, nebo prostřednictvím Svazu měst a obcí,“ sdělil Vlček.

Ten zároveň upozornil, že hovořit o jednotlivých konkrétních bodech aktualizované SEK je předčasné. „Finální návrh SEK není hotový, nyní je pracovní materiál doplňován a upravován v pracovních skupinách Rady vlády pro energetickou a surovinovou strategii ČR. Nicméně, ministr průmyslu a obchodu se se zástupci Sdružení setkal už dvakrát a vnímá jejich požadavky,“ uzavřel mluvčí ministerstva.

Autor: Ivan Pavelek

28.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Náročné podmínky letošní Gracie.

Lilo jako z konve, vyhrála Anouska Koster

NOVOJIČÍNSKÝ gólostroj Radovan Lokša se na jaře trefil již jedenáctkrát.

Kanonýr Lokša: Počet gólů? Prostě jich chci dávat co nejvíce

Sváteční odpoledne zpříjemní Prvomájové Balábilé

Zábavné sváteční odpoledne pro celou rodinu slibuje na státní svátek 1. května v Kopřivnici akce nazvaná Prvomájové Balábilé.

Milovníci pohybu vyrazí na tradiční pochod

Oddíl volejbalu TJ Petřvald láká všechny turisty a milovníky zdravého pohybu na tradiční turistický pochod Petřvaldská šerpa.

AKTUALIZUJEME

Kvůli dešti na mnoha místech zasahují hasiči, lidé sčítají škody

DENÍK SLEDUJE/ Dešťové srážky mají na svědomí zvýšené hladiny vodních toků na severu Moravy a ve Slezsku. Vodohospodáři také zvýšili odtok z některých přehrad. U některých řek hrozí vylití.

AUTOMIX.CZ

Jak snížit spotřebu auta? Není to složité, těmto mýtům ale nevěřte

Spotřeba je dlouhodobě jednou z nejsledovanějších vlastností automobilů. Řidiči jí dokonce často podřizují svůj jízdní styl, volbu pneumatik, ale i výběr vozu jako takového. Ale opravdu víte, jak jezdit co nejúsporněji?

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies