VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový energetický plán děsí obce

Trojanovice - Zásadní nesouhlasné stanovisko k návrhu nové Státní energetické koncepce ČR zaslal Jiří Novotný, předseda Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu, otevřeným dopisem předsedovi vlády Petru Nečasovi.

28.9.2011 1
SDÍLEJ:

Těžební věže Dolu Frenštát.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Novotný v úvodu textu uvádí, že sdružení zastupuje 31 měst a obcí, což čítá zhruba 200 tisíc obyvatel. „Na základě jednání s ministrem průmyslu a obchodu, jehož závěr je deklarován a publikován na www.mpo.cz ze dne 1. 10. 2010 žádáme, aby naše připomínky byly zařazeny do připomínkového řízení a aby Sdružení měst a obcí na ochranu Beskydského regionu bylo účastníkem připomínkových řízení.

Dopis dále obsahuje několik návrhů úprav nového znění Státní energetické koncepce (SEK) České republiky pro období 2011 až 2050. Jedním z nich je například návrh na vypuštění textu Dokončit průzkumné práce a rozhodnout o dalším postupu ve věci případného využití dolu Frenštát, respektive dalších lokalit.

Novotný zároveň s tímto otevřeným dopisem rozeslal další dopis nazvaný Ministr Kocourek lže starostům, v němž uvádí, že to, co se objevuje v aktualizaci SEK, je v přímém rozporu s tím, co ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek ještě před půl rokem starostům tvrdil. „Tehdy ministr řekl: V energetické koncepci dáme signál, že to černé uhlí potřebovat nebudeme,“ uvedl v dopise Novotný.

Podle něj ministr jedná v rozporu

s tím, co městům a obcím slíbil. „Sdružení měst a obcí na ochranu Beskydského regionu jsem slíbil, že nový návrh aktualizované Státní energetické koncepce zohlední jejich požadavky. Při přípravě nového návrhu Koncepce také chci mnohem víc spolupracovat s jednotlivými samosprávami,“ připomněl Jiří Novotný slova ministra Kocourka s tím, že postup ministerstva je přesně opačný a aktualizovaný návrh SEK zjevně nebere ohledy na skutečné potřeby a přání lidí pod Beskydami.

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vlček k záležitosti pro Novojičínský deník naznačil, že o konečném znění ještě není rozhodnuto. „Aktualizace Státní energetické koncepce České republiky představuje zásadní strategický dokument, který načrtne budoucnost naší energetiky na několik dekád dopředu. Určitě tedy projde připomínkovým řízením. Svoje poznámky vůči energetické koncepci tak budou moci obce kolem dolu Frenštát určitě uplatnit a to například buď prostřednictvím kraje, nebo prostřednictvím Svazu měst a obcí,“ sdělil Vlček.

Ten zároveň upozornil, že hovořit o jednotlivých konkrétních bodech aktualizované SEK je předčasné. „Finální návrh SEK není hotový, nyní je pracovní materiál doplňován a upravován v pracovních skupinách Rady vlády pro energetickou a surovinovou strategii ČR. Nicméně, ministr průmyslu a obchodu se se zástupci Sdružení setkal už dvakrát a vnímá jejich požadavky,“ uzavřel mluvčí ministerstva.

Autor: Ivan Pavelek

28.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Inline hokejisté Nového Jičína (v tmavém) obhájili bronzové medaile.

Extraligový Nový Jičín slaví po roce bronz

Mladí novojičínští plavci obhájili titul mistrů ČR

/FOTOGALERIE/ Starší žáci novojičínského plaveckého klubu si znovu vyplavali titul mistrů ČR ve štafetě! 

Bartošovice: Obec nechá zvětšit prostor nádrže v Hukovicích

Zvětšení akumulačního prostoru vodní nádrže pro potřeby protipožárního opatření v obci a k rekreačnímu rybolovu je účelem revitalizace nádrže v Hukovicích, místní části Bartošovic.

Z Ostravy do Prahy vlakem? Z šesti hodin jsou dnes tři

Rychlost a komfort cestování z Prahy do Ostravy a opačně po železnici se v minulosti výrazně zvyšovaly. Vzpomínáte ještě na časy, kdy cesta z Ostravy do Prahy trvala i šest hodin?

Závěrečný souhrn I. B třídy, sk. D: Derby rozsekl bývalý hráč Jeseníku Jurajda

Postupující Jistebník zakončil účinkování v soutěži bezbrankovou remízou na hřišti Tiché.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies