VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový Jičín chce omezit provoz hracích automatů

Nový Jičín - Příští novojičínské zastupitelstvo zřejmě nebude tak poklidné, jak jsou jeho členové zvyklí. Na přetřes totiž přijde i otázka vyhlášky, která má razantním způsobem omezit herny s automaty na území města.

1.4.2009 1
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek.Foto: Archiv VLP

Po několika dalších městech na Novojičínsku hodlá taky Nový Jičín bojovat s hazardem a výherními automaty. Před zastupitele se na jejich příštím zasedání 16. dubna dostane návrh vyhlášky, která má výrazným způsobem omezit prostor a fungování výherních automatů na území města. „Návrh je omezit současný počet heren v městské památkové rezervaci a ochranném pásmu a do budoucna zamezit vzniku jakýchkoliv nových heren,“ nastínil starosta města Ivan Týle návrh vyhlášky s tím, že se vyhláška dotkne nejen památkové rezervace, ale také prostor církevních památek a zařízení, a škol.

Podle slov starosty si město je vědomo toho, že vyhláška bude mít negativní dopad na rozpočet města. Přesto s touto problematikou hodlá město bojovat, i když stojí legislativa, jak řekl Týle, proti městu. „Musím to říct a řeknu to na plná ústa. Je to podvod ze strany ministerstva financí, které jasně říká, že nevydá žádné souhlasné stanovisko k provozování on-line sázení bez toho, že by se kladně vyjádřilo město,“ řekl Týle a zdůraznil: „Mělo by to logiku. Jenže kladné vyjádření je podle ministerstva vydání souhlasu se stavebním řízením. A stavební zákon nemá se samosprávou vůbec nic dočinění,“ reagoval starosta. „V praxi to znamená, že když člověk, který hodlá provozovat hernu a on-line sázení, zažádá o povolení rekonstrukce nebytového prostoru na hernu, tak to povolení dostane. Nikde totiž není řečeno, jestli to bude herna bowlingová, kulečníková či karetní,“ nastínil situaci Týle. Ministerstvo financí pak považuje vydání stavebního povolení za vydání souhlasu k provozu heren. Majitelům pak nic nebrání v jejich provozu a herny se rozrůstají „Je to neuvěřitelná arogance a drzost ministerstva financí. A já se jenom ptám, proč tento neuvěřitelně lukrativní byznys závisí pouze na pár úředních v Praze,“ poukázal na aktuální stav nekompromisně Týle.

Město má prý z výherních automatů a heren roční příjmy zhruba od pěti do sedmi milionů korun. I přes to, že se omezením provozu sníží příjmy města, hodlá vedení s problematikou bojovat. „Určitě se o tom ještě svede nemalý boj,“ předpovídal Týle a dodal, že negativní ohlasy ze stran provozovatelů heren se zatím neozvaly. „Oni to asi ještě netuší. Ale tak jako tak se to dozví. Když ne z médií, tak v okamžiku, kdy rozešleme materiály členům zastupitelstva a vyvěsíme oficiální program zasedání,“ uzavřel Týle.

Nový Jičín není jediným městem, které hodlá bojovat s hernami a hracími automaty. Vyhlášku, která omezila provozování výherních automatů, schválili v loňském roce také zastupitelé ve Fulneku. Podle ní mohou být automaty v provozu denně pouze od 10 do 22 hodin. O omezení automatů se pokoušeli před pár lety taky v Odrách, kde zvolili variantu zákazu provozu ve vzdálenosti od veřejných budov, což pro některé provozovny znamenalo ukončení provozu hracích automatů. Provozovatelé podniků tuto situaci ale nazvali nerovnou soutěží a protestovali. Nakonec se s městem dohodli na podmínkách a město vyhlášku zrušilo.

Autor: Markéta Kovalová

1.4.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na pacienty při onkologických zákrocích čeká díky novému monitoru vitálních funkcí vyšší bezpečnost.

Na pacienty dohlíží nová technika

Asi dvacítka chlapů, hlavně hasičů, se v sobotu v podvečer v centru Bernartic nad Odrou chopila žebříků, stojek, provazů a pustila se do stavění máje.
21

V Bernarticích nad Odrou už stojí máj

Motorkářům a strojům žehnal farář

Kolem pěti desítek motorkářů se objevilo v sobotu v pravé poledne v Bílovci, aby se tam v kostele svatého Mikuláše zúčastnili požehnání a na Slezském náměstí následného žehnání motorek, které provedl bílovecký farář Lumír Tkáč.

Hledaného muže našli mrtvého v potoce

Pravděpodobně obětí velké vody se stal pětasedmdesátiletý muž z Příbora. V pátek 28. dubna odešel z domu, poté už o sobě nedal vědět.

Po městě mají jezdit elektrobusy

Velké změny čekají městskou hromadnou dopravu v Novém Jičíně. Ještě letos má její provoz převzít společnost Arriva Morava. Cestující se mohou těšit na nové ekologické autobusy.

U příležitosti výročí vystaví na zámku listiny Marie Terezie

Letos v květnu uplyne dlouhých tři sta let od narození významné panovnice Marie Terezie.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies