VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový Jičín: otřes na radnici

/DENÍK SLEDUJE/ Novojičínskou koalici opustila KDU-ČSL a ve vedení města tak zůstává jen ČSSD a Strana zelených. V zastupitelstvu města mají křehkou většinu patnácti hlasů z devětadvaceti.

29.5.2016
SDÍLEJ:

Radnice v Novém Jičíně. Ilustrační foto.Foto: Archiv/Deník

Koalice vládla v Novém Jičíně od podzimu 2014, ale dlouhodobější rozpory mezi lidovci a zbývajícími partnery vyústily nyní v jejich odchod. Rezignovali i na oba posty radních, a tak zůstává ve vedení města šest radních za ČSSD a jeden za Stranu zelených.

NESHODY V GRANTECH I KONTROLÁCH

„Náš odchod souvisí především kvůli správě sportovišť. Náš pohled na věc je takový, že my chceme dávat peníze do lidí, a máme pocit, že naši koaliční partneři spíše do nemovitostí a budov," řekl Deníku předseda novojičínské buňky KDU-ČSL Marcel Brož. „Určité rozpory v názorech jsme měli dlouhodobější a teď to vyvrcholilo při veřejnoprávní kontrole hokejového klubu," vysvětlil. Neshody panovaly také ohledně nového systému rozdělování dotací a finančních výpomocí (grantů), což bylo patrné i na posledním zastupitelstvu.

„Jde o nastavení kritérií, které jsme neměli šanci ovlivnit, a myslím si, že jsme těmi kritérii poškodili strašně moc lidí, kteří nějakým způsobem v Novém Jičíně fungují v různých spolcích," dodal Brož s tím, že k radikálnímu rozhodnutí přispěla také situace na posledních dvou zastupitelstvech. „Dostali jsme špatně připravené podklady, a neměli jsme se tedy na základě čeho objektivně rozhodovat. Avšak politická odpovědnost zůstává vždy na předkladateli, což je rada," poznamenal.

PONDĚLNÍ JEDNÁNÍ

Že spolupráce mezi dnes již bývalými koaličními partnery v posledním půl roce vázlaa, přiznává i starosta města Jaroslav Dvořák (ČSSD).

„Odchodu jednoho z koaličních partnerů předcházel dlouhodobější nesoulad v názorech, mimo jiné na případné vytvoření správy sportovišť nebo na systém rozdělování programových dotací. Budoucí podoba rady města, která má nyní obsazených jen sedm z devíti křesel, je předmětem současných politických jednání, " konstatoval Jaroslav Dvořák.

Klub zastupitelů ČSSD bude o vzniklé situaci jednat v pondělí 30. května odpoledne, ale starosta z předběžných zpráv soudí, že zájem o pokračování spolupráce se zelenými mezi sociálními demokraty je.

I přes většinu v zastupitelstvu (ovšem jen v případě, že se dostaví všichni zastupitelé z ČSSD, což se v poslední době nestává pozn. red.) by rádi pro větší komfort při hlasování získali podporu další strany. „Oslovíme i další subjekty. Jednání by měla probíhat s ANO a KSČM, s ODS tedy ne a jasno bychom chtěli mít už v příštím týdnu," naznačil další kroky ČSSD starosta Dvořák. Závěrem dodal, že odchod lidovců ho mrzí, ale překvapením pro něho nebyl.

KOMUNISTI JSOU PŘEKÁŽKOU

Spolupráci s komunisty ale razantně odmítají zelení, kteří nevylučují stejné kroky jako lidovci.

„Vzhledem k programové shodě jsme další spolupráci s ČSSD nakloněni a momentálně vedeme jednání o vzniku nové koalice za takových podmínek, které by do budoucna případným problémům a neshodám zabránily. Vše nyní záleží na dalším jednání a postoji členů SZ v Novém Jičíně a samozřejmě také ČSSD. Pokud by jednání nevedla ke zdárnému konci, jsme připraveni i na odchod do opozice. Jasno máme prozatím v tom, že nepodpoříme žádnou koalici, která by se opírala o hlasy KSČM, naopak bychom preferovali, kdybychom získali podporu našeho bývalého koaličního partnera, tedy KDU," uvedl předseda novojičínských zelených Ondřej Syrovátka a jedním dechem dodal: „Konce koalice je mi líto, protože její programové prohlášení bylo kvalitní a v letošním roce se začnou naplňovat některé zásadní body, na kterých se všechny tři strany shodly, jako třeba klikací a uživatelsky příjemný rozpočet města, cyklopruhy na Palackého ulici od bazénu až ke kruhovému objezdu u Loučky nebo revitalizace okolí nádrže Čerťák.

„Koalice odchodem lidovců de facto skončila, protože jsme s KDU-ČSL měli uzavřenou dohodu o společném postupu."

KONSTRUKTIVNÍ OPOZICE

I přes odchod z městského vedení lidovci nevylučují, že některé záměry radních v budoucnu podpoří. „V mnoha bodech jsme však neměli v koalici rozpory a v budoucnu jsme připraveni dobré projekty podporovat a současné vedení podpořit. Stáváme se tak konstruktivní opozicí," stojí v prohlášení novojičínských lidovců, vysvětlujícím odchod z koalice.

Jak se bude situace na novojičínské radnici vyvíjet, bude jasnější v příštím týdnu.

Autor: Adam Knesl

29.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Ilustrační foto.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení