VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový Jičín podepsal rozsudek smrti výherním automatům

Nový Jičín - Obecně závaznou vyhlášku, stanovující místa, na kterých mohou být provozovány výherní hrací přístroje, přijali na svém zasedání ve čtvrtek 16. dubna novojičínští zastupitelé. Ne všichni při hlasování zvedli ruku pro.

18.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Město Nový Jičín se již v minulosti připojilo k aktivitě proti rozšiřování hracích automatů tím, že se stalo členem Sdružení měst a obcí proti hazardu. Tuto činnost pak hodlalo završit vyhláškou, která stanovuje místa, kde mohou být provozovány výherní přístroje. I když zřejmě nebyli všichni zastupitelé přesvědčeni o účinnosti a nezbytnosti vyhlášky, šestnáct hlasů na zasedání zastupitelstva 16. dubna dalo nové vyhlášce jasně zelenou.

„Připadá mi, že v tom návrhu vyhlášky něco vyzobáváme. Máme ve vyhlášce jednu adresu, jedno číslo popisné. Co se stane, když provozovatel koupí číslo popisné vedle a bude hernu provozovat tam,“ namítl Libor Pavlíček (ODS) a současně poukázal na fakt, že do vyhlášky nejsou zahrnuty místní části Nového Jičína, jako jsou Bludovice, Libhošť a Žilina. „V každé této místní části je provozován jeden, maximálně dva hrací přístroje,“ dodal Pavlíček, který následně podal protinávrh. Ten však, na rozdíl od nové vyhlášky, neuspěl.

Podle starosty Nového Jičína, Ivana Týle, vycházelo vedení města při její tvorbě ze zkušeností vyhlášek, platných v jiných podobných městech. Zároveň však starosta přiznal, že s jednotlivými osadními výbory město skutečně nejednalo. „Chceme znát jejich stanoviska a určitě se tím budeme zabývat,“ ubezpečil Týle.

Nová obecně závazná vyhláška zastaví šíření výherních hracích přístrojů ve městě. Po slibovaných změnách v legislativě státu zastupitelé doufají, že se podaří zredukovat i množství videoterminálů. „Novou vyhláškou dáváme najevo odpor proti provozování těchto hazardních přístrojů a doufáme, že stát potřebné změny přijme co nejdříve. Nyní města mohou ovlivnit jen část výherních automatů, mnohem nebezpečnější videoterminály zůstávají v moci ministerstva financí,“ připomněl starosta Týle.

Vyhláška vyjmenovává místa, kde se provozování automatů povoluje, což většinou kopíruje současné herny. „Nemůžeme kvůli zákonu zpětně zrušit už povolené herny, ale až doběhnou povolenky na provozování stávajících výherních automatů, tak se budeme snažit toto podnikání omezit co nejvíce,“ nastínil záměr do budoucna Týle.

Nový Jičín získává ročně z výnosu automatů přibližně sedm milionů korun. „Rozhodně to není zanedbatelná suma, ale přednější zůstává odstranění rizik spojených pro časté uživatele automatů a hlavně jejich rodiny,“ řekl Týle. I přes sumu, která tvořila podstatnou část rozpočtu města, začalo nové nařízení kvůli naléhavému obecnému zájmu platit dnem vyvěšení na úřední desku, tedy už v pátek 17. dubna. Na území města nyní funguje zhruba patnáct heren nebo pohostinských zařízení s výherními hracími automaty. Město nejprve hodlá hazard vytlačit z městské památkové rezervace, od škol a od církevních staveb, následovat pak budou další lokality.

Seznam heren, pohostinských zařízení a dalších míst, na kterých lze na území Nového Jičína provozovat výherní hrací přístroje:

Sokolovská v budovách mezi budovami číslo popisné (dále též č.p.) 827 a č.p. 822
K Nemocnici v budovách mezi budovami č.p. 207 včetně a č.p. 211 včetně
Havlíčkova v budově č.p. 1777
Dvořákova v budovách č.p. 1763 a č.p. 1947
28. října v budovách mezi budovami č.p. 54 a č.p. 56
Sportovní v budově č.p. 1881
Dolní Brána v budovách mezi budovami č.p. 656 a č.p. 658
Zborovská v budově číslo orientační 51
Mendelova v budově č.p. 1912
Sv. Čecha v budovách mezi budovami č.p. 1127 a č.p. 1188 včetně
Vančurova v budovách mezi budovami č.p. 703 včetně a č.p. 2078
B.Martinů v budově č.p. 1885
Masarykovo náměstí v budovách mezi budovami č.p. 16 a č.p. 18
Hřbitovní v budovách mezi budovami č.p. 1346 a č.p. 996 a dále č.p. 1097
D. Bystřiny č.p. 2118
Lidická
Jičínská v budovách mezi budovami č.p. 192 a č.p. 43
Za potokem v budovách mezi budovami č.p. 23 a č.p. 21

Autor: Markéta Kovalová

18.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
9

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Hřiště frenštátských hasičů za Domovem Hortenzie v sobotu patřilo záchranářům všeho druhu. Konal se tam další ročník oblíbené akce Den se záchranáři.

Po pivobraní má Nový Jičín i medobraní

Premiérová snůška přinesla 15 kilogramů pochoutky, která bude dále sloužit k propagačním účelům města Nový Jičín.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení