VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový Jičín předal v Německu titul čestného občanství

Nový Jičín, Mnichov - Nový Jičín udělil po čtyřleté pauze další čestné občanství. Předat jej jela delegace města do německého Mnichova, kde novojičínský rodák a bojovník proti totalitám, devětaosmdesátiletý Max Mannheimer, žije.

16.5.2009 1
SDÍLEJ:

Čestné občanství převzal ve čtvrtek 14. května z rukou vedení města Nový Jičín v německém Mnichově devětaosmdesátiletý Max Mannheimer.Foto: Archiv/MěÚ Nový Jičín

Plaketu s udělením vysoké pocty a symbol města, třírohý kravařský klobouk, převzal ve čtvrtek 14. května večer v Židovském kulturním centru na náměstí svatého Jakuba v centru Mnichova devětaosmdesátiletý Max Mannheimer. Novojičínský rodák židovského původu se tak zařadil mezi držitele čestného občanství města.

Mannheimer se narodil v Novém Jičíně v roce 1920 a žil zde do svých devatenácti let. Na dětství v tehdy vícenárodnostním městě moc rád vzpomíná. Klid však skončil s nástupem nacismu. V roce 1938 nacisté vydrancovali novojičínskou synagogu. „Původně ji chtěli jako všechny ostatní vypálit, ale kvůli blízkému plynojemu se toho neodvážili,“ řekl Mannheimer. Vzhledem ke svému židovskému původu nebylo v tehdejší době žádným překvapením, že Mannheimer i s celou svou rodinou skončil v koncentračním táboře v Osvětimi. Zde přišel čerstvý držitel čestného občanství o rodiče, první manželku i další příbuzné. Přežil jen on a jeho mladší bratr. Celkem musel překonat pobyty ve čtyřech koncentračních táborech. Po válce se na chvíli vrátil do rodného Nového Jičína a zde také poznal svou druhou ženu, Němku z rodiny protifašistického odbojáře. Po válce však už Nový Jičín nebyl tím městem, které znal, a proto se spolu s manželkou vydali do světa, až zakotvili nedaleko Mnichova.

Mannheimer se stal coby neúnavný zastánce lidských svobod a práv předsedou táborového výboru bývalých vězňů koncentračního tábora Dachau, jako doktor honoris causa na Filozofické fakultě historických a uměleckých věd Ludwig-Maxmilians univerzity v Mnichově získal řadu poct. „České občanství je mým pětadvacátým oceněním, ale o žádné jsem neprosil. Nový Jičín je však prvním městem, jehož jsem čestným občanem. Moc mému rodnému městu děkuji, je mi velkou ctí,“ řekl stále bezchybnou češtinou Mannheimer.

Do Nového Jičína se vrátil Mannheimer v roce 1992 a podruhé vloni, při stoletém výročí postavení synagogy a sedmdesáti let od jejího vydrancování. Čestné občanství pak navrhl Klub rodáků a přátel Nového Jičína. „Pan Mannheimer se k našemu městu vždy hrdě hlásil a ve světe ho propagoval. Je to výrazná osobnost a i ve vysokém věku bojuje proti totalitám, díky čemuž je vzorem hlavně pro mládež,“ řekl předseda klubu Pavel Wessely.

První čestný občan města byl jmenován v roce 1859 a do roku 1914 získalo titul 23 občanů. Od listopadu 1989 pak Nový Jičín s udělováním čestného občanství začal šetřit a za dvacet let povýšil jen dva občany. V roce 2005 se stal čestným občanem in memoriam zakladatel pěveckého sdružení Ondráš a první předseda Klubu rodáku Ervín Bártek. Nyní se dočkal titulu další významný novojičínský rodák. „Nemáme speciální komisi, která by vhodné osobnosti vyhledávala, a nechceme se zabývat lidmi minulosti, byť slavnými, přičemž současnost zatím více takových občanů nevygenerovala. Není nutné každý rok někoho oceňovat. Pan Mannheimer však takovou osobností rozhodně je,“ řekl starosta Nového Jičína Ivan Týle.

Autor: Markéta Kovalová

16.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení