VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novojičínskou nemocnici má vyléčit pronájem Agelu

Ostrava -Kvalitní medicína, ale bídné hospodaření. Tak se mluví o nemocnici v Novém Jičíně. Jak to změnit? Vedení Moravskoslezského kraje, který nemocnici zřizuje, vidí východisko v tom, že ji pronajme zdravotnickému holdingu Agel.

22.6.2011
SDÍLEJ:

Nemocnice v Novém Jičíně.Foto: Deník/Adam Knesl

Dluhy novojičínské nemocnice už překročily dvě stě milionů korun a dále rostou. Hejtman Jaroslav Palas (ČSSD) tvrdí, že problém souvisí s onkologickým centrem, které nemocnice provozuje se společností Agel.

„Specializovaná onkologická péče a nastavený způsob úhrad je pro nemocnici nevýhodný. Roste počet operací, pacientů, ale zdravotní pojišťovny nechtějí přidat peníze,“ řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Karel Konečný (KSČM).

Podobně se na problém dívá i jeho předchůdce ve funkci, současný opoziční krajský zastupitel za ODS Jiří Veverka. „Situace v Novém Jičíně je specifická v tom, že v roce 2004 povolila tehdejší ministryně zdravotnictví Součková vznik soukromého onkologického pracoviště v areálu krajské nemocnice. Pro pacienty je to samozřejmě výhodné. Vzhledem k ceně onkologických výkonů je to ekonomicky výhodné i pro ono soukromé pracoviště. Jediný, kdo v tomto složení ztrácí, a to dlouhodobě, je krajská nemocnice,“ podotkl Veverka.

Vedení Moravskoslezského kraje zvažovalo několik variant, jak situaci řešit – oba subjekty od sebe oddělit, nebo založit společný podnik, mluvilo se i o prodeji nemocnice. Nakonec se z legislativních a ekonomických hledisek jako nejvýhodnější jeví nemocnici zdravotnickému holdingu Agel na dvacet let pronajmout.

„Nemocnice v Novém Jičíně by v tomto případě nadále zůstala ve vlastnictví Moravskoslezského kraje. Poskytování zdravotní péče v celém komplexu, tedy i nemocnice ve Vítkově, by zajišťovala zkušená společnost,“ vysvětlil Palas.

„Když vedení kraje bezchybně zvládne právní stránku pronájmu, zejména pokud jde o vynutitelnost krajských požadavků na zachování současné dostupnosti a kvality poskytované péče, pak považujeme pronájem nemocnice a přenesení nákladů na soukromý subjekt za akceptovatelný krok k zachování zdravotnictví na Novojičínsku,“ konstatoval Veverka. Opoziční zastupitelé se však na včerejší schůzi zdrželi hlasování. Zdůvodnili to nedostatkem potřebných informací.

O podmínkách smlouvy, výši nájmu, která se zřejmě bude odvíjet i od toho, zda Agel převezme nemocnici i s jejími závazky, se bude v příštích měsících jednat. Zastupitelé by ji mohli schválit v září. „Budeme dbát na to, aby celý proces byl naprosto transparentní,“ slíbil Palas.

Generální ředitel společnosti Agel Filip Horák řekl, že pokud Agel dostane nemocnici do nájmu, zůstane tam zachována zdravotní péče v celém rozsahu. Tvrdí, že společnost nehodlá zavřít žádné oddělení, propouštět ani snižovat platy zaměstnanců.

„Chceme nemocnici ekonomicky stabilizovat a zmodernizovat. Proto jsme se také v naší nabídce kraji zavázali investovat v následujících letech do rekonstrukce operačních sálů, anesteziologicko-resuscitačního oddělení a jednotky intenzivní péče minimálně dvě stě milionů korun,“ upřesnil Horák. Dodal, že vše by mělo být zahrnuto v nájemní smlouvě, kterou kraj v případě porušení může kdykoliv vypovědět.

Autor: Miroslava Chlebounová

22.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FRENŠTÁT (zleva Marek a Klimpar) zažil v Českém Těšíně další radost z vítězství.

Frenštát jede. Vykradl Český Těšín a teď hostí nováčka

FOTBALISTÉ Bílovce (v bílém) si musí na výhru počkat minimálně do neděle, kdy doma hostí Pustou Polom. 

Bílovec neuspěl na hřišti Staré Bělé

Vznikla petice kvůli silnici

Přejít z jedné části Kunína do druhé je velký problém. Důvodem jsou projíždějící auta. Obyvatelé obce proto podepisují petici.

Divizní Nový Jičín stále čeká na první výhru

 Novojičínští fotbalisté nevyhráli ani ve třetím divizním kole, když padli v Hranicích. Nyní hostí v sobotu nováčka z Bohumína.  

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení