VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O odpadky se v budoucnu možná postará spalovna

Nový Jičín - Možnost zbavit se odpadu je pro člověka zcela běžnou záležitostí. Co se děje s odpadky poté, co je občan zanechá v popelnici už většina lidí neřeší. Od toho je tady město.

6.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Milan Jaroš

Odpadové hospodářství je podle slov Milana Šturma, místostarosty Nového Jičína, jednou z věcí, které město pro občany zabezpečuje. V současnosti končí odpadky na skládce firmy Asompo v Životicích u Nového Jičína. Svůj účel zatím plní dokonale, ovšem má i svou kapacitu. „Byť se v současnosti potýkáme s recesí, životní úroveň stoupá. A budeme-li počítat reálně zjistíme, že se dostaneme do časového horizontu zhruba deseti let, kdy by skládka mohla být naplněna,“ uvedl místostarosta Šturm.

„Všichni produkujeme opad, ale když se začne jednat o jeho likvidaci, tak se nikdo nechce vedle svého domu dívat na skládku nebo spalovnu. To je jasné,“ podotkl Šturm.

Právě spalovna by podle vedení města mohla v budoucnu vyřešit problém s odpadem. „Jsou možná dvě řešení. Za prvé rozšířit kapacitu skládky v Životicích a za druhé vytvořit spalovnu. Neboli zavést energetické využití odpadu,“ nastínil možnosti Šturm a dodal, že obě varianty jsou spojeny s nemalými finančními náklady.

Nový Jičín dává přednost právě spalovně, o které do budoucna uvažuje. Kotel, který odpad zpracuje vydá nejen popel, ale především teplo. „Jedná se o energetické využití odpadu. Takže vzniká problém, jak teplo využít,“ vysvětlil Šturm s tím, že opět připadají v úvahu dvě možnosti. „Buď teplo někomu prodáme, s tím, že většinou se snaží spalovny teplo prodat občanům, kteří s ním vytápějí nemovitosti. Nebo je druhou variantou možnost převést teplo na nějaké jiné médium, které lze využít, a tím médiem je elektrická energie,“ nastínil Šturm.

Pokud by se město vydalo cestou spalovny, tak ani skládka by nezanikla. Podle vedení města by tam totiž docházelo k ukládání zbytků ze spalování a skládka by se využívala v případě technologické údržby spalovny.

Největší problém jsou pro město samozřejmě finance. „V naší oblasti se jedná o zpracování odpadu řádově pro sto dvacet až sto padesát tisíc lidí,“ uvedl Šturm. Spalovna pro tuto kapacitu lidí by vyšla na půl miliardy korun. „Jedná se o složité zařízení, které musí splňovat velmi přísné normy, co se týče emisí,“ vysvětlil místostarosta a dodal, že bez získání dotace na stavbu tohoto zařízení, případně bez vstupu soukromého subjektu není město schopno tuto záležitost zafinancovat samo.

„Projednávali jsme tuto záležitost také s ministrem životního prostředí, Martinem Bursíkem. A bylo nám řečeno, že tato zařízení budou zařazována a podporována formou dotačního programu. Pan Bursík nám řekl, že pokud bude projekt kvalitně zpracován, tak lze předpokládat, že by zafinancován byl,“ dodal Šturm.

Autor: Markéta Kovalová

6.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení