VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O plánu se hojně diskutovalo

Štramberk - Sál zaplněný do posledního místa, vášnivé diskuse a jejich příspěvky odměněné potleskem. Zhruba tak vypadalo veřejné projednání nového Konceptu územního plánu města Štramberka.

14.1.2011
SDÍLEJ:

David Plandor byl na veřejném projednání nového konceptu územního plánu slyšet nejvíce.Foto: Deník/Jana Hromočuková

Město Štramberk má za sebou jednu z nejzajímavějších akcí začátku letošního roku. Ve středu 12. ledna odpoledne se totiž v sále místního kulturního domu uskutečnilo veřejné projednání nového konceptu územního plánu města. K němu má mnoho místních obyvatel zásadní výhrady.

Jednání se kromě zástupců města, pořizovatele územního plánu i samotných tvůrců dokumentu zúčastnily téměř dvě stovky obyvatel Štramberka. Všechny přítomné hned v úvodu starosta Jan Socha seznámil s důvodem pořádání setkání. „Cílem dnešního veřejného projednání je seznámení se s výsledkem zadání vytvoření nového územního plánu, o jehož vzniku rozhodlo zastupitelstvo zhruba před dvěma a půl roky,“ sdělil hned v úvodu Socha. Jednání bylo rozděleno do tří základních bodů. První část byla věnována seznámení se s procesem pořizování a schvalování územního plánu a možností plán připomínkovat, ve druhé pak zodpovědná projektantka veřejnost seznámila s navrženým konceptem. Třetí bod patřil diskusi.

Možnosti nahlas říci svůj názor využila velká část zúčastněných. Diskuse se i proto stala nejdelším bodem jednání. Nejčastěji sálem zněly připomínky a výhrady k řešení dopravy ve městě. Návrh vybudovat několik parkovišť a garážových stání s obrovskou kapacitou, jejich umístění na soukromých pozemcích nebo blízko chráněných památek zvedla ze židle nejednoho místního. Nejaktivnějším účastníkem diskuse byl bezesporu David Plandor. Ten je iniciátorem webu stramberaci.cz –Iniciativa proti destrukci kulturních hodnot města Štramberka.

Plán má několik nedostatků

Web iniciativy Štramberáci vznikl na přelomu roku. Důvodem jeho spuštění byl podle Plandora vzhled nového konceptu. „Kolegyně architektka zjistila, že koncept nového územního plánu obsahuje velké množství, dalo by se říct, kontroverzních záměrů umístěných na soukromých pozemcích,“ potvrdil Plandor a pokračoval: „Navíc upozornila na termín 27. ledna, do kdy se občané mohou ke konceptu vyjádřit u příslušného odboru, a to písemnou formou. Poté už na jejich připomínky nebude brán zřetel.“

Aby informace nezapadly, začali iniciátoři zjišťovat podrobnosti související s územním plánem. „To znamená, že jsme se začali zabývat tím, jaké bylo zadání, jak se okolnosti kolem plánu vyvíjely a v neposlední řadě také to, zda o těchto skutečnostech obyvatelé Štramberka vědí,“ uvedl Plandor. K rozšíření informací posloužila „pirátská úřední deska“ a již zmíněné webové stránky.

„Ty jsou totiž skvělým a v dnešní době jedním z nejjednodušších způsobů, jak informace rozšířit mezi lidi,“ vysvětlil Plandor.
Podle slov iniciátora kampaně plán nebyl občanům podán jednoduchou lehce stravitelnou formou. „Starosta sice od doby nástupu do funkce říkal, zajímejte se o územní plán, ale to nikomu nic neřeklo. Prostudovat všechny materiály zabere den i dva, a vyžaduje jistou úroveň technických znalostí.“ nastínil svůj pohled na věc autor webu. „Nedovedu si představit, že bych jako občan bez internetu studoval koncept na úřadě,“ dodal vzápětí Plandor.

Ke konceptu nového územního plánu města Štramberka mají tvůrci webu několik zásadních výhrad. „Základ je podle nás zejména skutečnost, že byly navrženy objekty na pozemcích soukromých vlastníků bez jejich vědomí, tyto objekty jsou necitlivě a neprofesionálně umístěny v pohledově exponovaném místě, výrazně negativně se uplatňují v panoramatických pohledech z Trúby na historickou zástavbu. Podstatné je také, že plán v některých bodech neodpovídá zadání a posouzení vlivu na životní prostředí trpí vážnými nedostatky. Posudek se nezabývá nejzávažnějšími zásahy, které se přímo týkají chráněných a významných krajinných ploch“ začal s výčtem Plandor a pokračoval: „V zadání je požadováno respektovat některá ochranná pásma. Parkoviště umístěné pod Šipkou, tam jsou hned ochranná pásma hned dvě a zřetel na ně brán nebyl. Další věcí je vedení komunikace přes oblast Natura 2000, což je soustava evropsky významných chráněných území.“ S problémy s dopravou ve městě, která je podle všeho nebolavějším místem nového plánu iniciátoři kampaně souhlasí, jejich řešení však vidí v něčem jiném, než ve stavbě parkovišť. „Místním podle nás chybí motivace, aby se tento problém alespoň z části snažili řešit sami. Přitom se už několikrát mluvilo o vytvoření systému parkovacích karet pro občany města,“ řekl Plandor.

S výsledkem jednání je jak on, tak příznivci jeho stránek spokojený. „Mrzí nás, že nikdo pochybení nepřiznal. Jsme však rádi, že se nám podařilo rozbouřit diskusi, na našem fóru vnikly nové náměty, které mohou být zapracovány do následných pokynů pro návrh územního plánu. Na základě postoje občanů i radnice předpokládáme, že se parkoviště a garáž v centru z konečného návrhu vypustí. My však budeme postupovat dle zákona, podáme námitky prostřednictvím zástupce veřejnosti,“ zhodnotil situaci Plandor.

Ani po vyhodnocení všech došlých námitek a připomínek však činnost lidí kolem webu podle Plandora neskončí: „Budeme podávat i návrhy možných řešení, které by mohla radnice prověřit. Počkáme na vypracování pokynů pro zpracování návrhu ÚP, které bude schvalovat zastupitelstvo. Budeme vývoj situace nadále sledovat a účastnit se i dalších jednání týkajících se plánu.“

Autor: Jana Hromočuková

14.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení