VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Občané Studénky dluží radnici miliony korun

Studénka - Pohledávky v řádech milionu korun evidují na Městském úřadě Studénka. Neplatičům hrozí soudy nebo návštěvy exekutorů, což jejich dluhy ještě navýší.

2.6.2009
SDÍLEJ:

Radnice ve Studénce.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Ke konci prvního čtvrtletí tohoto roku chybělo v městské kase ve Studénce téměř šest milionu korun, počet dlužníků se zastavil k poslednímu březnu na čísle tisíc šest set dva.

Ovšem lze předpokládat, že dluhy porostou i nadále. „Přestože se odboru podaří za dané čtvrtletí vymoci okolo půl milionu korun dlužných částek, tak přesto pohledávky s datem splatnosti narůstají,“ přiznala Jana Mocová, vedoucí majetkoprávního odboru na Městském úřadě Studénka.

Město eviduje dva druhy pohledávek. Jednak jsou to dluhy, jež vzniknou v rámci samostatné působnosti, v tomto případě jde především o nezaplacené nájmy a druhé jsou takzvané pohledávky přenesené působnosti, což znamená, že někteří občané nezaplatili místní poplatky. Řadí se zde například poplatek za komunální odpad, poplatek za psa, za užívání veřejného prostranství, do této skupiny patří také neuhrazené pokuty.

Není žádnou výjimkou, že některé dluhy jsou, lidovou mluvou, již značně vousaté. „Ještě v dnešní době řešíme pohledávky, které vznikly, když hospodařila společnost MIVA (ta spravovala až do roku 2003 domovní a bytový fond města – pozn. red.),“ sdělila Mocová, s tím, že se jedná o částku přibližně dva a půl milionu korun. „Celkem za byty a služby s nájmem bytu spojené činí dlužná částka tři miliony dvě stě třicet sedm tisíc korun,“ doplnila vedoucí odboru. Některé nedoplatky za platbu komunálního odpadu pocházejí již z roku 2002, tedy období, kdy byl poplatek ve Studénce zaveden.

Radnice má za odpady pohledávky téměř ve výši devět set tisíc korun a jde tak o druhou nejvyšší nezaplacenou položku.
V případě, že dlužníci odmítají platit, nebo splácet částku alespoň po menších částkách, město na ně podá žalobu, nebo je pohledávka vymáhána exekučně. Jak upřesnila Jana Mocová, počet´neplatičů se nijak dramaticky nezvyšuje, to se však nedá říct o dlužné částce. „Já bych chtěla na občany apelovat, aby ve vlastním zájmu hradili závazky vůdčí městu ve stanoveném termínu,“ zdůraznila na závěr Mocová.

Autor: Adam Knesl

2.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

VIKTORIE TOMČALOVÁ, Nový Jičín, nar. 19. 6. 2017, 50 cm, 3,39 kg. Nemocnice Nový Jičín.
16

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Ilustrační snímek.

Pro záběry do nové filmové komedie zamíří filmaři také na Novojičínsko

Kompostéry: město se spojí s dalšími

Kvůli velkému zájmu o kompostéry se město Odry spojí s dalšími obcemi. Jinak by asi v žádosti o dotaci neuspělo.

Krajské kluby znají své soupeře v poháru

V rámci losovacího aktivu, který se uskutečnil ve čtvrtek v Olomouci, byl rozlosován rovněž i nový ročník pohárové soutěže MOL Cup.

Pokuta za rychlost může dovolenou pořádně prodražit

Nástrahy čekají například v opravovaných úsecích v Rakousku, kde jsou automatické radarové systémy.

Obnovená premiéra ploché dráhy se blíží. Pořadatelé poodkryli startovní listinu

Několikaměsíční úsilí plochodrážního klubu v Kopřivnici o zachování ploché dráhy dopadlo úspěšně a už tuto neděli 25. června čeká kopřivnický letní stadion obnovená plochodrážní premiéra, když se uskuteční Přebor České republiky s mezinárodní účastí a 2. Memoriál Michala Matuly.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies