VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Občané Studénky dluží radnici miliony korun

Studénka - Pohledávky v řádech milionu korun evidují na Městském úřadě Studénka. Neplatičům hrozí soudy nebo návštěvy exekutorů, což jejich dluhy ještě navýší.

2.6.2009
SDÍLEJ:

Radnice ve Studénce.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Ke konci prvního čtvrtletí tohoto roku chybělo v městské kase ve Studénce téměř šest milionu korun, počet dlužníků se zastavil k poslednímu březnu na čísle tisíc šest set dva.

Ovšem lze předpokládat, že dluhy porostou i nadále. „Přestože se odboru podaří za dané čtvrtletí vymoci okolo půl milionu korun dlužných částek, tak přesto pohledávky s datem splatnosti narůstají,“ přiznala Jana Mocová, vedoucí majetkoprávního odboru na Městském úřadě Studénka.

Město eviduje dva druhy pohledávek. Jednak jsou to dluhy, jež vzniknou v rámci samostatné působnosti, v tomto případě jde především o nezaplacené nájmy a druhé jsou takzvané pohledávky přenesené působnosti, což znamená, že někteří občané nezaplatili místní poplatky. Řadí se zde například poplatek za komunální odpad, poplatek za psa, za užívání veřejného prostranství, do této skupiny patří také neuhrazené pokuty.

Není žádnou výjimkou, že některé dluhy jsou, lidovou mluvou, již značně vousaté. „Ještě v dnešní době řešíme pohledávky, které vznikly, když hospodařila společnost MIVA (ta spravovala až do roku 2003 domovní a bytový fond města – pozn. red.),“ sdělila Mocová, s tím, že se jedná o částku přibližně dva a půl milionu korun. „Celkem za byty a služby s nájmem bytu spojené činí dlužná částka tři miliony dvě stě třicet sedm tisíc korun,“ doplnila vedoucí odboru. Některé nedoplatky za platbu komunálního odpadu pocházejí již z roku 2002, tedy období, kdy byl poplatek ve Studénce zaveden.

Radnice má za odpady pohledávky téměř ve výši devět set tisíc korun a jde tak o druhou nejvyšší nezaplacenou položku.
V případě, že dlužníci odmítají platit, nebo splácet částku alespoň po menších částkách, město na ně podá žalobu, nebo je pohledávka vymáhána exekučně. Jak upřesnila Jana Mocová, počet´neplatičů se nijak dramaticky nezvyšuje, to se však nedá říct o dlužné částce. „Já bych chtěla na občany apelovat, aby ve vlastním zájmu hradili závazky vůdčí městu ve stanoveném termínu,“ zdůraznila na závěr Mocová.

Autor: Adam Knesl

2.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na pacienty při onkologických zákrocích čeká díky novému monitoru vitálních funkcí vyšší bezpečnost.

Na pacienty dohlíží nová technika

Asi dvacítka chlapů, hlavně hasičů, se v sobotu v podvečer v centru Bernartic nad Odrou chopila žebříků, stojek, provazů a pustila se do stavění máje.
21

V Bernarticích nad Odrou už stojí máj

Motorkářům a strojům žehnal farář

Kolem pěti desítek motorkářů se objevilo v sobotu v pravé poledne v Bílovci, aby se tam v kostele svatého Mikuláše zúčastnili požehnání a na Slezském náměstí následného žehnání motorek, které provedl bílovecký farář Lumír Tkáč.

Hledaného muže našli mrtvého v potoce

Pravděpodobně obětí velké vody se stal pětasedmdesátiletý muž z Příbora. V pátek 28. dubna odešel z domu, poté už o sobě nedal vědět.

Po městě mají jezdit elektrobusy

Velké změny čekají městskou hromadnou dopravu v Novém Jičíně. Ještě letos má její provoz převzít společnost Arriva Morava. Cestující se mohou těšit na nové ekologické autobusy.

U příležitosti výročí vystaví na zámku listiny Marie Terezie

Letos v květnu uplyne dlouhých tři sta let od narození významné panovnice Marie Terezie.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies