Vlna solidarity zasáhla Novojičínsko jako blesk z čistého nebe. Červnové povodně nechaly jen málo lidí a organizací chladnými, a tak se na povodňových kontech obcí začaly objevovat stále větší sumy peněz. Obce v minulých týdnech uvolňovaly tyto peníze na pomoc zaplaveným domácnostem. V příštích dnech se chystají přerozdělit další. Částky se liší, úmysl je však stejný. Co nejvíce zmírnit pozáplavové škody a pomoci obyvatelům překonat těžké chvíle.

Nový Jičín vyplatí vyplaveným domácnostem ve městě nebo městské části dvacet tisíc korun. V těchto dnech už mohou obyvatelé oblastí, zasažených povodní, vyplňovat formuláře se žádostí o finanční výpomoc. Nový Jičín bude tyto peníze vyplácet zřejmě už příští týden. „Jsme si vědomi, jakou škodu na majetku našich občanů napáchala nečekaná, rychlá a o to více krutá povodeň. Jsou škody, které vyčíslit a finančně odškodnit nelze, tedy škody na lidských životech a psychické trauma z katastrofy. Lze však alespoň trochu zmírnit škody materiální,“ řekl místostarosta Miloš Lossmann. Město uvažuje i o finanční pomoci lidem, kteří utrpěli i jiné škody. „O jejím případném poskytnutí se ale bude rozhodovat v závislosti na finančních možnostech města,“ dodal Lossmann. Peníze dostanou pouze ti občané, kteří bydlí v nemovitostech na území města a v jeho místních částech a bude vyplacena souhrně pro všechny osoby žijící v nemovitosti, sloužící k trvalému bydlení. Voda zde však musela poničit prostory určené k bydlení.

Finanční pomoci se dočkají také obyvatelé Životic u Nového Jičína. „Zastupitelstvo bude zasedat příští týden a tam se dozvíme, kolik máme na povodňovém účtu financí a podle toho se budeme rozhodovat, jak peníze rozdělíme,“ informoval starosta Pavel Hasalík a dodal, že vedení obce předpokládá darování minimálně jedné pračky a ledničky do každé postižené domácnosti plus příspěvek na vytápění. Šenov u Nového Jičína již dvakrát peníze z účtu vyplácel a zřejmě ještě vyplácet bude. „Stále nám chodí nějaké prostředky. Poslední příspěvek byl deset tisíc a dostalo jej asi sto devatenáct rodin,“ potvrdil místostarosta Lubomír Veverka.

Mimořádně svolané zastupitelstvo Jeseníku nad Odrou projednávalo taktéž další rozdělení peněz z povodňového konta. Zdejší vedení obce se rozhodlo věnovat 35 tisíc korun na číslo popisné nebo evidenční, kde je alespoň jedna osoba hlášena k trvalému pobytu. „Toto rozhodování nebude nikdy ke všem spravedlivé. Když si navíc představíme, že na číslo popisné už minule přišlo patnáct tisíc korun, nyní pětatřicet, plus dvacet tisíc od kraje, různé individuální a materiální popdory, neříkám, že je to moc, ale je to určitá startovací částka,“ informoval přítomné zastupitele starosta Tomáš Machýček. Navržená částka jimi byla jednomyslně přijata.

Kunínští se však příliš radovat nemohou. Podle starostky Dagmar Novosadové, totiž prostředků na povodňovém účtu mnoho nezbývá. „Už jsme dali patnáct tisíc korun lidem, kteří měli vytopené obytné části a v podstatě není z čeho dál dělit. Už jsme rozdělili i milion na obecní majetek, ale protože se média Kunínu nevěnovala, nikdo se o nás nedozvěděl a peníze nechodí,“ sdělila zklamaně Novosadová s tím, že mediální zájem sehrál velkou roli. „Je mi z toho zle a taky hodně smutno,“ uzavřela starostka. Peníze byly přerozděleny asi 153 domácnostem.

VĚRA RŮČKOVÁ