„Za nejlepší výsledky ve zpětném odběru elektrozařízení jsme získali cenu - keramické sluchátko a finanční odměnu. Tato soutěž kolektivního systému Asekol byla vyhlášena prvním rokem a hned máme takový úspěch. Svědčí o dobré práci odboru životního prostředí,“ řekl místostarosta Nového Jičína Přemysl Kramoliš. V letošním roce obohatily ulice města nové kontejnery červené barvy určené na drobné elektrospotřebiče. Starých mobilních telefonů, holících strojků nebo třeba varných konvic se mohou ekologicky zbavit také obyvatelé Kopřivnice.

„Na separačním dvoře byl ještě postaven tzv. E-domek, což je uzamykatelný ocelový přístřešek pro skladování elektrozařízení, která se nevejdou do kontejneru. Jsou to například vyřazené televizory, počítače, videohry, kamery, rádia a podobně,“ uvedla mluvčí novojičínské radnice Marie Machková s tím, že E-domek je chráněn jak před zloději, tak špatným počasím. „Sběr, šetrná likvidace a následné využití elektroodpadu k druhotnému zpracování mají přínos pro životní prostředí a šetří přírodní zdroje,“ zdůraznila Marta Kiššová z odboru životního prostřední.

Kromě toho Nový Jičín bodoval i v soutěži Zelená informacím pod záštitou ministerstva životního prostředí. O co přesně jde, popsala mluvčí města. „Odborníci z veřejného, akademického i soukromého sektoru hodnotili, jak města v České republice informují o stavu životního prostředí ve svých regionech s ohledem na četnost, kvalitu a originalitu forem zveřejňovaných zpráv,“ sdělila. Konkrétní umístění bude známé až během příštího týdne ale jedna je potěšitelná již dnes. „Tady jsme zatím obdrželi informaci, že jsme mezi prvními 25 městy v České republice. Konkrétní umístění bude zveřejněno až 15. prosince na slavnostním vyhodnocení na ministerstvu životního prostředí,“ upřesnila vedoucí odboru životního prostředí Eva Bártková.

Do recyklování se však pouští také obce a na Novojičínsku jsou pro letošní rok nejúspěšnější v Kujavách. Zde se vytřídí těmž pětina veškerého odpadu. Za rok zde na hlavu vytřídí 64 kilogramů smetí na osobu.