VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce a města uklízí po velké vodě

NOVOJIČÍNSKO – Velká voda opadla a sní i strach zpodobné hrůzy, jaká byla před deseti lety. Vpostižených částech nastala etapa úklidu.

10.9.2007
SDÍLEJ:

Velká voda v pátek zalila řadu míst v okrese. Nejhorší situace byla v Bravanticích.Foto: DENÍK/Pavel Karban

O dění vnejpostiženější obci vokrese, Bravanticích jsme již informovali. Voda ale děsila i jinde. Například ve Fulneku zatopila půl kempu. „Byla to hrůza, jak to opadlo. Vdílně je samé bahno, přehnalo se to i přes velkou budovu,“ sdělila uklízečka vkempu s pohledem na chatu správce, jejíž garáž ještě stále byla zatopená asi dvaceti centimetry vody.

Podle starosty Fulneku Josefa Dubce nadělal nejvíce škody Husí potok. Vylil se vDolejších Kunčicích, proletěl Vlkovicemi bez větších škod, avšak spláchl právě kempink. „Kritickým místem pak byla takzvaná myší díra u zdravotního střediska, kde se Husí potok setkává sGručovkou. Tam to nadělalo nějaké škody i na komunikaci,“ uvedl Dubec a dodal, že další problém vznikl na hřbitově. Ten je sice na kopci, ale jeho část pokryla zemina, kterou dešťová voda strhla ze stavby přivaděče dálnice. „Firma hned začala dělat opatření. Ještě tam ale je co uklízet,“ poznamenal Dubec.

VBílovci museli vmístní části Stará ves evakuovat jednoho občana. „Ve Staré Vsi to bylo nejhorší. Tam jsme zjednoho domu museli převézt zařízení. Špatně to vypadalo i u Massagu, ale firma už se dopředu připravila tím, že odpálila zábradlí na mostě,“ sdělila starostka Bílovce Sylva Kováčiková. Ta se netajila skritikou vůči Povodí Odry, které spravuje říčku Bílovku. „Koryto nemá dostatečnou hloubku ani šířku a ukázlo se, že Povodí by mohlo výrazně eliminovat škody,“ řekla starostka a dodala, že vtomto duchu chce město poslat Povodí Odry výzvu. Podle ní by také nebylo od věci, aby města informovala obyvatele, jak mají postupovat vpřípadech, kdy se voda vylévá zkoryt a podobně.

VŽivoticích u Nového Jičína zažili největší strach vpátek časně ráno. „V tom devadesátém sedmém to bylo podstatně horší,“ zhodnotil starosta Pavel Hasalík stím, že největší problémy udělala voda na horním konci obce, kdy zatopila část silnice spojující Životice sMořkovem. „Na obecním majetku skoro žádné škody nejsou, snad jen nějaké drobné úpravy silnice okolo Jičínky. To na soukromém majetku udělala velká voda škody podstatě větší. Zatopila sklepy a částečně i nemovitosti, které jsou blízko vody,“ popsal Hasalík.

Ve Velkých Albrechticích vyhlásili vdobě velké vody druhý stupeň povodňové aktivity. „Tomu, co teď u nás bylo, říkám sedmiletá voda. Před deseti lety to bylo podstatně horší, bylo tu tak o metr víc vody,“ popsal starosta Josef Magera stím, že Bílovka, protékající obcí, se vylila zkoryta na několika místech. „Teď uklízíme,“ dodal. I ve Velkých Albrechticích sčítají po povodni největší škody soukromníci. „Na obecním majetku je asi největší škodou, když spadl strom na lávku. Snad zničil jen zábradlí, ale musíme se na to ještě podívat,“ poznamenal Magera.

10.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Deník - Naši prvňáci

Tento týden představíme školáky ze ZŠ Komenského 68, Nový Jičín

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Jistebník doma zdolal v derby Libhošť

/FOTOGALERIE/ Novojičínské derby v I. A třídě, sk. B, nakonec dopadlo lépe pro nováčka, který porazil oslabené hosty 2:0.  

Město zřídilo rozptylovou loučku

Další možnost, jak se rozloučit se svými blízkými zesnulými, budou mít obyvatelé Fulneku.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE rozhovor s Alfrédem Šrámkem, kandidátem na poslance za Realisty

JUDr. Alfréd Šrámek, kandidát na poslance za Realisty byl hostem on-line rozhovoru Deníku.

Čtyřproudovka má být bezpečnější

Osmapadesátiletou chodkyni srazilo ve Frenštátě pod Radhoštěm vozidlo, které řídil jednatřicetiletý řidič. Žena v tu chvíli přecházela silnici po přechodu pro chodce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení