VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obec Libhošť je samostatná se vším všudy

Libhošť - Zhruba po roce a půl se nejmladší samostatná obec na Novojičínsku dočkala také oficiálních symbolů obce. Stalo se tak v neděli 23. června v budově Fojtství v Libhošti.

30.6.2013
SDÍLEJ:

Obecní prapor a znak nechali v neděli 23. června po- žehnat v Libhošti.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Právo používat obecní symboly získala obec Libhošť od Poslanecké sněmovny Parlamentu české republiky 18. března 2013. Jak bývá zvykem, obec chtěla nechat obecní vlajku i obecní znak požehnat. Využila k tomu oslav Dnů obce Libhošť o minulém víkendu.

Autorem vlajky i znaku Libhoště je heraldik Jan Tejkal. „Při návrhu velmi zdařilým způsobem navázal na dochované historické pečetní i razítkové symboly obce a zkombinoval motivy z mladšího otisku razítka ,Obce Libhošťské', používaného ještě v průběhu minulého století, i ze staršího otisku pečeti obce z první poloviny osmnáctého století, který je k dispozici v Moravském zemském archivu v Brně," uvedla starostka Libhoště Helena Šimíčková. Ústředním motivem zmíněného razítka „Obce Libhošťské" je figura rolníka, který má v ruce hrábě, na starší pečeti je zobrazena postava rolníka, jenž seje na poli. „Symbolika obou těchto dochovaných znamení, znázorňující rolníky při práci a připomínající dvě zemědělsky nejvýznamnější období v roce – senoseč a dožínky – ukazuje jednak na historicky danou zemědělskou povahu obce Libhošť, která byla mimo jiné známá produkcí kvalitního sena, ale i na pracovitost jejích obyvatel a způsob zajišťování jejich obživy," doplnila Helena Šimíčková. Právě hrábě a osivo jsou na zeleném podkladu hlavními motivy znaku Libhoště, který v neděli 23. června požehnal místní farář. Při této slavnostní příležitosti také obec ocenila osobnosti, které se velkou měrou zasloužily o zájmovou, kulturní a sportovní činnost v obci. Jsou jimi Marta Kvitová, Josef Kvita, Arnošt Opěla, Andrej Serej, Oldřich Sobek, Kamil Šenk a Jaroslav Marek.

Obec Libhošť se osamostatnila po předchozím referendu dne 1. ledna 2011, kdy se odtrhla od Nového Jična. Má kolem 1680 obyvatel.

Autor: Ivan Pavelek

30.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Hřiště frenštátských hasičů za Domovem Hortenzie v sobotu patřilo záchranářům všeho druhu. Konal se tam další ročník oblíbené akce Den se záchranáři.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení