VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Objeví se u náměstí včelnice?

Fulnek - Vzhledem k letošnímu 420. výročí narození J. A. Komenského se město Fulnek rozhodlo připomenout si tohoto velikána instalací včelnic u náměstí.

20.2.2012
SDÍLEJ:

Radnice ve Fulneku. Ilustrační foto.Foto: Archiv/Deník

Nabízí se hned několik otázek, například co má Komenský společného se včelařením? Proč ve Fulneku? A k čemu to je vlastně dobré? Vezmeme to tedy popořadě.

J. A. Komenský byl velice všestranný člověk, který ve svém životě zabrouzdal do mnoha oborů a věd. Mimo jiné byl také vášnivým včelařem. Své poznatky o chovu včel zapsal do spisů Orbis pictus a Janua linguarum reserata čili Dvéře jazyků otevřené, a měl úly i ve Fulneku. „Za tamním bratrským kostelem umístil úly a včely nechal přivézt z Uher. Zde učil své žáky, jejich rodiče a ostatní obyvatele Fulneku, jak se chovají a opatrují včely,“ podotkl emeritní ředitel přerovského Muzea Komenského, František Hýbl, a zároveň upozornil, že podle Adolfa Turka nebyl Komenský zakladatelem včelařství na Fulnecku, jak uvádějí někteří autoři.

Protože se v letošním roce slaví 420 let od narození učitele národů, rozhodlo se město Fulnek poukázat na tuto méně známou skutečnost. Pokud se podaří získat dotaci z Moravskoslezského kraje, město pořídí tři včelnice v podobě klátů.

Ty budou ze zadní strany proskleny, aby bylo možné zájemcům ukázat život a systém fungujícího včelího společenství. „Včelnice budou součástí naučné stezky Člověče, zastav se. Zda budou umístěny v zeleni pod základní uměleckou školou, kde stály i v minulosti, bude záležet na vyjádření památkářů. Cílem projektu je podpora environmentálního vzdělávání dětí a mládeže. Děti by se měly v rámci Dne Země podílet na očistě naučné stezky, zúčastnit se workshopů a přednášek o včelařství a významu včel v přírodě,“ vysvětlila starostka Fulneku Jana Mocová.

Obavy, že by včely vyhnaly obyvatele z náměstí, jsou údajně liché. „Dle vyjádření včelařů občanům žádné nebezpečí nehrozí,“ uvedla starostka. A co vandalové? Osamocené kláty jen tak stojící a nikoho neohrožující je musí bezesporu velice dráždit. „Co se týká vandalů, věřím, že nikdo se neodváží demolovat včelí úly nemuselo by se jim to vyplatit,“ podotkla Jana Mocová.

Náklady na realizaci projektu jsou vyčísleny asi na 160 tisíc korun. Dotace z Moravskoslezského kraje by měla pokrýt zhruba 70 procent. Kláty by mohly zdobit okolí náměstí už v květnu či červnu letošního roku.

Autor: Věra Růčková

20.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení