VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na třicet lidí uvízlo v hořících patrech paneláku

Nový Jičín-Loučka /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Hasiči, policisté, záchranáři. Desítky těchto lidí se v pondělí 30. listopadu sjely k požáru elektroinstalace ve výškovém domě na sídlišti v Loučce. Čekali je omámení ale i zranění a zoufalí obyvatelé.

1.12.2009
SDÍLEJ:

Profesionální i dobrovolné hasičské jednotky se podrobily taktickému cvičení v jednom z panelových domů na sídlišti v Loučce, ve kterém vypukl „požár“ elektroinstalace.Foto: Deník/Věra Růčková

„Dobrý den, chtěl bych ohlásit požár ve výškové budově v Novém Jičíně na Jičínské ulici. Nevím, co tady hoří, ale je tady kouř. Já jsem v sedmém podlaží a nahoře je to plné kouře…“ ozvalo se do telefonního sluchátka v pondělí 30. listopadu okolo páté hodiny večer. Do několika minut prořízl poklidnou atmosféru sídliště v Loučce, místní části Nového Jičína, jekot hasičský sirén. Z oken paneláku unikaly ve vyšších patrech proužky dýmu, které se však v silném větru ihned rozplývaly. Na ulici se začali shromažďovat lidé, nejspíš čekajíc na akční scénu hodnou amerického velkofilmu.

Na místo dorazili první hasiči, kteří se ihned začali připravovat na životunebezpečný zásah. Za chvíli jich několik zmizelo v útrobách panelového obra. Už od pátého patra bylo slyšet sípání plynových masek hasičů, kteří spěchali do vyšších pater pro zraněné, kouřem omámené a zmatené obyvatele. V sedmém patře už to slyšeli všichni. „Pomozte nám!“, „Nemůžu dýchat, dusím se,“. Ti, kteří mohli chodit, čekali v mezipatrech v nezakouřeném prostoru, ty ostatní, jež už se nemohli postavit na nohy, museli hasiči snést dolů do péče lékařů. Zanedlouho se však panelákem rozléhal další nepříjemný zvuk, varovné hvízdání, které signalizovalo, že spoustě hasičům už došel vzduch a musejí se vrátit dolů. V našedlém dýmu však na svou záchranu čekali ještě další lidé. Hasiči se tedy vrátili na místo, a pokračovali…

Sídliště, ozářené desítkami majáčků různých barev, pečlivě pozorovalo každý krok záchranářů a hasičů, absolvující toto náročné cvičení. „Chceme si procvičit koordinovaný postup mezi složkami Integračního záchranného systému na imitovaný požár elektroinstalace mezi devátým a třináctým podlažím této budovy. Počet zasahujících hasičů se nám ale redukuje podle skutečných událostí, ke kterým museli vyjet,“ přiblížil taktické cvičení Radomír Fešar, velitel novojičínských profesionálních hasičů. Hasiči totiž zrovna ten den vyjížděli k likvidaci škod, které způsobil silný vítr například v Kopřivnici, kde strhl dvě střechy a polámal několik stromů. „Ovlivnilo to cvičení, z toho důvodu, že v okrese se řeší skutečné události, ale myslím že, těžko na cvičišti lehko v boji. Podle plánu mělo přijet dvanáct jednotek hasičů, přijelo však devět a vzápětí dvě jednotky vyjely k řešení události v okrese. V současné době je tady asi sedm jednotek,“ vypočetl ředitel územního odboru Hasičského záchranného sboru Nový Jičín Tomáš Klos.

V paneláku se „schovávalo“ asi třicet dobrovolníků v barevných vestách. Podle barvy mohli hasiči kvalifikovat stupeň zranění člověka a posoudit jeho nutnost evakuace z domu. Nutno dodat, že se všichni figuranti dostali zpět dolů do bezpečí.

Taktické cvičení mělo prověřit nejen lidský faktor, ale také, zdali je nově regenerované sídliště schopno pojmout množství hasičů, záchranářů a policistů, aniž by je omezovalo při zásahu. „Je to první velké cvičení po ukončení revitalizace sídliště Loučka. My jsme samozřejmě při regeneraci přihlédli k připomínkám hasičského záchranného sboru. Sami jsme byli zvědavi, jak se ty nástupové plochy osvědčí, jaká bude možnost dojezdu hasičů přímo k ohnisku požáru a jak budou připraveny záložní prostory pro práci zdravotníků,“ dodal přítomný starosta Nového Jičína Ivan Týle. Dobrou známkou bylo, že jak policistům i hasičům se podařilo dostat se s výškovou technikou k budovám.

Na místě byla také policejní složka, čítající zhruba dvacet příslušníků, která usměrňovala dopravu v místě zásahu, evidovala evakuované osoby a zajišťovala místo události. Druhá fáze cvičení spočívala v průzkumu průjezdnosti regenerovaného sídliště. Právě zvolená doba, po 17 hodině večerní, je totiž velmi komplikovaná, neboť jsou v tuto dobu obyvatelé doma a parkoviště i ulice jsou plné aut. „Ukázalo se, že rozsáhlé úpravy vnějších prostranství zásadně přispěla k výrazně lepší přístupnosti objektů pro hasičskou a jinou techniku a tím k větší bezpečnosti obyvatel jednotlivých domů,“ shrnul tiskový mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Bohužel, třetí a možná i nejatraktivnější podívanou obyvatelé sídliště neviděli. Hasiči si totiž chtěli na budovách vyzkoušet i výškovou techniku. Tuto část cvičení však nebylo možné realizovat, kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám. Na místě zasahovali mimo profesionálních hasičů také ti dobrovolní, a to z Hodslavic, Příbora, Starého Jičína, Štramberka, Suchdolu nad Odrou a Libhoště.

Příštím cílem podobného taktického cvičení by mohla být podle slov Tomáše Klose, nedávno otevřená dálnice.

Autor: Věra Růčková

1.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lávka se pěším a cyklistům uzavře v nejbližších dnech, zřejmě už v nadcházejícím týdnu.

Lávku přes železniční trať čeká uzavírka. Potrvá zhruba dva měsíce

Ilustrační foto.

Milovníci pohybu vyrazí na tradiční pochod

Kopřivnice neudržela extraligu. Definitivní to však zatím není

Došlo k tomu, co si v nadějně rozjeté sezoně ani nedokázali představit. Kopřivničtí házenkáři totiž opouštějí českou nejvyšší házenkářskou scénu. Jasno bylo ještě před jejich nedělním podvečerním duelem 5. kola play-out proti Novému Veselí, neboť Hranice doma už dopoledne, dle předpokladů, nezaváhaly s poslední Litovlí, čímž vystavili Kopřivnici definitivní stopku.

Voda z vlastní studny - na kolik přijde

Pokud máme příhodné podmínky na zahradě nebo jiném pozemku pro vybudování studny (o potřebných podmínkách pro stavbu studny jsme psali zde) a jsme rozhodnuti studnu zřídit, udělejme si nejprve velmi přibližnou kalkulaci, na kolik to všechno přijde.

Hückelovy vily: vypsání soutěže se blíží. Svůj názor řekli i občané

O budoucnosti Hückelových vil v Novém Jičíně diskutovali občané i odborníci v rámci veřejného projednávání, které připravila novojičínská radnice. Nejčastěji byl slyšet požadavek na kulturní sál a galerii.

Na Gracii se vrací Marianne Vos

Orlová – Ve čtvrtek startuje další ročník cyklistické Gracie Orlová.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies