VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obyvatelé Frenštátu tleskali legendám vestoje

Frenštát pod Radhoštěm - Ovace vestoje, úsměvy i slzy dojetí – taková byla atmosféra v kině ve Frenštátě pod Radhoštěm ve středu 2. února vpodvečer. Zhruba tři stovky lidí tam přišly složit poklonu Jiřímu Raškovi.

4.2.2011
SDÍLEJ:

Pocta Jiřímu Raškovi, tak se jmenovala akce, kterou k sedmdesátinám legendárního skokana na lyžích ve středu 2. února uspořádalo město Frenštát pod Radhoštěm.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Akce, nazvaná Pocta Jiřímu Raškovi, kterou svému slavnému rodákovi, olympijskému vítězi, k jeho sedmdesátým narozeninám připravilo město Frenštát pod Radhoštěm, začala již v pět hodin odpoledne v kulturním domě, kam byli pozvaní hosté včetně oslavence. Jako první se v budově kulturního domu objevil nejstarší účastník Radko Linhart. Tento téměř devadesátiletý člen Klubu olympioniků jako milovník sportu, a hlavně vášnivý fanoušek absolvoval jedenáct olympiád a šestnáct mistrovství světa. „Byl jsem jeden z prvních, možná první, kdo tenkrát Jirkovi Raškovi pogratuloval, když se na tabuli objevilo, že se stal olympijským vítězem,“ uvedl bývalý pekař z Krmelína, jehož domov je již téměř sedm desítek let na Dolní Bečvě.

Pak už se postupně začali scházet další hosté, kteří zhlédli hru Pohádka o Raškovi v podání herců Naivního divadla Liberec a po krátkém občerstvení se přesunuli do budovy frenštátského kina. Před ní již čekala řada Raškových nástupců, kteří z lyží vytvořili svému vzoru slavobránu. Velký sportovec, a také velký člověk, vstoupil do útrob sálu, kde jej zhruba tři stovky účastníků přivítaly ovacemi vestoje. Obdobného přivítání se dostalo i dalším legendám, gymnastce Věře Čáslavské a oštěpařce Daně Zátopkové.

Po úvodních slovech starostky Frenštátu pod Radhoštěm, Zdeňky Leščišinové, přítomní v sále viděli dokument České televize z cyklu „Sláva vítězům“, věnovaný Jiřímu Raškovi, jeho životním úspěchům i připomínce toho, jak se mu za jeho činnost „odvděčil“ komunistický režim poté, když podepsal dokument, nazvaný 2000 slov.

Poté již následovaly zdravice hostí, mezi nimiž byli například zástupci Moravskoslezského kraje, ministerstva školství a tělovýchovy, obcí, a také sousedního Rožnova pod Radhoštěm. Jeho starostka, Markéta Blinková, trochu naznačila spojitost obou měst zpod Radhoště i díky legendárnímu skokanovi na lyžích. „My si myslíme, že Jiří Raška patří také trošku do Rožnova a věřím, že nám to nebudete mít za zlé. Vždyť ve své době jeden z největších skokanských můstků u nás byl právě v Rožnově a stal se druhým domovem Jiřího Rašky a dalších skokanů,“ připomněla Blinková.

Raška se dočkal také překvapení v podobě prvních lyží, na nichž ve své kariéře skákal. Ty přinesl na pódium Petr Poštulka, správce frenštátského kina, který je našel ve skladě v kopřivnické střední škole. A po překvapení přišlo také ocenění v podobě Zlaté pamětní medaile Českého olympijského výboru, kterou převzal z rukou jeho předsedy Milana Jiráska. „O tom, co znamenal Jiří Raška pro český sport, by se dala napsat kniha, ale já řeknu jediné, je to jako Emil a Dana Zátopkovi, je to jako Věra Čáslavská,“ pronesl do ztichlého sálu Milan Jirásek, načež opět všichni přítomní povstali a ocenili „lyžaře století“ dlouhotrvajícím potleskem.

Emotivní atmosféru umocnila chvíle, kdy se měl vyjádřit oslavenec. Ten nezapíral dojetí a dokázal vyslovit jen: „Děkuji.“ Později, když už bylo po oficiální části oslav, přiznal, že nedokázal ze sebe více vypravit. „Nebyl jsem schopen. Chtěl jsem poděkovat všem, že přišli, olympionici, kamarádi a Frenštátčané, které mám moc rád. Chtěl jsem jim poděkovat za všechno, co pro mě ve městě udělali, a že mě mockrát podpořili psychicky i po sportovní stránce,“ řekl Jiří Raška, jenž slaví sedmdesát let v pátek 4. února. S gratulací se připojuje i Deník.

Autor: Ivan Pavelek

4.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení