VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obyvatelé Tísku jezdí raději auty

Tísek, Studénka – Za absolutně nedostačující považují momentální stav dopravní obslužnosti v Tísku. Zejména lidé, kteří za prací dojíždějí, řeší velké problémy. To ve Studénce jsou na tom mnohem lépe.

26.5.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Podle místostarosty Tísku Jiřího Richtára využívají dopravní obsluhy hlavně školáci a studenti. „U pracujících obyvatel je to jen deset procent. Denně odjíždí z obce kolem pětadvaceti až třiceti osobních automobilů s pracujícími převážně do Ostravy,“ nastínil místostarosta Tísku a upřesnil, že lidem nevyhovuje četnost spojů, a také ceny jízdného. „Důchodce do Ostravy vozí jejich rodinní příslušníci osobními auty, protože se v přestupech z autobusů na další autobusy, případně na tramvaje podle jízdních řádů, vyvěšených v obci, nevyznají,“ poznamenal Richtár.

Obec již koncem roku 2007 provedla mezi občany dotazníkový průzkum k dopravní obsluze. Průzkumu se zúčastnilo zhruba 280 občanů. „Podle průzkumu obec provedla návrh na úpravu dopravní obslužnosti, který předložila koordinátorovi společnosti ODIS. Po ročním bezúspěšném jednání jsme tyto požadavky předali na odbor dopravy na Krajský úřad Moravskoslezského kraje. Ten vše předal znovu koordinátorovi ODIS k dořešení, takže výsledek byl, samozřejmě, stejný,“ popsal zbytečné snahy obce místostarosta.

Tísečtí začátkem letošního roku požadavek znovu urgovali na odboru dopravy krajského úřadu. „Do dnešního dne jsme neobdrželi žádnou odpověď. Změny v dopravní obslužnosti, které byly provedeny od počátku tohoto roku, jsou krokem zpět, který zvýhodňuje jen určitý okruh obyvatel kraje. Doufám, že za to bude někdo potrestán,“ neskrýval zlobu Richtár s tím, že náklady na ostatní dopravní obslužnost činí ročně 46 tisíc korun.

Veřejnou dopravu ve Studénce zajišťuje soukromá společnost i Moravskoslezský kraj. Ten bude ve městě provozovat linku až do doby, než se zprovozní železniční nadjezd.

Spojení mezi Studénkou-Butovicemi, Dělnickým domem a Novou Horkou obstarává soukromý dopravce Veolia Transport Morava. Cestující najdou v jízdním řádu dvacet čtyři spojů. Nedávno se na městském úřadě ve Studénce objevil požadavek o zřízení nové linky. „Obdrželi jsem žádost v dubnu tohoto roku od občanky města o zavedení autobusových spojení ze Studénky do Kopřivnice a zpět pro umožnění dojíždění do zaměstnání v Průmyslové zóně v Kopřivnici,“ informoval tajemník Studénky Jiří Moskala. Město seznámilo s přáním občanky soukromého dopravce. „Ten se ke zřízení nové linky vyjádřil jako v současné době nemožné,“ přiznal Moskala s tím, že Veolia odkázala na možnost vlakového spojení do Kopřivnice.

Ve městě nyní využívají občané také kyvadlovou linku, kterou provozuje Moravskoslezský kraj. Ta má ulehčit lidem cestování do zaměstnání v době absence železničního nadjezdu. „Předpokládá se, že v provozu bude až do doby ukončení oprav,“ sdělil tajemník.

V loňském roce zaplatila Studénka za linku provozovanou Veolií milion tři sta tisíc korun, což jsou prokazatelné ztráty dopravce. „Náklady na ostatní dopravní obslužnost činily v uplynulém roce něco přes pět set tisíc korun,“ dodal Jiří Moskala.

IVAN PAVELEK
ADAM KNESL

Přečtěte si také:

Bude hromadná doprava v Kopřivnici?
Nový Jičín autobusové linky rušit nebude

26.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení