Konkrétní případ, kdy se zájmy zemědělců střetly s životem zvířete, se stal na začátku srpna mezi Bartošovicemi a Sedlnicemi. Na uvízlého daňka upozornili policisté, kteří se se zástupci Stanice na záchranu volně žijících živočichů v Bartošovicích snažili vyděšené zvíře uvolnit ze sevření elektrického ohradníku.

Dvouletý daněk musel být, podle zranění, v drátech uvězněn již několik dnů.

„Ve smyčkách měl současně zachyceny i oba přední běhy, takže se jen velmi obtížně pohyboval a neustále ztrácel rovnováhu. S pomocí policejní hlídky se nám daňka podařilo chytit a smyčky ohradníku odříznout,“ vysvětlili zástupci Záchranné stanice v Bartošovicích.

Zvíře bylo vyčerpané, ale kromě roztržené kůže na předním běhu a oděrek, vážněji nezraněné. Po desinfekci rány byl daněk opět vypuštěn. V červenci to pak byl podobný případ v Jistebníku. Také tam se srnec zachytil do drátů ohradníku.

Další zvíře doplatilo na novou technologii při vázání slámy v Bernarticích nad Odrou. Srnec se parožím zachytil v plastové síti, která je používána jako vázací materiál na balíky lisované slámy.

„Problém u srnců je v tom, že když jim vyzraje paroží, což je zrovna v jarním období, a oni se dostávají do říje, bývají na loukách balíky lisovaného sena, přetažené plastovou sítí. Oni pak, protože si značkuje teritorium, se mohou tím parožím zachytit v síti,“ upřesnil Jan Kašinský ze záchranné stanice.

Do ohradníků se chytají také ptáci, kteří loví živočichy, žijící v zemi. Mezi ně patří i výr velký, který se do jednoho takového ohradníku zamotal koncem června na Vsetínsku. Ve stanici mu museli ošetřit povrchová zranění a zhmožděniny.

„Tyto případy potvrzují, že elektrické ohradníky a plastové sítě na balíky lisované slámy a sena mohou být mimořádně nebezpečnou pastí pro mnohé druhy živočichů a zvláště pro parohatou spárkatou zvěř. Srnci, daňci nebo i jeleni se mohou parožím do těchto materiálu zachytit a velmi snadno utrpět vážná zranění nebo uhynout vyčerpáním,“ uvádějí pracovníci záchranné stanice ve své zprávě.

Ochránci povazují za důležité, aby chovatelé a farmáři ohradníky sledovali častěji. „Letos to zatím vypadá, že je těch případů více, protože už se staly čtyři v poměrně krátké době. Dá se odhadovat, že toho bude spíše přibývat. Pravděpodobně je i těch ohradníků v krajině stále více a i to vázání sítí se více rozšířilo,“ zmínil Kašinský.

Pokud člověk narazí při procházce na zvíře, které se zapletlo či je zraněné, může kontaktovat místní policii či strážníky. Na pomoc mohou po telefonátu vyrazit také pracovníci záchranné stanice či myslivci.