VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oderská nemocnice: Musí zrušit až třetinu lůžek akutní péče

Odry - Městská nemocnice v Odrách je nyní ve složité situaci. Jako s jedinou v Moravskoslezském kraji s ní pojišťovny uzavřely střednědobou smlouvu.

6.11.2012
SDÍLEJ:

Městská nemocnice v Odrách.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Zřizovatelem nemocnice, která poskytuje akutní lůžkovou péči v oboru vnitřního lékařství a následnou péči v léčebně dlouhodobě nemocných, je město Odry. Nemocnice, jež byla založena roku 1855, nyní nemá jednoduché postavení. Jako s jedinou nemocnicí v Moravskoslezském kraji s ní pojišťovny uzavřely takzvanou střednědobou smlouvu, tedy smlouvu na dva až tři roky. A nemocnice musí snížit počet akutních lůžek.

V pátek proběhlo jednání s Michalem Vojáčkem, oblastním ředitelem pro zdravotní péči VZP, kterého se kromě ředitele oderské nemocnice zúčastnil také starosta města Pavel Matůšů. Hlavním bodem tohoto setkání bylo právě snížení počtu akutních lůžek. Ani teď však ještě není rozhodnuto. Zdeněk Skařupa, ředitel městské nemocnice, Deníku přiblížil průběh jednání. „O zrušení naší akutní lůžkové části se nejednalo. Důležité je, že akutní péče bude v Odrách zachována. Pořád existuje prostor, abychom fungovali dále a dohodli se na nějakých konkrétních číslech. Nějaké představy nám byly dány, nicméně ještě to není uzavřeno," podotkl ředitel s tím, že smlouva s pojišťovnou by měla být uzavřena na dva roky, a co bude dál, ukáže až průběh tohoto období.

Ve hře je až čtrnáct lůžek

Jiný názor měl starosta města: „Když jsem v pátek přijel na jednání, byl jsem postaven před hotovou věc. Bylo mi řečeno, že bude uzavřena smlouva střednědobá, včetně úbytku lůžek. Já s tím úplně nesouhlasím, na druhou stranu chápu i argumenty pojišťovny," poznamenal Matůšů. Oderská nemocnice má nyní v rámci akutní péče k dispozici třicet čtyři lůžek a čtyři lůžka na JIP. Pojišťovna požaduje zrušení čtrnácti lůžek, interna by tak měla mít novou kapacitu dvacet plus čtyři lůžka JIP. Ani to se nelíbí starostovi Oder, který sice připouští, že k určitému úbytku lůžek by mělo dojít, ale ne k tak razantnímu. „Momentálně jsme v rozporu, protože my tvrdíme, že by to mělo být dvacet šest plus čtyři, a oni říkají dvacet plus čtyři. Je tam rozdíl šesti lůžek. Na tom jsme se zatím neshodli, a jak to bude dál, nevím," přiblížil problémy s domluvou Pavel Matůšů.

Jak město, tak i nemocnice chtějí s pojišťovnou dále jednat, což potvrdil také starosta, jemuž není osud nemocnice lhostejný. „Mně se o tom těžko hovoří. Všichni jsme věděli, že pojišťovna prosazuje nějakou redukci lůžek, ale my jsme vyjednávali. Měl jsem za to, že i zřizovatele, tedy město, vyzvou k nějakému jednání a zeptají se na náš názor," řekl Pavel Matůšů.

Nemocnice poskytuje péči i lidem z Vítkovska, její spádová oblast činí kolem třiceti tisíc obyvatel. Co by se stalo, kdyby se po dvou letech smlouva na akutní péči neobnovila? „Tahle otázka nepadla. Vše bude vycházet z celostátní lůžkové kapacity a z toho, jestli dojde ke snížení počtu lůžek o plánovaných šest tisíc. Vše se bude průběžně vyhodnocovat v celé řadě aspektů, od délky hospitalizace po další úkony," podotkl ředitel nemocnice Zdeněk Skařupa.

Pacienti úbytkem lůžek nadšení nejsou. Žena z Oderska, která v nemocnici nedávno opakovaně ležela, Deníku sdělila, že interní oddělení bylo po dobu její hospitalizace neustále plné. „Jednoho pacienta propustili a další už čekal na chodbě," potvrdila žena s tím, že s úbytkem lůžek nesouhlasí.

Pavel Matůšů na závěr dopadal: „Dneska se musí nemocnice posuzovat trošku jinak. Z hlediska určité konkurenceschopnosti mají menší nemocnice trošičku problém. Ještě bych se chtěl sejít s vedením naší nemocnice a projednat to s nimi, protože si myslím, že město nebylo po stránce zdravotnické úplně v obraze." Konečný výsledek ve věci osudu lůžek v oderské nemocnici nejspíš přinesou až další jednání. Smlouvy by však měly být hotové do konce roku.

SIMONA MIKŠOVÁ

Autor: Redakce

6.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Po třech a půl sezonách skončil na lavičce Jakubčovic trenér Alois Tomeček, který s týmem takto slavil, v červnu loňského roku, triumf v krajské části poháru FAČR.

Novojičínské zástupce z I. A třídy čeká jarní start

Snímek z čapího hnízda.

Handicapovaný čapí pár už má první vajíčko

Nejhezčí kalendář roku: Vyhraje příborský nebo novojičínský?

Freudovo rodiště se v letošním roce může pochlubit překrásným stolním kalendářem, v kterém jsou publikované historické snímky z nejrůznějších koutů města.

AKTUALIZOVÁNO

Věra Špinarová zkolabovala na jevišti v Čáslavi. Její stav je vážný

Během koncertu v čáslavském divadle zkolabovala zpěvačka Věra Špinarová. Její manažer Michal Kindl uvedl, že je v bezvědomí a její stav je velmi vážný.

VIDEO: Pohádková zima v našem regionu. Podívejte se sami!

Moravskoslezský kraj láká turisty novým zimním videoklipem.

Populární „Valaška" je opět součástí MČR v rally

JANČA - 36. Valašská rally, která se uskuteční ve dnech 24. - 26. března 2017 je úvodním podnikem TrueCam Mistrovství České republiky v rally pro rok 2017. Přestože centrum soutěže je ve Valašském Meziříčí, mnohem více času soutěžní posádky stráví v prostředí zkušebního areálu Tatry v Kopřivnici. Valašská rally se v loňském roce odjela v rámci Rallysprint Série a pořadatelský tým se v návaznosti na zdárný průběh rozhodl zažádat o návrat soutěže mezi dvoudenní závody, tedy do kalendáře Mistrovství České republiky v rally 2017.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies