VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Orlí rodina se zřejmě rozroste. Oderské vrchy obývají dva orlí páry

Projekt návrat orla skalního do České republiky letos funguje desátým rokem. Realizační tým za tu dobu eviduje mnoho smutných, ale také potěšujících zpráv. A co je u orlů nového nyní?

22.4.2016
SDÍLEJ:

Orel skalní s vylíhlým mládětem. Ilustrační foto.Foto: Petr Orel

„Delší dobu jsme neměli časový prostor na podání informace o tom, co nového v životě „našich" orlů skalních. Ne, že bychom se orlům nevěnovali, ale úkolů je příliš a nestíháme související administrativu," vysvětlil na úvod Petr Orel, vedoucí záchranné stanice v Bartošovicích a spoluautor projektu.

Loňská mláďata

Vloni, koncem srpna, pracovníci stanice vypustili tři orlí mláďata. Již v září však přišla velmi smutná zpráva. Na sloupu vysokého napětí uhynula samice Dina2. „Předmětný sloup by měl být již správcem sítí zabezpečený," upřesnil Petr Orel. To samec Marek se celou zimu pohyboval v Oderských vrších, asi pět až deset kilometrů od vypouštěcího místa. „V těchto dnech se vydal na potulku směrem na sever do Jeseníků. Samice Líba, mládě poskytnuté pro projekt ZOO v Liberci, se na vypouštěcí lokalitě dlouho nezdržela. Po několika týdnech přelétla do oblasti Jeseníků, až na pohraničí s Polskem. V příhraničí se pohybuje jak na polském, tak na našem území," podělil se s dalšími novinkami šéf stanice s tím, že v jejím případě má stanice technické problémy s vysílačkou, která má nedostatek energie. Příjem lokací z jejího pohybu se však zlepšil s vyšší intenzitou slunečního záření. Oba orli přečkali zimu bez problémů a jsou zcela samostatní.

Čas hnízdění

Na jaře začali orli také hnízdit. „Zatím máme jednu velmi dobrou zprávu a jednu potěšující," přiznal Petr Orel. V polovině března totiž zasedla na snůšce samice Libavá, zkušená matka tří orlic Anežky, Báry a Cecilky II. S orlem Slávkem si však postavili nové, třetí hnízdo. Nezasedli na hnízdě, kde vyvedli mládě v letech 2014 a 2015, ani na hnízdě z roku 2013, které si sice upravili a vyzdobili.

„Hnízdo je samozřejmě v jejich domovském teritoriu, je opět umístěno na jedli a jsme toho soudu, že je na poměrně bezpečném místě. Neměl by je rušit turistický ruch ani jiné lidské aktivity. Se správci lesů jsme dohodnuti na klidovém režimu v potřebné vzdálenosti od hnízda," doplnil vedoucí záchranné stanice.

Druhý pár v Oderských vrších, který zvířecí záchranáři monitorují, do hnízdění zřejmě letos nepůjde. „Postavil sice dvě hnízda, vyzdobil je, ale pár je teprve na hranici, či před hranicí dospělostí," vysvětlil Petr Orel. Čtyřletý samec Wabi byl vypuštěn v rámci projektu v roce 2012. Jeho vyvolenou se stala samice, kterou však zatím bartošovičtí nemohli pozorovat z bližší vzdálenosti. Pracovně si ji proto pojmenovali Neznámá. Má pravděpodobně tři roky a v tomto věku je hnízdění velkou výjimkou. Orli totiž dospívají ve věku čtyř až šesti let. Dvojice tvoří pár od loňského května, kdy je pracovníci stanice poprvé zaznamenali. První hnízdo si vystavěli na modřínu, druhé na jedli.

„V následujících dnech budeme prověřovat další tři lokality se zaznamenaným pravidelnějším výskytem těchto nádherných dravců, jde o Beskydy a další příhraniční oblasti," dodal na závěr Petr Orel.

Autor: Simona Mikšová

22.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení