VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odkanalizování omezí dopravu

Studénka - V těchto dnech začaly ve Studénce přípravné práce na odkanalizování části města. Plánovaná výstavba kanalizace a čističky odpadních vod s sebou s největší pravděpodobností přinese omezení provozu.

28.7.2010
SDÍLEJ:

Studénecký úřad počítá s možnými komplikacemi při odkanalizování části Studénka 1.Foto: Deník/Archiv

Na přelomu července a srpna začaly ve Studénce práce na odkanalizování úseku nazvaného Studénka 1. Město tak pomalu začíná s výstavbou nových kanalizačních rozvodů a čistírny odpadních vod.

„Dá se říci, že v těchto dnech začaly přípravné práce na odkanalizování Studénky, konkrétně v části města Studénka 1,“ potvrdil studénecký starosta Ladislav Honusek. Náklady na odkanalizování má město spočítané a podle propočtů se pohybují okolo sto třiceti milionů korun. Zatímco část peněz zajistí dotace z Evropské unie, o zbytek financí se muselo postarat město samo. Na řadu proto přišly úvěry. „Celkové náklady této akce se pohybují zhruba kolem sto třiceti tří milionů korun s tím, že dotace je v úrovni zhruba devadesáti devíti milionů,“ informoval starosta. Podle něj ale konečný rozpočet závisí na finanční analýze, kterou mělo město za úkol zpracovat. „Ta je již hotová a nyní čeká na prověření,“ dodal Honusek.

Zbylou částku potřebnou pro odkanalizování pokryje několik úvěrů, které si město vzalo. „V tuto chvíli již máme domluvené úvěry na částku ve výši třiceti milionů,“ uvedl Honusek a vzápětí doplnil: „K tomu přibude ještě úvěr, který poskytuje Státní fond životního prostředí, ve výši asi deseti milionů korun.“

Práce se budou týkat části Studénka 1. Ta se nachází za kopcem, a proto její odkanalizování nebude zrovna jednoduché. „Protože se Studénka 1 nachází za kopcem, nešlo to realizovat samospádem,“ vysvětlil starosta. Kromě samotné kanalizace tak bude vybudován ještě výtlak a nová čistička. Ta stávající totiž neodpovídá normám. „Stará čistírna již není schopna čistit v těch parametrech, jaké jsou nastaveny, a ani v kapacitě, jaká je pro město potřeba. Takže máme v plánu, že voda, která projde starou čistírnou, bude dočišťována ještě v nové,“ informoval Honusek.

Odkanalizování by, podle starosty Honuska, mělo být hotové do konce příštího roku. Oficiální kolaudace však proběhne až o rok později. „Státní fond si totiž vymínil rok jako zkušební dobu,“ vysvětlil Honusek.

Vedení města již nyní předpokládá, že stavební práce s sebou přinesou komplikace, a to zejména v dopravě. „I když je naším zájmem, abychom pracemi co nejméně omezili dopravu, dá se předpokládat, že k tomu dojde. Bohužel, pokud se dostaneme do hlavního řádu komunikací, omezením se nevyhneme,“ konstatoval starosta. Případné problémy se město chystá řešit tím, že budou práce probíhat v předem určených úsecích. Dalším plánem bylo směřování prací na dobu dokončení přivaděče dálnice v Butovicích. Ani to městu ale zřejmě nepomůže. „Nevím zda tento záměr bude reálný, protože neznám termín dokončení přivaděče. Pokud jej nebudou schopni včas dodělat, tak nám nezbude, než začít s kanalizací i za podmínky, že tam bude dosti razantním způsobem omezená doprava,“ dodal na závěr starosta.

Autor: Jana Hromočuková

28.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení