VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odrostlí studenti usednou již posedmé do školních lavic

Nový Jičín - Nejen „náctiletí“ touží po dalším vzdělávání. Důkazem toho je Univerzita 3. věku na střední odborné škole EDUCA, s.r.o, jejíž studenti mají i důchodový věk.

8.9.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Ellen Weissbrodová

Rčení, že Člověk se má pořád čemu učit, by pro Univerzitu třetího věku mohlo platit dvojnásob. Ti, kteří ji navštěvují, totiž mají chuť stále se učit něčemu novému. Letos 28. října tam zahájí 7. ročník. „Věk studujících se pohybuje od padesáti let výše, jsou zde tací, kteří ještě chodí do práce, ale i lidé v důchodovém věku. Náš zatím nejstarší student měl jednaosmdesát let a byl velice šikovný. Celý život pracoval v archivu a neopustila ho chuť se vzdělávat i nadále. Jeho seminární práce dosahovala úrovně studentů vysokých škol,“ uvedla Ivana Dorazilová, vedoucí ekonomicko-organizačního oddělení na střední škole EDUCA.

Starší studenti mají trochu jinou výukovou náplň a také jiné předměty, než jejich mladší spolužáci v této budově. Vyučování probíhá co čtrnáct dní, studenti absolvují vždy čtyři vyučovací hodiny. Senioři se ve vybraných dvou předmětech v 1. a 2. ročníku dozvídají například o zdravém životním stylu, základech práva, dějinách umění, historických památkách v regionu, velký zájem je podle Dorazilové o výuku na počítačích. „Řada starších lidí při výuce doma spolupracuje se svými vnuky a my cítíme, jak jsou pyšni na to, že dokáží proniknout aspoň do základů tajů moderní techniky a zvedne jim to sebevědomí před svými blízkými,“ poznamenala Dorazilová.

Důvody, proč se lidé ve zralejším věku pouštějí do studia, jsou prý různé. „Většina zřejmě chce udržet krok s dobou, něco zajímavého se dozvědět, poznat se s novými lidmi. A také zažít trochu legrace. Pro studenty Univerzity třetího věku totiž pořádáme i školní výlety. Byli jsme například na Helfštýně, v lázních Teplice nad Bečvou, v Olomouci. Sama jsem s nimi dvakrát byla jako doprovod a atmosféra byla báječná. Všichni byli příjemní, skoro celou cestu se zpívalo, bylo vidět, že si výlet dokázali patřičně vychutnat,“ doplnila Dorazilová.

Zájemci o studium na neobvyklé univerzitě mají možnost podat si přihlášku do konce října. „Po absolvování univerzity studenti dostanou Osvědčení o studiu. Většina si jej opravdu cení a ukazuje ho známým a příbuzenstvu,“ uzavřela Dorazilová.

Autor: Ivan Pavelek

8.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na pacienty při onkologických zákrocích čeká díky novému monitoru vitálních funkcí vyšší bezpečnost.

Na pacienty dohlíží nová technika

Asi dvacítka chlapů, hlavně hasičů, se v sobotu v podvečer v centru Bernartic nad Odrou chopila žebříků, stojek, provazů a pustila se do stavění máje.
21

V Bernarticích nad Odrou už stojí máj

Motorkářům a strojům žehnal farář

Kolem pěti desítek motorkářů se objevilo v sobotu v pravé poledne v Bílovci, aby se tam v kostele svatého Mikuláše zúčastnili požehnání a na Slezském náměstí následného žehnání motorek, které provedl bílovecký farář Lumír Tkáč.

Hledaného muže našli mrtvého v potoce

Pravděpodobně obětí velké vody se stal pětasedmdesátiletý muž z Příbora. V pátek 28. dubna odešel z domu, poté už o sobě nedal vědět.

Po městě mají jezdit elektrobusy

Velké změny čekají městskou hromadnou dopravu v Novém Jičíně. Ještě letos má její provoz převzít společnost Arriva Morava. Cestující se mohou těšit na nové ekologické autobusy.

U příležitosti výročí vystaví na zámku listiny Marie Terezie

Letos v květnu uplyne dlouhých tři sta let od narození významné panovnice Marie Terezie.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies