VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odrostlí studenti usednou již posedmé do školních lavic

Nový Jičín - Nejen „náctiletí“ touží po dalším vzdělávání. Důkazem toho je Univerzita 3. věku na střední odborné škole EDUCA, s.r.o, jejíž studenti mají i důchodový věk.

8.9.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Ellen Weissbrodová

Rčení, že Člověk se má pořád čemu učit, by pro Univerzitu třetího věku mohlo platit dvojnásob. Ti, kteří ji navštěvují, totiž mají chuť stále se učit něčemu novému. Letos 28. října tam zahájí 7. ročník. „Věk studujících se pohybuje od padesáti let výše, jsou zde tací, kteří ještě chodí do práce, ale i lidé v důchodovém věku. Náš zatím nejstarší student měl jednaosmdesát let a byl velice šikovný. Celý život pracoval v archivu a neopustila ho chuť se vzdělávat i nadále. Jeho seminární práce dosahovala úrovně studentů vysokých škol,“ uvedla Ivana Dorazilová, vedoucí ekonomicko-organizačního oddělení na střední škole EDUCA.

Starší studenti mají trochu jinou výukovou náplň a také jiné předměty, než jejich mladší spolužáci v této budově. Vyučování probíhá co čtrnáct dní, studenti absolvují vždy čtyři vyučovací hodiny. Senioři se ve vybraných dvou předmětech v 1. a 2. ročníku dozvídají například o zdravém životním stylu, základech práva, dějinách umění, historických památkách v regionu, velký zájem je podle Dorazilové o výuku na počítačích. „Řada starších lidí při výuce doma spolupracuje se svými vnuky a my cítíme, jak jsou pyšni na to, že dokáží proniknout aspoň do základů tajů moderní techniky a zvedne jim to sebevědomí před svými blízkými,“ poznamenala Dorazilová.

Důvody, proč se lidé ve zralejším věku pouštějí do studia, jsou prý různé. „Většina zřejmě chce udržet krok s dobou, něco zajímavého se dozvědět, poznat se s novými lidmi. A také zažít trochu legrace. Pro studenty Univerzity třetího věku totiž pořádáme i školní výlety. Byli jsme například na Helfštýně, v lázních Teplice nad Bečvou, v Olomouci. Sama jsem s nimi dvakrát byla jako doprovod a atmosféra byla báječná. Všichni byli příjemní, skoro celou cestu se zpívalo, bylo vidět, že si výlet dokázali patřičně vychutnat,“ doplnila Dorazilová.

Zájemci o studium na neobvyklé univerzitě mají možnost podat si přihlášku do konce října. „Po absolvování univerzity studenti dostanou Osvědčení o studiu. Většina si jej opravdu cení a ukazuje ho známým a příbuzenstvu,“ uzavřela Dorazilová.

Autor: Ivan Pavelek

8.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

VIKTORIE TOMČALOVÁ, Nový Jičín, nar. 19. 6. 2017, 50 cm, 3,39 kg. Nemocnice Nový Jičín.
16

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Ilustrační snímek.

Pro záběry do nové filmové komedie zamíří filmaři také na Novojičínsko

Kompostéry: město se spojí s dalšími

Kvůli velkému zájmu o kompostéry se město Odry spojí s dalšími obcemi. Jinak by asi v žádosti o dotaci neuspělo.

Krajské kluby znají své soupeře v poháru

V rámci losovacího aktivu, který se uskutečnil ve čtvrtek v Olomouci, byl rozlosován rovněž i nový ročník pohárové soutěže MOL Cup.

Pokuta za rychlost může dovolenou pořádně prodražit

Nástrahy čekají například v opravovaných úsecích v Rakousku, kde jsou automatické radarové systémy.

Obnovená premiéra ploché dráhy se blíží. Pořadatelé poodkryli startovní listinu

Několikaměsíční úsilí plochodrážního klubu v Kopřivnici o zachování ploché dráhy dopadlo úspěšně a už tuto neděli 25. června čeká kopřivnický letní stadion obnovená plochodrážní premiéra, když se uskuteční Přebor České republiky s mezinárodní účastí a 2. Memoriál Michala Matuly.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies