VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odry řeší choulostivý problém

Odry - Situace ohledně přebývání osob bez přístřeší v lokalitě u Odry v Odrách došla až tak daleko, že na radnici dorazila stížnost okolních obyvatel. Zastupitelé proto uvažovali, jak tento problém vyřešit.

17.12.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Kam s nimi? Tuto otázku si v průběhu svého posledního zasedání položili oderští zastupitelé několikrát. Řeč je o bezdomovcích, kteří se dlouhodobě zdržují u řeky Odry, v blízkosti tamního autobusového nádraží. Pomyslnou poslední kapkou byla stížnost okolních obyvatel na zápach, hluk, černou skládku a přebývání osob v dané lokalitě.

„Řešila se konkrétní stížnost, ale rada města se tímto problémem zabývá samozřejmě již delší dobu. Řešíme to, ve spolupráci s městskou policií, v průběhu celého roku," obeznámil zastupitele se situací starosta města Pavel Matůšů. Až nyní se však tato složitá situace začala řešit viditelně. Prostor u Odry nechalo město, prostřednictvím městské policie, vyklidit a uklidit, jenže neuplynulo ani pár dní a u Odry to vypadalo, jako by žádný úklid neproběhl.

Lidé je podporují

„Jsou zpátky a zase si tam dotáhli nějaké věci. Jsou totiž občané, kteří je podporují, jak finančně, tak i materiálně. Těžko půjdou někam jinam. My je vytlačíme, ale oni budou za chvíli zpátky," konstatoval Sebastián Flajšer, zastupující velitel městské policie.

Odry nejsou jediným místem, kde lidé bez domova žijí, ale jinde nejsou tak na očích. Skutečných bezdomovců sice v Odrách moc není, podle starosty se jedná o tři místní osoby, problém je však někde jinde. „Máme tady ty „své", kteří takhle žijí trvale, ale je tady spousta návštěvníků, kteří nejsou Oderáci. Chodí k nim přes den, vyhledávají jejich společnost, a pak jdou na noc zase někam jinam. Mají své bydlení," vysvětlil Pavel Matůšů.

Jeho slova potvrdila také Miroslava Hrčková, vedoucí odboru sociálních věcí, jež připomněla, že město, ve spolupráci s Charitou Odry, zajistilo, že na dobu přechodnou, během letošní zimy, by lidé bez přístřeší mohli najít dočasný azyl v domě v Hranické ulici. Stavební práce tam totiž začnou až příští rok a do té doby jim může dům sloužit.

Charita pomáhá

Charita také provozuje Stanici pomoci lidem bez přístřeší, kterou zájemci najdou v Nádražní ulici, v budově úřadu práce. „Tito lidé mají možnost se tam osprchovat a najíst a dostanou i radu, pokud potřebují. Provoz je bezplatný," podotkla vedoucí sociálního odboru s tím, že od prosince je otevřeno každý všední den od 9 do 11 hodin.

Zastupující velitel městské policie ještě poznamenal, že pokud jim strážníci udělí pokutu, tak ji stejně nezaplatí. A zákaz pobytu lze udělit jen občanům, kteří mají v Odrách trvalý pobyt. „Oni musí sami chtít, aby jim někdo pomohl napravit jejich vlastní život. Pokud s nimi mluvíme, tak nemají zájem. Jim to vyhovuje," dodal Flajšer.

Zastupitelé se nakonec shodli na tom, že by měla policie chodit k Odře opakovaně a rovněž tam zasahovat. Postupem času by se měla najít jiná lokalita, kam by se dotyční měli přesunout.

S jedním návrhem přišel ihned zastupitel Petr Kučerka. „Postavme stanové městečko, čtyři stany, vykopme tam latrínu a řekněme: U Odry ne, městská policie tam vždy zasáhne, ale tady můžete přespat na karimatce a ve spacáku. Je to otázka do budoucna, jak se k tomu postavit," vyslovil svůj návrh Kučerka a pokračoval:

„Můžou si tam rozdělat oheň, policie je bude moci kdykoliv zkontrolovat a bude tam čisto. Ale musíme říct: Tady je ten prostor, kde můžete být. A u toho splavu to můžeme potírat. Oni nechtějí do Nového Jičína, do Hranic do azyláku, do cizího prostředí. Cítí se být Oderáky," uzavřel zastupitel.

Poté starosta diskuzi uzavřel. „Je to velmi citlivé téma. Samozřejmě, návrh pana Kučerky by byl ideální, ale já bych doporučoval, abychom si k tomu udělali nějaký pracovní seminář. Pokud něco takového zřídíme, tak se nám tu nastěhují lidé z celého okresu," dodal na závěr Pavel Matůšů.

Autor: Simona Mikšová

17.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Deník - Naši prvňáci

Tento týden představíme školáky ze ZŠ Komenského 68, Nový Jičín

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Jistebník doma zdolal v derby Libhošť

/FOTOGALERIE/ Novojičínské derby v I. A třídě, sk. B, nakonec dopadlo lépe pro nováčka, který porazil oslabené hosty 2:0.  

Město zřídilo rozptylovou loučku

Další možnost, jak se rozloučit se svými blízkými zesnulými, budou mít obyvatelé Fulneku.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE rozhovor s Alfrédem Šrámkem, kandidátem na poslance za Realisty

JUDr. Alfréd Šrámek, kandidát na poslance za Realisty byl hostem on-line rozhovoru Deníku.

Čtyřproudovka má být bezpečnější

Osmapadesátiletou chodkyni srazilo ve Frenštátě pod Radhoštěm vozidlo, které řídil jednatřicetiletý řidič. Žena v tu chvíli přecházela silnici po přechodu pro chodce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení