VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odry zmapují vyloučené oblasti

Odry - Odry jsou jedním z mála měst v okrese, které se různými způsoby snaží o integraci tamních Romů. Funguje tam hned několik projektů, které se jim snaží pomáhat. Ve městě nyní začal působit terénní pracovník.

27.6.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

V Odrách pokračuje dlouhodobá snaha pomoct tamním romským obyvatelům, kteří často žijí nejen ve vyloučených lokalitách, ale potýkají se také s řadou problémů. Na Odersku fungují třeba sociální podniky, které zaměstnávají dlouhodobě nezaměstnané. Už nějakou dobu tam také funguje projekt s názvem Žiji a pracuji v Odrách, jehož cílem je zajištění pomoci při integraci sociálně vyloučených osob na trh práce. Účastníci projektu procházejí rekvalifikačními kurzy a bude jim na dvacet měsíců zajištěno zaměstnání. Kromě pracovní motivace jim bude poskytnuto finanční poradenství, které je naučí hospodařit se svými prostředky a bude je varovat před neuváženým nakládáním s penězi.

Na svém posledním předprázdninovém zasedání projednávali oderští zastupitelé další bod, který by mohl tamním vyloučeným obyvatelům pomoci. Projekt s názvem Podané ruce ostatním zastupitelům přiblížila Kamila Ambrožová, vedoucí odboru rozvoje města: „Městu Odry se podařilo získat dotaci z programu Podpora terénní práce pro rok 2013 na projekt Podané ruce." Město získalo částku ve výši 182 tisíc korun. Zbylých třicet procent Odry uhradí ze svého rozpočtu. Tato částka pokryje mzdu a náklady na školení člověka, který se bude věnovat sociálně vyloučeným skupinám ve městě a bude v nich zajišťovat určité terénní práce. „Doufejme, že se nám to vrátí," povzdechl si poté starosta města Pavel Matůšů.

„Spolu s Agenturou pro sociální začleňování jsme vytipovali některé vyloučené lokality ve městě. Pracovnice, která už nastoupila, by se měla věnovat osobám, jež tam žijí," přiblížila náplň práce nového zaměstnance vedoucí odboru sociálních věcí Miroslava Hrčková s tím, že bude s danými rodinami pracovat a pomáhat jim v oblasti vzdělávání, zadluženosti, sociálního vyloučení i poradenství.

Terénní pracovnice, čerstvá absolventka vysoké školy, získala pracovní smlouvu na dobu určitou, tedy do konce letošního roku. „Protože pak skončí dotace, a my nemáme prostředky na to, abychom to dál financovali," vysvětlil zastupitelům neveselou skutečnost tajemník oderského úřadu Petr Mlčoch.

Nová terénní pracovnice to však ve městě zřejmě nebude mít jednoduché. „Myslím si, že za ten půl rok sotva stačí zmapovat všechny sociálně vyloučené lokality. Další otázkou je to, jestli ji vůbec přijmou. Momentálně je na stáži v Hranicích. Tam to funguje, tak uvidíme, s jakou se vrátí, a jak to bude fungovat tady," připomněla Miroslava Hrčková. Terénní pracovnice bude spolupracovat se školami, policií či s různými komisemi ve městě. „Kdokoliv bude potřebovat, může se s ní spojit a řešit s ní dané problémy," dodala vedoucí sociálního odboru.

Autor: Simona Mikšová

27.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení