VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Onkologické centrum má novou posilu za 2 miliony

Nový Jičín - Komplexní onkologické centrum Johana Gregora Mendela bylo v Novém Jičíně založeno v roce 1993. O tři roky později se zde začali léčit pacienti s hematologickým a onkologickým onemocněním.

23.7.2009
SDÍLEJ:

Nemocnice v Novém Jičíně.Foto: Deník/Adam Knesl

V roce 2004 pak zde bylo otevřeno pracoviště radioterapie. Od ledna 2006 se centrum stalo součástí 18 onkologických pracovišť v České republice, která splňují náročné požadavky dané Českou onkologickou společností.

Počet vyšetřovaných pacientů s nádorovými onemocněními krve v místní cytogenetické laboratoři se tak rok od roku zvyšuje. Pacienti se však nemusejí obávat delších čekacích dob na výsledky vyšetření. Onkologické centrum totiž zakoupilo již druhý přístroj Metafer 4 za dva miliony korun. „Pro úspěšné cytogenetické vyšetření je potřebné získat ze vzorku pacientovy kostní dřeně, krve či tkáně dostatek metafází, to je stadium dělení buňky, ve kterém jsou mikroskopem pozorovatelné chromosomy. Analýzou chromosomů je možné zjistit jejich „změny-aberace“, které můžou být příčinou vzniku například nádorového onemocnění,“ vysvětlil Jiří Sobotka z Cytogenetické laboratoře.

Automatický vyhledávač metafází Metafer 4, který byl dokoupen ke stávajícímu zařízení stejného druhu, má pro cytogenetické vyšetření, velký význam. Podle nálezu z tohoto vyšetření má totiž lékař možnost stanovit či upřesnit diagnózu, určit prognózu pacienta a též vybrat vhodnou léčbu a dál sledovat vývoj jeho nemoci. Nový přístroj toto umožňuje díky vybavení kamerou s vysokým rozlišením, mikroskopem, automatickou úpravou intenzity světla či automatickým zaostřením. „Používáme konkrétně režim automatického vyhledávání metafází Metafer Msearch, který objekty fotí se zvětšením 10 krát a ukládá je pod určitými souřadnicemi. Tyto objekty je možné si prohlédnout na monitoru a vyhledat metafáze vhodné k hodnocení. Vybrané metafáze jsou dále automaticky vyfoceny pod větším zvětšením a následně jsou odeslány cytogenetikům k hodnocení,“ popsal Sobotka. Současně dodal, že tato automatizace šetří cytogenetikům čas a dovolí jim věnovat se plně kvalitní analýze chromozómových aberací a v konečném důsledku tak zkrátí proces od vyšetření po předání výsledku ošetřujícímu lékaři.

Pacienti v novojičínském onkologickém centru mohou díky druhému přístroji Metafer 4 i nadále očekávat odbornou péči. Nový přístroj zvýší efektivitu práce i úspěšnost cytogenetického vyšetření.

MARKÉTA KOVALOVÁ

Přečtěte si také: Novojičínská nemocnice zřídí onkologická lůžka

23.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení