VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opoziční zastupitel navrhl odvolání místostarosty

Rušno bylo na zasedání Zastupitelstva Frenštátu pod Radhoštěm. Zastupitel Jiří Unruh na něm podal návrh na odvolání místostarosty Pavla Mičky.

24.2.2016 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Jaroš

Frenštátští zastupitelé právě projednávali stav projektů, na které město požaduje nějakou finanční podporu, když se do diskuse přihlásil zastupitel Jiří Unruh. Nato vznesl několik připomínek k projektu Beskydské nebe Stezka v korunách stromů, projektu, který město dokončilo loni na podzim na Horečkách.

„Myslím si, že tam není vše v pořádku," řekl zastupitel Unruh a poté začal vypočítávat, že původní projekt byl na 7,5 milionu korun. Ve výběrovém řízení se ale nikdo z uchazečů pod tuto sumu nedostal, a tak se uskutečnilo další, přičemž částka již byla na 8,5 milionu korun, což odpovídalo nejnižší nabídce z předešlého řízení.

Řeč zastupitele Unruha přerušil místostarosta Pavel Mička s dotazem, zda se může dostat k věci. „Momentálně probíhá kontrola tohoto hotového projektu, bylo zkontrolováno i výběrové řízení," poznamenal místostarosta.

Nato Jiří Unruh sdělil, že celkově stál projekt 11,5 milionu korun, což podle něj znamená navýšení o čtyři a půl milionu korun.

„Mě nezajímá, jak to tam je a co za to bylo uděláno, ale myslím si, že tato akce vůbec nebyla manažersky zvládnutá ze strany vedení města, a proto předkládám zastupitelstvu návrh: Zastupitelstvo města odvolává pana Pavla Mičku z funkce místostarosty a člena Rady města Frenštát pod Radhoštěm," zaznělo z úst Jiřího Unruha.

Místostarosta na to reagoval tím, že zastupitel má na takový postup právo, a znovu připomněl, že vše v současné době prochází kontrolou na úřadu regionální rady. „A to včetně všech záležitostí, které souvisí s výběrovým řízením, jež souvisí s financováním projektu," uvedl Pavel Mička a podotkl, že na financování projektu jde mimo jiné 900 tisíc korun z Fondu Horečky, což je společný fond Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic.

Do diskuze se přidal zastupitel Karel Míček, jenž přiznal, že uváděným číslům moc nerozumí. „Opravdu je to tak, že to bylo oproti záměru o čtyři a půl milionu korun dražší a že to budeme platit ze svého?" tázal se zastupitel Míček.

Místostarosta Pavel Mička upřesnil, že zmíněný projekt byl původně kalkulován těsně pod deset milionů korun korun. „Určité navýšení tam bylo, ale určitě ne o čtyři a půl milionu korun. Ty peníze jsme schvalovali v rozpočtu města. Probíhaly řádně soutěže, a pokud byla cena navyšována, došlo k tomu rozpočtovými opatřeními, která schvalovalo zastupitelstvo," naznačil místostarosta Mička.

Zastupitel Míček se ale vrátil k návrhu Jiřího Unruha „Jestliže někdo navrhne, že chce odvolávat místostarostu a myslí si, že má k tomu dostatek důvodů…Zazněla nějaká čísla, tak bych čekal, že k tomu někdo něco řekne," naléhal Karel Míček.

„Máte ta čísla před očima v tabulce. Nečekalo se, že projekt bude dotován ze sta procent, byla tam spoluúčast města a jednalo se o způsobilé výdaje, jako u každého dotačního projektu. U každého takového projektu se čeká, až jak proběhne kontrola poskytovatele dotace, a ten se pak vyjádří, zda přislíbená dotace bude poskytnuta zcela nebo nějak bude krácená," reagoval místostarosta Mička, kterého doplnila starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová s tím, že výběrová řízení, rozpočtové úpravy a další věci se vždy děly po schválení zastupitelstva nikoliv samotného místostarosty.

Trochu jiného světla vrhnul na věc radní Alois Jaroš, jenž nejprve přitakal Karlu Míčkovi, že požadavek zastupitele na odvolání místostarosty je velmi závažný. „Očekával bych, že když se někdo odhodlá k takovému kroku na veřejném zasedání, že bude mít v těch číslech pořádek.

Takže jestli pan Unruh skutečně prokáže to, co tady řekl, že došlo ke škodě čtyři a půl milionu korun, tak toho místostarostu odvolávat budu, ale jestli si není jist, tak by měl zvážit, co na veřejném zasedání nahlas řekne," vyjádřil se k věci Alois Jaroš.

Jiří Unruh trval na svém, že došlo k navýšení o čtyři a půl milionu korun a jako jeden z argumentů uvedl změnu u výkopových prací. Místostarosta jej upozornil, že požadavek na změnu výkopových prací, rada města odmítla.

„Tak netvrďte veřejně, že se navýšily realizační náklady u výkopových prací, tam se nenavýšili. Nedali jsme jim korunu navíc, je to v usnesení rady. Buď se připravte na zastupitelstvo, a choďte na ta zastupitelstva častěji, a říkejte fakta a ne své dojmy.

Neberu vám právo zastupitele kdykoliv kohokoliv odvolat. Ale netvrďte, že jsem něco udělal špatně, protože vše, co se dělo, dělo se v souladu se zákonem. Já nejsem ten, kdo v těchto věcech rozhoduje.

Za místostarostu se postavil rovněž radní Robert Halamíček, jenž na adresu Jiřího Unruha řekl, že pouze hází čísly. „Na tom není vůbec nic pravdy. Pokud vím, veškeré peníze schvaluje zastupitelstvo," řekl Robert Halamíček.

Starostka poté požádala vedoucí odboru financí, aby vše vysvětlila. „V komentáři předloženého materiálu je uvedeno, že dotace není v rozpočtovém opatření uvedena v plné výši, protože ještě nemůžeme vědět, zda nám ji poskytovatel dotace nezkrátí," upozornila vedoucí finančního odboru Ivana Obšilová a upřesnila, že se jedná 1,472 milionu korun.

„Takže já bych prosila, pokud někdo přijde na zastupitelstvo a veřejně pracuje s čísly, aby ta čísla opravdu měl podložené a zkontrolované a byl připraven, protože opravdu tady nemůžeme být jako v Kocourkově a zahrávat si s tím, jak se nám zachce," komentovala nastalou situaci starostka Leščišinová.

Po chvilce se již zastupitelé posunuli k hlasování o odvolání Pavla Mičky z funkce místostarosty. Pro byl jediný Jiří Unruh, čtyři zastupitelé se zdrželi hlasování.

Autor: Ivan Pavelek

24.2.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Brankář extraligové Kopřivnice Marek Žingor vstoupil do sezony ve výtečné formě.

Kopřivnický brankář Žingor: Můžeme hrát s každým. Máme na play-off!

15. ročník Běhu rodným krajem Emila Zátopka měl rekordní účast. 
3

Běh rodným krajem Emila Zátopka ovládli dle očekávání Keňané

Souhrn I. B třídy, sk. D: Kopřivnice vyloupila v důležitém duelu Vlčovice

Novojičínsko - Kdo zastaví rozjetý Fulnek? Lídr soutěže totiž sehrál další gólový koncert po změně stran, kdy zasypal Spálov búrem a slavil vítězství 5:0. Po pauze rozhodly také Veřovice, které doma porazily jesenický Slavoj.    

Představujeme prvňáčky ze Základní a Mateřské školy Bernartice nad Odrou

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Novojičínsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku.

Dvě vážné nehody si vyžádaly celkem šest zraněných

Dvě vážné nehody, při kterých bylo zraněno celkem šest osob, se staly v úterý odpoledne a vpodvečer na Ostravsku.

V bytě seniora vypukl požár, škoda je vysoká

K požáru v Domě s pečovatelskou službou U Jičínky v Novém Jičíně vyjížděli v úterý 19. září zhruba dvacet minut před jednou hodinou ranní hasiči.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení