VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oprava Staré pošty je v plném proudu

Práce na obnově památkově chráněného objektu z roku 1563 potrvají do konce prázdnin a „spolknou" téměř tři miliony korun.

19.6.2017
SDÍLEJ:

Oprava Staré pošty na Masarykově náměstí v Novém Jičíně začala před pár dny.Foto: Deník / Adam Knesl

Jednu z nejkrásnějších a nejcennějších staveb na Masarykově náměstí a vůbec v celém Novém Jičíně pokrylo před pár dny lešení.

Důvodem jsou rekonstrukční práce, které mají budově známé jako Stará pošta, postavené v šestnáctém století v renesančním slohu, navrátit její opětovný lesk.

OPRAVY ZA TŘI MILIONY

Kromě nové fasády se dominanta novojičínského náměstí dočká také obnovy střechy a krovů, a dojde také k výměně klempířských prvků. Opravy se však nedotknou pouze vnějšího pláště, renovací projdou také vnitřní prostory objektu.

„V interiéru se budou sanovat omítky, podlahy, dveře a některá okna," vyjmenovala plánované zásahy tisková mluvčí novojičínské radnice Marie Machková a dodala, že rekonstrukce přijde na téměř tři miliony korun. Při financování oprav ale městu pomůže finanční injekce v podobě bezmála sedmisettisícové dotace z ministerstva kultury.

Celá rekonstrukce bude navíc probíhat pod drobnohledem pracovníků Národního památkového ústavu. A jak zdůraznil Michal Hub z odboru majetku, rozvoje a investic novojičínského městského úřadu, uměleckohistorické hodnotě této historické stavby budou podřízeny také veškeré stavební postupy.

Současný vzhled dvoupodlažního domu Staré pošty se od dob svého postavení v mnohém neliší. Vypadá prakticky v takové podobě, v jaké ho nechal v 60. letech 16. století vybudovat novojičínský měšťan a purkmistr Ondřej Řepa. Od té doby prošla budova výraznou obnovou pouze jedenkrát. „Zásadní rekonstrukce proběhla akorát v sedmdesátých letech dvacátého století, kdy byly v podkroví zřízeny kancelářské prostory," potvrdil Michal Hub. Dodal, že v současné době má v historickém objektu své zázemí Městské kulturní středisko, jehož součástí je i výstavní síň Stará pošta, Coffeemusicbar a klub Galerka. Fungování těchto zařízení však stavební práce, které by měly podle informací radnice trvat do konce srpna, nijak neohrozí.

PROGRAM NA NÁMĚSTÍ REKONSTRUKCE NEOMEZÍ

Stejně tak by v centru města neměl být omezený ani program oblíbeného kulturního léta. „Realizační firma byla také poučena, že prostor na náměstí neslouží k parkování, pouze k nakládce a vykládce materiálu na dobu nezbytně nutnou," poznamenal starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák a pokračoval: „Opravné práce se budou korigovat i s ohledem na program Novojičínského kulturního léta, které v centru města probíhá."

Unikátnost této kulturní památky dokládá i fakt, že se před čtyřmi lety objevila Stará pošta spolu s farním kostelem Nanebevzetí Panny Marie na speciální poštovní známce, kterou u příležitosti 700 let Nového Jičína vydala na popud novojičínské radnice Česká pošta. Jednalo se o vůbec první známku o městě.

Autor: Ivana Reková

19.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kanadská borůvka

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Ilustrační foto.

Ptát se na rady lékaře můžete už on-line

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

/FOTOGALERIE/ Také tento týden díky vstřícnosti nemocnic v Novém Jičíně a ve Frýdku-Místku se souhlasem jejich rodičů vám přinášíme fotografie nově narozených občánků v našem okrese.

Pro záběry do nové filmové komedie zamíří filmaři také na Novojičínsko

Na několika místech moravskoslezského regionu budou v průběhu tohoto víkendu, letních prázdnin a prvního poprázdninového měsíce natáčet filmové štáby nový český film. Ponese název Honza dědí mlýn a půjde o filmovou komedii, kterou si užijí jak malí, tak i velcí diváci.

Radnice si pořídila tisíce dělnic pracujících v úlech

Město Nový Jičín má nově tři úly, které umístilo do místního lesoparku. Med bude radnice prodávat a zároveň bude sloužit k propagaci města.

Kompostéry: město se spojí s dalšími

Kvůli velkému zájmu o kompostéry se město Odry spojí s dalšími obcemi. Jinak by asi v žádosti o dotaci neuspělo.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies