První fáze projektu Bílovec bez bariér se zabývala zpřístupněním veřejných budov ve městě, například kulturního domu, veřejných záchodků, kaple svaté Barbory či výtahu v budově radnice. Bílovec bez bariér II si klade za cíl úpravu chodníků pro tělesně postižené. Po přestavbách budou chodníky kolem hlavních tahů upraveny bezbariérově. Práce by měly být dohotoveny do konce tohoto roku.

Rekonstrukce komunikací probíhají na třech místech Bílovce. „Jedná se o práce v rámci realizace akce Bílovec bez bariér II, a to rekonstrukce pěších komunikací Dukelská, Labuť a 17. listopadu,“ informovala starostka Bílovce Sylva Kováčiková. „Záměrem projektu je zrušení výškových bariér na trase chodníků v místech jejich napojení na přechody pro pěší či křižujících komunikace,“ doplnila Kováčiková.

Rekonstrukce chodníkových těles usnadní život obyvatelům s omezenou pohyblivostí. „Stávající betonové dlaždice budou vyměněny za zámkovou dlažbu typu Holland. Přeloženy a případně doplněny budou také silniční obrubníky. Součástí stavebních prací je rovněž realizace varovných signálních a vodících pásů v místech křížení chodníků s jinou komunikací a na přechodech,“ upřesnil Radoslav Bialík z investičního odboru Městského úřadu v Bílovci. Náklady provázející projekt Bílovec bez bariér II se pohybují okolo devíti milionů korun. Téměř sedm milionů bylo uhrazeno z dotačního programu.

„Příspěvek je poskytnut ze Státního fondu dopravní infrastruktury České republiky, z programů zaměřených ke zvýšení bezpečnosti dopravy a jejího zpřístupňování osobám s omezenou schopností pohybu a orientace pro rok 2008,“ objasnila metodu financování staveb Sylva Kováčiková. Zbytek finančních nákladů hradilo město z svých vlastních zdrojů.