VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osudy sudetských Němců po válce přiblíží besedy a výstava

Odry- Na duben připravilo Muzeum Oderska zajímavý program. Kromě výstavy Zapomenutí hrdinové se mohou místní obyvatelé těšit na přednášky Vysídlení sudetských Němců z Československa a Odsuny německých odpůrců nacismu z Československa po roce 1945.

30.3.2012
SDÍLEJ:

ZAPOMENUTÍ HRDINOVÉ, putovní výstava, se objevila například v Žatci. V dubnu bude také v Odrách. Foto: Archiv/Deník

Proč se právě v tomto muzeu bude hovořit o této citlivé stránce dějin Českého národa? „Jedním z důvodů je samozřejmě to, že Odry bývaly součástí Sudet, a pak také to, že právě v Odrách byla ta odbojová činnost ve čtyřicátých letech ze strany německé části místního obyvatelstva hodně aktivní,“ vysvětlil kurátor muzea Zdeněk Orlita.

První akcí bude přednáška Jiřího Kociana z Ústavu pro soudobé dějiny v Praze, a to na téma Odsuny německých odpůrců nacismu z Československa po roce 1945. Začátek je naplánován na 5. dubna v 15 hodin v prostorách Muzea Oderska na Kostelní ulici v Odrách. Mluvit se bude o osudech německých antifašistů z Československa, jež se různými způsoby podíleli na protinacistickém odporu nebo byli nacistickým režimem za své postoje pronásledováni, a o tom, jak vypadal jejich život po roce 1945, kdy byla v zemi silná protiněmecká nálada.

Od 16. dubna do 31. července tohoto roku bude v muzeu umístěna putovní výstava Zapomenutí hrdinové. Výstava je věnována německy mluvícím občanům bývalého Československa, kteří se dokázali postavit nacismu. „Součástí výstavy je i příběh paní Herty Sedláčkové, rozené Stachové, která se v Odrách narodila. Ve čtyřicátých letech, spolu s dalšími, pomáhala válečným zajatcům ze zajateckých táborů. Bohužel byla i s matkou prozrazena, pozatýkali je a připravili i poměrně velký monsterproces se „zrádci říše“. Ale potom, jak se fronta začala posunovat na západ, se od procesu upustilo. Nicméně, její maminka spáchala ve věznici v Novém Jičíně sebevraždu, tím pádem zabránila dalšímu vyšetřování, a zachránila tak životy mnoha dalších lidí,“ nastínil jeden z osudů odpůrců fašismu kurátor Orlita.

Poslední dubnovou přednáškou na toto téma bude Vysídlení sudetských Němců z Československa: geneze, průběh a perspektivy výzkumu. S tímto tématem přijede do oderského muzea 18. dubna na 16 hodin Adrian von Arburg z Historického ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Na programu je přehledné zmapování okolností a motivů, které vedly k nucenému vysídlení drtivé většiny německy mluvících obyvatel z českých zemí po roce 1945. 

Autor: Věra Růčková

30.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení