VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Památný topol půjde k zemi

Zhruba čtvrt tisíciletí starý kmen památného topolu černého ve Frenštátě pod Radhoštěm město nechá skácet. Strom je totiž ve špatném stavu.

16.5.2017
SDÍLEJ:

Topol černý, který byl v roce 1980 vyhlášen památným stromem, budou muset Frenštátští skácet. Kmen stromu uhnívá.Foto: Deník / Pavelek Ivan

O topolu černém, památném stromu, který stojí na levém břehu řeky Lomné před mostem ve směru z Frenštátu pod Radhoštěm na Tichou, se zmínil na posledním zasedání frenštátského zastupitelstva jeho člen Vladimír Vondráček.

„Slyšel jsem od známého, že se má kácet torzo toho topolu černého, památného stromu. Pokud by se z toho něco dalo vymyslet, on by to udělal zdarma, v případě, že by uvnitř kmene ještě bylo něco zachovalého," nastínil zastupitel Vladimír Vondráček.

Vedoucí odboru životního prostředí frenštátské radnice Eva Spurná potvrdila, že strom se bude kácet, neboť je shnilý. „Neumím říct, jaký je uvnitř, protože je to u paty stromu. Kácet by ho měly technické služby, jestli si na to troufnou. Takže pak by se vidělo, jestli by se to dalo na něco použít," uvedla Eva Spurná.

Nato dodala, že dříve, než se bude uvažovat o tom, co z něj udělat, je nutné vidět, jak strom vypadá. „Přestože je tak starý, topol je krátkodobá dřevina. A je už shnilý, protože do něj zatéká. Kdysi měl stříšku, obávám se, že z toho moc nezbude," pokračovala Eva Spurná.

Na slova Vladimíra Vondráčka, že by se mohlo vymyslet, co by se z případného zdravého dřeva topolu dalo udělat, reagovala Marcela Vodičková, místostarostka frenštátského spolku Sokol. „Předevčírem jsem byla na schůzi Sokola, kde jsme se bavili opět o našem sokolovi, který byl umístěný nad vchodem, a jedna z variant byla, že by mohl být vyřezaný ze dřeva. Ukazovala jsem tam fotku toho vyřezaného orla na ptačí stezce, a tak by nějak mohl ten sokol vypadat. Takže máte podnět," sdělila Marcela Vodičková, načež jí za podnět poděkovala starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová s tím, že až technické služby strom pokácí, jejich ředitel jí sdělí, kolik je použitelného dřeva.

Topol černý byl vyhlášen památným stromem v roce 1980. Jeho stáří je odhadováno na více než 250 let. Podle sdělení pracovníků Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) se jedná o největší exemplář toho druhu v České republice, proto byl zařazen do publikace Cestujeme po památných stromech. Od podzimu 2004 stojí jen jeho torzo. Přestože ho zástupci AOPK ČR doporučili skácet, Frenštátští si najali odbornou firmu, která jen obřezala větve po zdravé dřevo.

Autor: Ivan Pavelek

16.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
6

Zkasírovat hosta před každou cigaretou? I to může „přinést" protikuřácký zákon

Pavlína a Jindřich Švihlovi, Jeseník nad Odrou, datum svatby: 5. 11. 2016
3

Hlasujte pro Svatební pár Novojičínska. Je tady 2. kolo

3. ročník nejrozsáhlejší úklidové akce v Beskydech už v sobotu

Spolek Čisté Beskydy pořádá v sobotu 27. května 3. ročník nejrozsáhlejší úklidové akce v Beskydech, která nese název Poděkuj horám.

Okresní finále McDonald's Cupu: Nový Jičín zvítězil před Odrami a Mořkovem

/FOTOGALERIE/ Umělá tráva v Novém Jičíně hostila před několika dny okresní finále McDonald's Cupu. Turnaj určený pro žáky a žákyně základních škol se hraje ve dvou kategoriích a letos se navíc koná jubilejní 20. ročník.

DOTYK.CZ

Lžete a zase lžete, pronesla Valachová a pak se rozplakala

/ANKETA/- Zasedání parlamentních výborů nebývá nijak dramatické. Až na výjimky. Tou bylo středeční jednání senátního školského výboru, který posuzoval návrh novely zákona o pedagogických pracovnících, jehož hlavní součástí je kariérní řád.

Oslavy v Hodslavicích už tuto sobotu

Hodslavice v sobotu čeká otevření knihovny, půlkulaté výročí bude slavit i základní škola.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies