Snahy omezit vliv těžařských společností na život obyvatel i chod přírody trvají ve Frenštátě pod Radhoštěm již několik let. Zhruba před třemi roky také nově vzniklé sdružení Naše Beskydy předalo vládě, Parlamentu i Senátu petici, která požadovala zasypání Dolu Frenštát. Bylo pod ní 22 tisíc podpisů, dnes jich je již kolem třiceti tisíc.

Petici se později věnovali zhruba tři hodiny senátoři. Zasypání Dolu Frenštát odmítli, ale zároveň vyslovili nesouhlas s těžbou černého uhlí a navrhli jeho zásoby zachovat pro příští generace.

Nová petice už není zaměřena na zrušení samotného dolu. „Když měli politici se zasypáním dolu problém, tak jsme to zaměřili na zrušení celých dobývacích prostor a spojili jsme se v této snaze s Horním Jiřetínem, který je v podobné situaci jako Frenštát pod Radhoštěm a Trojanovice,“ uvedl Stanislav Uruba, předseda občanského sdružení Naše Beskydy.

Jak vyplývá i z textu petice, dobývací prostory komplikují život tisícům lidí, žijících na tomto území a omezují jejich vlastnická práva. V praxi to například znamená, že stavebník musí čekat na vyjádření OKD a navíc musí splnit zadané podmínky, které mu OKD nadiktuje. Jinak nepostaví. Splnění podmínek jej zase stojí mnoho peněz navíc.

Autoři petice se obracejí konkrétně na Jiřího Paroubka a Mirka Topolánka, lídrů dvou nejsilnějších politických stran, z nichž jedna určitě vyhraje v příštích volbách. „Tu petici bychom jim chtěli předat ještě před volbami,“ poznamenal Uruba.

Stejnou petici mohou podepsat lidé, z Frenštátu a okolí, nebo jeho návštěvníci i lidé z Horního Jiřetína a okolních obcí na Mostecku. „Tady je ta petice prakticky na všech místech v Ústeckém kraji i v Praze. Spolupracujeme také s Greenpeace a máme i dobrovolníky, kteří šíří petici v Čechách,“ sdělila Tereza Otcovská ze severeočeského občanského sdružení Kořeny.

Celkově je pod peticemi v Čechách a na Moravě mezi pěti a půl až šesti tisíci podpisů. Další ještě zřejmě přibudou. Petici například naleznou občané ve Frenštátském zpravodaji, nebo ve zpravodaji Trojanovic, seznámit se s ní mohou i v Informačním centru na náměstí Míru ve Frenštátě pod Radhoštěm. „Ze začátku chodili lidi častěji, ale chodí pořád, ptají se a připojují podpisy. Jsou to hlavně návštěvníci města,“ zmínila se Patricie Pustějovská, pracovnice IC Frenštát pod Radhoštěm. Pracovnice zařízení zájemcům vysvětlí problematiku a nechají na jejich zvážení, zda připojí podpis či ne. „Ale většinou, když už se zeptají, tak se i podepíší. Dokonce se nám podepsala i paní z Horního Jiřetína,“ uzavřela Pustějovská.